banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Diyanetten 'üç aylara' özel hazırlık

Diyanet İşleri Başkanlığınca 81 il müftülüğüne, üç aylar ile kandil ve cuma gecelerinin daha iyi değerlendirilebilmesi için "Dini Gün ve Geceler ile Üç Ayların İhyası" başlıklı yazı gönderildi.

Gündem 13.03.2019, 19:49
Diyanetten 'üç aylara' özel hazırlık

Diyanet İşleri Başkanlığınca 81 il müftülüğüne gönderilen yazıda, vatandaşların recep, şaban ve ramazanı kapsayan üç aylar, kandil ve cuma gecelerinin daha iyi bir şekilde değerlendirebilmesi amacıyla vaaz, hutbe, konferans, panel ve benzeri etkinliklerle bu gecelerin anlam ve öneminin anlatılması talep edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, il ve ilçe müftülüklerine, "Dini Gün ve Geceler ile Üç Ayların İhyası" başlıklı yazı gönderildiği belirtildi.

Buna göre, üç aylarda maneviyatın daha derinden yaşandığı, kardeşlik ile sevgi bağlarının güçlendiği, ruhların güzel telkinlere ve uyarıcı öğütlere daha açık olduğu müstesna bir zaman dilimi olduğuna işaret edildi. Açıklamada, dini gün ile gecelerin anlam ve öneminin camilerde vaaz ve hutbelerle, cami dışında ise konferans, panel, benzeri etkinliklerle anlatılmasının istendiği bildirildi.

'BİZ BİR AİLEYİZ, CUMA GECESİ AİLECE CAMİDEYİZ

Müftülüklerce dini gün ve gecelerde günün anlam ile önemine uygun özel programların hazırlanacağı, mübarek gecelerin ihyası konusunda müftülükler kadar din görevlilerinin de sorumluluğu üstlenmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Cezaevleri, sevgi evleri, huzurevleri, yükseköğrenim yurtları ve hastaneler gibi manevi danışmanlık ve rehberlik faaliyetlerinin sürdürüldüğü kurum ve kuruluşlarda gündem oluşturulacak, ziyaretler ve programlar icra edilecek. Düzenlenen programlar, Din Hizmetleri Yönetim Sistemine işlenecek. 'Biz Bir Aileyiz, Cuma Gecesi Ailece Camideyiz' temasıyla üç ayların ilk cuma gecesinden başlayarak her cuma gecesini daha iyi değerlendirmek maksadıyla bütün camilerde personelimizce akşam namazı ile yatsı namazı arasında Yasin-i Şerif, sohbet, tövbe istiğfar ve duanın yer aldığı program düzenlenecek."


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
Asi61 2 yıl önce
Ülkede hiçmi hiç bir işe yaramayan kurum diyanettir. En fazla bütçeyi de alır sonra helal haram ahkam keser. Ülke ekonomisine hiç bir katkısı olmayan bu üretmeyen görevi 1400 yıldır arap şunumu dedi bunumu demek istedi olan bu kişilerin aldıkları paraların hepsi dinlerine göre haramdır.
61@61 2 yıl önce
Evet ortada hiç bir işe yaramayan biri varsa o da sensin hadi işine
Mahmut 2 yıl önce
Kim takar Yalova kaymakamını. Geçen Sabah ezanı ve namazı ile ilgili yarım saat bir saat uygulamasını kim taktı. Herkes kendi kafasına göre takılıyor. Tatil günlerinde sabah namazına gelmeyen imkanlarla bu iş olmaz. Çalıştırdığı imamdan muezzinden haberi olmayan diyanettende bir şey olmaz.
Hakan 2 yıl önce
Bu diyanet bize oy vermeyen cennete giremez diyenlere karşı sus pus olan diyanet mi?
Hasan61 2 yıl önce
Yıllık 10 milyar tl bütçe hiç bir işe yaramayan tek kurum.DİYANET nedir yaa.bırakın insanlar dinini yaşasın.yok arap şöyle yaptı yok arap böyle yaptı.yeter lann yeter DİYANETe giden paralar boşunadır.bilime eğitime yatırın parayı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@