7m


7m

hyundai

Dövize dayalı TL mevduat düzenlemesinin detayları açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı dövize dayalı TL mevduat düzenlemesinin detaylarını açıkladı.

Gündem 21.12.2021, 14:14 21.12.2021, 14:19
Dövize dayalı TL mevduat düzenlemesinin detayları açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dövize endeksli Türk Lirası mevduatları ile ilgili yeni düzenlemelerin ayrıntılarını açıkladı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi;

Birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşlarımızın kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için Sn. Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" ürünü devreye alınmıştır.

Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandınlacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır.

Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11:00'de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır.

Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır. Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır. Sisteme isteyen her banka katılabilecektir.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktir. Hesabin açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.

Öte yandan söz konusu ürünün katılım Bankacılığı'nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir.


Yorumlar (7)
İsiyin 5 ay önce
düşünsenize FETÖ elebaşı ile fotoğrafınız var siyasette hâlâ yükseliyorsunuz. Ekonomi bilimine ters iş yapıp 20 yıldır olmayan "Nass" bir anda aklınıza geliyor faizler düşürülüyor dolar artıyor Türk lirası pul oluyor zam üstüne zam yapılıyor. Bu kötülük bu fakir halka bilerek yapılıyor. Halk ekmek kuyruğuna sadece CHP İYİ parti, Saadet'e oy veren değil AKP'ye oy verenlerde giriyor... Neden halka acı yaşatıyor bu dış güjjler?
*misafir 5 ay önce
Siz neyin kafasindasiniz hala ulkenin duzelmesinimi istiyosunuz yoksa iyice doviz kurlari yukarimi ciksin istiyosunuz adamlar dusurmeye calisiyolar siz hala yok oyle de yok boyle birakin su köstek olmayida devletin yaninda olun
Fatih 5 ay önce
CHDPKK nın avukatlığına özenmişsiniz
Trabzonlu 5 ay önce
Ben ilk öğretim mezunuyum ben bile diyorumki üretim yapmadan bu döğüz lanetini zor durduracağız nasıl olacak bukadar fark nezamana kadar ödeyeceğiz belkide ben yanlışmı düşünüyorum acaba
Mantıksız 5 ay önce
Anladığım kadarı ile, Piyasdaki Dövizi, yani Dollar ve Euro’yu toplama peşindeler ki, daha fazla rağbet görmesin. Peki, o zaman M. Bankası sattığı Milyar Dollarları kime satıyor, Yabacılara mı ? Hal böyle ise, neye karşılık Döviz satıyor ?
rıza 5 ay önce
faiz haramdır diyen adamları alkışlayan halk, faizi yapıştırıp doları azcuk düşürünce yine alkışlıyor. Eeee ne anladuk bundan? Şunu anladık; AKP seçmeni aç kalsa da akıllanmazzzzzz. Din tüccarları tarafından her daim kandırılır
TS61 5 ay önce
zaten o yüzden acimayacaksin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@