Doğu'nun Başbuğu Yılma Durak İYİ Parti'den aday oldu

Ülkücü hareketin önde gelen isimlerinden Yılma Durak'ın İYİ Parti saflarına katılması MHP'lileri şok etti.

Gündem 07.05.2018, 20:45 08.05.2018, 09:58
Doğu'nun Başbuğu Yılma Durak İYİ Parti'den aday oldu

Haber61 / Selay Saykal

Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucu lideri Alparslan Türkeş'in dostu, MHP'ye yıllarca hizmet eden, Kenan Evren darbesi döneminde cezaevinde yatan ve işkence gören Yılma Durak İYİ Parti'den İstanbul 3. Bölge Milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptı. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi son yıllarda eleştiren Yılma Durak adaylık başvurusunu sosyal medya sayfasından duyurdu. Yılma Durak'ın sayfasında "Bugün İstanbul 3. Bölgeden İYİ Parti Milletvekili Aday Adaylığımı açıkladım. Başvuru sırasında yanımda olan Türkiye'nin önemli STK'larından olan Ankara Forumu Dernegi'ne ve yanımda olan-olmayan tüm dostlarıma teşekkür ediyorum. İnatla değil inançla çıktığım bu kutlu yolda, Türk Milleti'nin daha fazla bölünmesine değil birlikteliğini arttırarak devam ettirmesine çaba sarfedeceğimi bilmenizi isterim. MESELE VATANDIR GERİSİ TEFERRUAT OLARAK KALMAYA DEVAM EDECEKTİR. ŞEREFLİ DAVALAR ŞEREFLİ İNSANLARIN OMUZLARI ÜZERİNDE YÜKSELECEKTİR. ALLAH yardımcımız olsun.." ifadelerine yer verildi. 

Doğu'nun Başbuğu Yılma Durak İYİ Parti'den aday oldu

YILMA DURAK İSMİ NEDEN ÖNEMLİ?

Yılma Durak, MHP'liler için ayrı bir önem taşır. Durak, 1969 yılında Erzurum İkinci Kuvay-ı Milliye Derneği Başkanlığı ile Milliyetçiler Konseyi Kurucu Üyeliğini yürüttü. 1977 yılından 12 Eylül 1980 tarihine kadar Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, İzmit, Adapazarı ve İstanbul’u kapsayan illerde ülkücü teşkilatların yönetiminin tanzimi ve eğitimi için Alparslan Türkeş tarafından Marmara Bölge Sorumlusu olarak görevlendirildi. MHP İstanbul eski İl Başkanı Recep Haşatlı'nın yardımcısı olarak MHP İstanbul İl İkinci Başkanlığını 12 Eylül’e kadar sürdürdü. 12 Eylül mağdurlarından olan Yılma Durak, 4 buçuk yılı tecritte olmak üzere 6 yıl cezaevinde yattı. Durak, hapiste günlerce işkence gördüğünü yıllar sonra çıktığı Ankara 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde gözyaşları içerisinde anlattı. 

Ülkücü teşkilatların yapılanmasında önemli yapı bulunan ve bir süredir Devlet Bahçeli muhalifi söylemleriyle dikkat çeken Yılma Durak, 8 Şubat 2018'de İYİ Parti Merkez Danışma Kurulu üyeliğine getirildi.

Yılma Durak, 1961-1962 yıllarında Osman Bölükbaşı'nın Genel Başkanı olduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nde Gençlik Kolları başkanlığı yapmış, daha sonra da MHP'de ülkücü teşkilatları kurmuştu. Alparslan Türkeş ile beraber Türk-İslam Araştırmaları Vakfını da kuran Durak, halen bazı vakıf ve derneklerin de yönetimde bulunuyor.

 Doğu'nun Başbuğu Yılma Durak İYİ Parti'den aday oldu

Doğu'nun Başbuğu Yılma Durak İYİ Parti'den aday oldu

Yorumlar (21)
AliKAYA 3 yıl önce
Allah yar ve yardımcın olsun.Seni kutluyorum.
Ugur 3 yıl önce
Gercek bir ülkücü agabeyimiz de IYI parti demisse,bosuna dememistir.ki bu isim Yilma Durak.Bahceli gibi sahibinin tokmagina davul olanlar icin keser dönecek sap dönecek elbet birgün.IYi olacak InsAllah..
Halil 3 yıl önce
Gerçek ülkücülerin yeri İYİ parti. İşte ispatı.
Göktürk bozkurt 3 yıl önce
Ülkücüler neden şokta olsun ? Gerçek ülkücülerin hangisi mhp de artık ? Mhp akp nin alt markası olmuş artık ve içi boşalmış dün kendilerine salyalarını sil siz anca apo nun ceketini asarsınız züriyetsiz diyenlerle bir olmuşlar. Hangi ülkücülük ?
Ahmet KUMAŞ 3 yıl önce
Rabbim yar ve yardımcın olsun iyilerin yanında kötülerin esamesi okunmaz
adnan 3 yıl önce
bahceli alman siyonis casusudur ben 90 li yillarda uskudarda bu yeni genelbaskan olacakti konusuyordu ve baktiukki bundan ulkucu falan olmaz bu komplocu mhp yi bitirdi siyonist casuz bahceli bazi ulkuculer gec gordu fetonun da iy adamidir yalanci simdi salliyor feto ya
Dadas 3 yıl önce
Bu ve bunun gibiler davasını satanlardir
abdi abi 3 yıl önce
aynen katılıyorum sana dadaş..
Serkan 3 yıl önce
80 öncesi davanın çilesini çekmiş defalarca kez aday adaylık dosyası vermesine rağmen aday gösterilmedi ne yapsaydı adam ömrünü verdiği hareketi menfaatperestler kuşatmış
adnan 3 yıl önce
bahceli alman ss lerin purozesidir bunlar bunu kurdu
ercan 3 yıl önce
Sende o kadar hayal gücü var ama sizin arkanızdaki Fetöyü göremeyecek kadar mantık ve dikkat yok !!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@