Dünya Sağlık Örgütü'nden kritik uyarı: Salgın bitme noktasından çok uzak!

4 bölgeyi işaret eden Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Salgın bitme noktasından çok uzak

Gündem 27.04.2020, 22:54
Dünya Sağlık Örgütü'nden kritik uyarı: Salgın bitme noktasından çok uzak!

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs salgınında Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerinde artan vaka sayılarından endişe duyduğunu belirterek, "Salgın bitme noktasından çok uzak" dedi.

Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Kovid-19'un dünya genelinde çok fazla insanın ölümüne yol açtığını dile getiren Ghebreyesus, "DSÖ, salgının diğer sağlık hizmetleri ve özellikle çocuklar üzerindeki etkisinden derin endişe duyuyor. Çocuklar, Kovid-19'un neden olduğu şiddetli hastalık ve ölümlerde daha az risk altında ama aşı ile önlenebilir diğer hastalıkların yüksek riski altında olabilirler." değerlendirmesinde bulundu.

4 BÖLGEYİ İŞARET EDİP UYARDI

"Salgın bitme noktasından çok uzak." ifadesini kullanan Ghebreyesus, örgütün Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerinde artan vaka sayılarından endişe duyduğunun altını çizdi. Ghebreyesus, bu bölgelerdeki ülkelerde Kovid-19 vaka ve ölüm sayılarının test kapasitelerinin düşüklüğü nedeniyle açıklananın çok üzerinde olduğu uyarısında bulundu.

"DÜNYA KORONAVİRÜSE İLİŞKİN DSÖ'YÜ DİNLEMELİYDİ"

Bir soru üzerine Ghebreyesus, 30 Ocak'ta "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan ettiklerine vurgu yaparak, bu dönemde Çin dışında sadece 82 vaka görüldüğünü, bunların 10'un Avrupa'da olduğunu anımsattı. Ghebreyesus, küresel acil dönem ilan edildiğinde her ülkenin kamu sağlığına ilişkin tedbirler alması gerektiğini belirterek, "Biz ülkelere sadece tavsiyelerde bulunabiliriz. Tavsiyelerin uygulanmasına ilişkin bizim bir yetkimiz yok. Dünya (koronavirüse ilişkin) dikkatlice DSÖ'yü dinlemeliydi." ifadesini kullandı.

DSÖ, 30 Ocak'ta Kovid-19'a ilişkin "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmişti. Ghebreyesus, karar için, "Temel sebep Çin'de olup bitenler değil, diğer ülkelerde olanlar" ifadesini kullanarak, Çin ile ticari aktiviteleri ve ülkeye yapılan seyahatleri kısıtlamak için hiçbir gerekçe olmadığını savunmuştu. Ghebreyesus, 3 Şubat'ta ise Çin'e karşı ticaret ve seyahat kısıtlamalarına karşı olduklarını tekrarlamıştı.

Yorumlar (5)
Uğur yalçın 8 ay önce
Dsö böyle bir örğütün olduğundan ülkemizde çoğunluğun hatta siyasilerin bile haberi yoktu taki covit 19 sağını ülkemize ğelen kadar aslında daha önce hıv. Sars. Ebola. Kuş. Domuz pribi ğibi salğınlarda baş rol oynamıştı ama bize zarar ğelmediği canımız yanmadığu için ilğilenmez umursamazdık bu da ders olsun adında dünya var ama canımız yanmadıkça o dünyada biz yokmuşuz ğibi hareket edersen böyle 40 ğünde 114 bin vaka 2900 ölüm ve kimbilir kaç vatandaşımız daha zarar ğörecek konuma ğelirsin vaka sayısında 7.ci ölüm sayısında 12.olursun dünyada olduğunu anlarsın adamlarkaç defa uyardı takan olmadı
Ali yılmaz 8 ay önce
Sem bizimkilerden iyimi bileceksin bitme noktasından yakmış bizde tamamen bitti. Ğitti biz müjdeyi aldık ben şahsen artık maske şu bu takmayacağım ğerek yok sayın bakan bu iş bitti dedi
Mehmet can 8 ay önce
Surata bak ya covid suratlı uğursuz
Pusat.k 8 ay önce
Dunya sağlik örgütümü. Oda ne siz görevinizi yapiyomuydunuz gercekten?cin vürusü bu duruma gene kadar akliniz nerdeydi niye görevinizi zamaninda yapmadiniz.simdi konussan neye yarar.
Trabzonlu 8 ay önce
DSÖ bu salğın bittimi dünya bu salğının labaratuarta üretilmiş virüs olduğunu istapladığında senin bu işin içinde olmadığını bakalım nasıl istaplayacaksın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@