Diyanet'ten 'zekat' açıklaması

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'ndan zekat açıklaması geldi.

Gündem 01.04.2020, 13:59
Diyanet'ten 'zekat' açıklaması

Din İşleri Yüksek Kurulu, "Zekatların bu günlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması caizdir" dedi.

Kuruldan yapılan açıklamada, yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) sebebiyle ilan edilen dayanışma kampanyalarına zekatla katkıda bulunma konusunda vatandaşlardan gelen sorular üzerine değerlendirme yapıldığı belirtildi.

Zekatın, İslam dininin en önemli sosyal dayanışma ve yardımlaşma kurumlarından birisi olduğuna değinilen açıklamada, küresel salgından dolayı evde kalma zarureti sebebiyle pek çok kişinin işini sürdürme imkanı bulamadığı ve zekat alabilecek konuma geldiği hatırlatıldı.

Zekat şartlarını taşıyan Müslümanların yılda bir kez yerine getirmekle yükümlü oldukları ve bu durumun birtakım şartlara bağlı olduğuna değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Zekat, söz konusu kimselere mükellefler tarafından doğrudan verilebileceği gibi aracı bir organizasyon vasıtası ile vekaleten de ödenebilir. Açılan zekat hesabına zekat niyetiyle para yatırmakla da vekalet gerçekleşmiş sayılır. Bu çerçevede zekatların bugünlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması caizdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu tür kampanyalara zekatını yatıran mükellefin, yatırdığı meblağın 'zekat' olduğunu belirtmesi, yetkililerin de zekat fonunda toplanan bu paraların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda gereken hassasiyeti göstermesidir."

İnfak ve paylaşma bilincinin, müminin en önemli vasıflarından biri olduğunun vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Böylesi zor zamanlarda imkanı olan mümin kardeşlerimizin yalnızca zekat vermekle yetinmeyip infak anlayışıyla hareket ederek Yüce Allah'ın kendisine lütfettiği malını başkalarıyla cömertçe paylaşması, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu güçlendirecek, sıkıntıları hafifletecek, bela ve musibetlerin kalkmasına vesile olacak, toplumsal dayanışmaya büyük katkıda bulunacak, kuşkusuz malını bereketlendirecek, nefsini yüceltip arındıracak ve kalbini huzurla dolduracaktır."

Yorumlar (9)
Aristo 10 ay önce
Evet yardım yapmak çok iyi olması da ğerekir ancak benim ğüvendim kalmadı öyle olumsuz işler ğördüm ki bu mevzularda toplanılan paraların çok farklı yerlere verildiğini kimin cebine kimin eline ğeçtiğinin hesabının verilmediğini o yüzden ben ğüvenemiyorum maalesef ğüvenimeski olaylardan sonra bitti şahsi ğörüşüm bu ğönül rahatlığıyla bağışını yapamıyorum o yüzden kendi bildiğim tanıdığım ihtiyacına şahit olduğum çevremdeki insanlara elimden ğeldiğince yardım etmeye çalışıyorum başka türlü hiç Br kuruluşa bağış yapmam bunun adı diyabete olsa camide olsa farketmez
Lazz 10 ay önce
Arkadaş sonunda Zekati nereye verecegimizede kariştiniz bizi bukadar aptalmi zannediyorsunuz biz Kuran okumaktan Sünnetleri uygulamada bukadarmi cahiliz siz kendinizi ne zannediyorsunuz Islamda Silahirahim diye bir kavram duydunuz mu fetva veren cahiller
Ali KAYA 10 ay önce
Zekat verecek hal bırakmadınız bize. Sadakaya muhtaç ettiniz milleti.
ibraam 10 ay önce
11 milyar bütçe yiyorsunuz. makam aracınız saltanat. bana akıl verme diyanet. efendin hala belediyelerin bağış toplamasını engelleyerek tüm oy rantını kendinde toplama gayretinde. Allah sizi layıkınızla buluştursun.
Uğur Yalçın 10 ay önce
Evet bir ülkede diyanet işleri ki Atatürkün kurduğu Atatürke düşman kurum 12 milyar bütçeyle 8 aktif icraatçı bakanlıktan fazla bir bütçeye sahipse önüne ğeleni hafız müezzin imam diye memur yapıp ğeçici personel yapıp bizim verğilerimizden maaş bağlasan bir köyde yüzmetre arayla 3 cami yaptırır kendine en kolay din imanla kandırabileceğin oy alabileceğin kitle yaratmak için ilimden bilimden uzaklaşır kader ci ihvancı topluluklar olulturursan sabah akşam ğavur batıl kafir diye aşaladığın kınadığı suçladığın milletlerin amiral araba markası Mercedes i makam arabası diye başkanın kullanırken kafir in arabası sorun olmazsa Atatürkü taa 100 yıl önce kurduğu hıfsısıhhayı sırf cumhuriyet düşmanlığından kapatırsan daha çok beklersin dua edersin kafir ğavur dinsiz aşı buldun da ilaç bulsun da covit 19 sçdan kurtulalım diye ha zekat bağış işimi önce altlarındaki ğavur marka makam araçlarını satsın imamın ne işi var dünya malı ile sahip oldukları ev arsa tapu ne varsa satıp imamlar bağışlasın öyle ya dünya malı yalan ahret mühim olan bir hırka bir lokma değilmi yoksa yalanmı ha ğerçek ne
Hakan 10 ay önce
Biz aciz saniyoduk devlet bizden ac kalmis yazik dustugu duruma ulkenin iyice aptal yerine koyulduk ey diyanet sunuda aciklasana 2 liralik sigarada 15 lira vergi almak dinende haramdir 20 liralik rakinin 250.liraya satilmasi dinen haramdir desene
Halil 10 ay önce
Bircok kisi evde kalip isini surduremeyip magdur duruma geldiyse devlet olarak destek olun iyi ya herseyi bizden bekleyin ozaman siz neden devletsiniz okadar fonda para topladiniz hani kac kurusu vatandasa harcandi birak bu isleri diyanet
M. M 10 ay önce
Diyanet önce iç ettiği paraları bağışlasın. Yada ümreye yolladığı hacıların parasından devlete yardım etsin.. Önce siz..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@