banner556

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıkladı! İşte alınan kararlar

Prof. Dr. Alİ erbaş'tan flaş açıklama.

Gündem 16.03.2020, 15:42 16.03.2020, 16:54

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş alınan kararlarla ilgili açıklamada bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Prof. Erbaş'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"Henüz tedavisi bulunamayan, bu nedenle binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs nedeniyle cuma namazı ve vakit namazları için de bir açıklama yapıyoruz.

Yetkili mercilerin verdiği bilgiye göre yeni tip koronavirüs insandan insana hızlı bir şekilde yayılarak salgın haline gelmekte. Virüs büyük bir tehlike oluşturmakta. İnsanların toplu halde bulundukları mekanlar virüsün yayılması için uygun bir ortam oluşturup hastalığın salgın hale gelmesinde risk oluşturmaktadır. 

Ülkemizde vaka sayısının artmasıyla birlikte tedbir olarak, insanların bir araya geldiği organizasyonlar iptal edilmiştir. Yaşanan bu olağanüstü durum dikkate alındığında namazların cemaatle kılınmasıyla virüsün yayılmasının artabileceği anlaşılmaktadır. İnsan hayatını korumak olan İslam dini, insanların hayatını tehlikeye atacak uygulamalara cevaz vermez.

Doğal afet ve salgın hastalık nedeniyle cemaate katılmanın tehlikeli olduğu zamanlarda, namazların evlerde kılınmasına dair varlığı bilinmektedir. İslam alimleri toplu halde eda edilen ibadetlere katılmak için sağlıklı olmanın yanında başkasına zarar vermemenin de gerekli olduğunu söylemişlerdir. 

Koronavirüs ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere camilerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekmiştir. Cuma namazı yerine öğle namazı yeterlidir. Ezanların okunmaya devam edilmesi, gerekli tedbirler alınarak, camilerin münferit namazlar açık olmasına karar verilmiştir."

Yorumlar (10)
Hakan 11 ay önce
Kucucuk bir vurus ten korktugumuz kadar ALLAH tan korksaydik keşke.
özgür 11 ay önce
akıllı insan korkar virüsten bilimle üstüne gitmek için. türümüz binlerce yıldır hayvanlardan insanlara geçen bu tarz virüslere maruz kalmakta ama şuan elimizde bulunan imkanlarla üstüne gidip yenebiliriz. beyin bedava sonuçta. umursamaz da italyanlar gibi yaparsak sonucu ağır olu
Okuyun 11 ay önce
Yorumları okudum da üzüldüm Türkiye’nin haline arkadaşlar hastalığı başka insanlara bulaştırmayın diye gitmeyin diyor adam sen gençsin atlatırsın varsa virüs ama senin deden amcan atlatabilecek mi senden geçecek virüs yüzünden adam yada evindeki eşi ölecek mu vebal değilmidir boş yapmayalım
analist_61 11 ay önce
kamuoyu bu açıklamayı geçen haftadan bekliyordu. önden gitmesi gereken kurumlar vatandaşın gerisinde kalıyor. geç kaldınız..!
Vatandaş 11 ay önce
Türkiye’me laf yok. Zamanında ve yerinde kararlar aldılar. Sen Avrupa’yı görmedin. Burada geç kalındı ve hala yeterli tedbir yok!
m bora 11 ay önce
avmeler neden kaptılmıyor vürs kol geziyor
Hüseyin 11 ay önce
Kocaman bir yazıklar olsun senin alimliğine dinadamlığıma utanmaz arlanmaz adam. Niye Allah dan geldik ona gideceğiz. Allaha sığınalım Allahtan şifa dileyelim namaz müslümanın miracıdır daha fazla ibadet edelim dua edelim şükredelim. Tehlikenin geçmesine sabredelim demek varken
M Bayram 11 ay önce
Sahabeler peygamber efendimize sav öğle namazını sıcaktan dolayı ertelemeyi teklif etti peygamberimiz kabul etmedi????bunlar yakında camiye kilit vurur ????Cuma namazını kılmak İçin Esir olmamak Can güvenliği olması Camiye gidecek kadar sağlıklı olması gerekir zaten ????yorumu okuyan arkadaşlar furkan suresi son ayeti bi okuyun ????
özgür 11 ay önce
Türkiye sınırları dışına çıkıp yapın ne yapacaksanız beyfendi
Enes 11 ay önce
Sayın Başkan bu bela ve musibetler neden sebepleriyle halkı aydınlatsanız iyi olurdu ama nerde kumar zina domuz eti rüşvet haram kul hakkı serbest gıkın çıkmıyor toki faizine de fetva verdin, nasılsa bi sigara ya haramdır dedin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@