banner556

Diyanet işleri'nden flaş Cuma Namazı açıklaması! Temsilen kılınacak!

Diyanet işleri Başkanlığı'ndan Cuma Namazı açıklaması geldi.

Gündem 03.04.2020, 15:48 03.04.2020, 15:59
Diyanet işleri'nden flaş Cuma Namazı açıklaması! Temsilen kılınacak!

Diyanet İşleri Başkanlığı "Salgın tehlikesi sona erinceye kadar, her hafta ülkemizin farklı tek bir camiinde asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen cuma namazı kılınacak, en kısa zamanda bu musibetten kurtulmamız için dua ve niyazda bulunulacaktır." açıklamasını yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Twitter'dan yapılan açıklaması şöyle:

"Bilindiği üzere, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını karşısında, dinimizin insan sağlığını ve can güvenliğini korumaya yönelik emirleri gereği, Din İşleri Yüksek Kurulu kararıyla 16 Mart tarihinden itibaren cuma namazlarına ve camilerde cemaatle namaza ara verildiği açıklanmıştır.

Yaşadığımız mahzun cumanın ardından 27 Mart Cuma günü ise, İslam medeniyetinin en önemli coğrafyalarından olan cennet vatanımızda, İslam toplumunun şiarlarından biri olan cuma namazının temsilen de olsa devam etmesi gayesiyle, gerekli sağlık tedbirleri alınarak, Türkiye'de tek bir camide de olsa kılınmasının uygun olacağı düşünülmüş ve Ankara il ve ilçe müftülerimizin katılımıyla Ankara Millet" "Camiinde, bugün ise Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kılınmıştır."

"Haddizatında afet,salgın ve benzeri durumlarda, mahiyeti ve fonksiyonu itibariyle toplumsal yönü güçlü bir ibadet olan cuma namazına ara verilmesi veya belirli yerlerde kılınabilmesi noktasında geçmişten günümüze İslam alimlerinin görüş ve uygulamaları mevcuttur. İçinde bulunduğumuz süreçte,İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde de benzer uygulamalar hayata geçirilmektedir."

"Cuma namazının tek bir camide devamı vesileyle, Başkanlığımızın en önemli irşat hizmetlerinden olan ve halkımıza bilgi,bilinç, inanç ve umut aşılayan Cuma hutbelerimizin de devamı sağlanmıştır. Bu zor süreçte hutbelerimiz, musibetler karşısında mümince bir duruşu tavsiye etmekte, tedbir, tevekkül,dua ve yardımlaşma ile milletimize sabır ve kararlılığı öğütlemektedir. Cuma hutbelerinin Diyanet TV ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanmasına devam edilmesi, milletimizin hissiyatını paylaşmaya ve maneviyatını güçlendirmeye yöneliktir."

"Diğer taraftan, cuma namazına gidemediği için büyük üzüntü duyan vatandaşlarımızdan, tek bir camide de olsa temsilen bu namazın kılınması hususunda bizlere çok sayıda talep gelmiştir. Dolayısıyla bu uygulamanın, milletimizin cuma namazını kılamadığı için yaşadığı üzüntünün bir" nebze giderilmesine katkı sunduğu görülmüştür.

"Bu bağlamda belirtilmelidir ki, az sayıda müftümüzün katılımıyla geçen hafta kılınan cuma namazı hakkında birtakım medya mecralarında yapılan olumsuz nitelemeler son derece üzücüdür. Halbuki toplumumuzda cuma kültürünün yaşatılmasına ve cuma şuurunun korunmasına yönelik olan bu kararın seçkinci bir bakışla en ufak bir alakası bulunmamaktadır.

Özellikle zor zamanlarda ve kırılgan dönemlerde, inancımız ve ibadetlerimiz gibi milletimizin hassas olduğu konularda doğru bilgi ve duyarlılıkla hareket edilmesi; birlik ve beraberlik duygularını zedeleyerek maddi ve manevi varlığımızı zayıflatacak söz, tutum ve davranışlardan kaçınılması vazgeçilmez bir sorumluluktur."

HER HAFTA FARKLI BİR CAMİİDE KILINCAK

"Zikredilen gayelerle, salgın tehlikesi sona erinceye kadar, her hafta ülkemizin farklı tek bir camiinde asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen cuma namazı kılınacak, en kısa zamanda bu musibetten kurtulmamız için dua ve niyazda bulunulacaktır.

Bu vesileyle, aziz milletimizin yüreği buruk olan her bir ferdine, gösterdiği anlayış ve sabırdan, ortaya koyduğu" ferasetli tutum ve tavırdan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

Yorumlar (11)
Vatandaş 11 ay önce
Açıklamaya bakar mısınız."Cuma kültürünün " yaşatılması için böyle bir açıklama olabilir mi?Cuma Namazı bir kültür değil Allahu Tealanin emridir.zaten vip Cuma kildirarak yaptığınız ayrımcılığa bu hatalı açıklamalarınızla tuz biber ekiyorsunuz farkında olup olmadan vesselam
M. M 11 ay önce
Sayın diyanet başkanı fuzuli konuşup insanları bir birine düşman etme.. Susman yeterli..
Ersan 11 ay önce
Bizzat, söylediğinizi siz yapmış oldunuz.
yakun 11 ay önce
"halkımıza bilgi,bilinç, inanç ve umut aşılayan Cuma hutbelerimizin de devamı sağlanmıştır." Senin hutbelerin yüzünden Müslümanların büyük bir kesimi camiye gitmeyi bıraktı, sen kemence çalışıyorsun. Hutbelerinde "Faiz" in caiz olduğunu mu anlatıyorsun? Bu başkan iyi bir siyonisttir.
king.. 11 ay önce
hocalar işini garantiye alıyor ne olur ne olmaz...
Veli 11 ay önce
Seni Allah azimuşşan a havale ediyorum cuma kültürü Allah c.c emri olan ve müslümanlara farz olan cuma namazi cuma kültürü oldu ey diyanet nereye koşuyorsunuz Allah aşkına
GÖKTÜRK 11 ay önce
DÜNYADA VİRÜS VARKEN UMREYE INSANLARI GÖNDERDİNİZ DÖNÜŞTE BİR ÇOĞU HASTA GELDİ VE BAŞKALARINADA BULAŞTIRDILAR.DİYANET İŞLERİ BU HATAYI NE YAZIKKİ YAPTI.KABEYE DÜNYANIN HER YERİNDEN MÜSLÜMANLAR GELİYOR BU BİLİNMEYEN BİR ŞEY DEĞİL
Fakir Müslüman 11 ay önce
Platinium müslümanların cuması hayırlı olsun
dertlioglu 11 ay önce
Geçen hafta yaptığınız yanlışı devam ettirmeyin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@