banner491

Dipsiz Göl ile ilgili flaş karar! Bakan Açıkladı

Bakan Kurum 'Dipsiz Göl' bölgesinin doğal sit alanı ilan edileceğini açıkladı.

Dipsiz Göl ile ilgili flaş karar! Bakan Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gümüşhane'de "Dipsiz Göl" olarak anılan bölgenin "Doğal Sit Alanı" ilan edileceğini söyledi.

Bakan Kurum, Gümüşhane'de Dipsiz Göl olarak anılan bölgenin doğal haline kavuşturulması için yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da konuyu yakından takip ettiğini ve gölün eski haline kavuşturulması için gerekli adımların atılması talimatı verdiğini belirten Kurum, göl ve çevresinin doğal haline kavuşturulması için üniversitelerden bilim insanlarının yer aldığı bilimsel bir kurulun oluşturulduğunu kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin göl ve çevresindeki çalışmaları sürdürdüğünü aktaran Kurum, ilk etapta bölgede bilimsel çalışmaların yapılacağını, ardından da göl ve çevresinin bozulan yapısının eski doğal haline kavuşturulması için gerekli tüm adımları atacaklarını vurguladı.

Bakan Kurum, "Göl ve çevresi Doğal Sit Alanı ilan edilecek. Ayrıca Dipsiz Göl olarak anılan bölge ile doğusunda bulunan korunan alan da birleştirilerek ekolojik koridor oluşturulacak. Ekiplerimiz şu anda bölgede çalışmalarını sürdürüyor. En kısa sürede doğal haline kavuşturacağımız Dipsiz Göl, kuracağımız ekolojik koridorun en önemli parçası haline gelecek. Hedefimiz, gölü eski haline kavuşturarak gelecek nesillere aktarmak." dedi.

Çalışmalar kış yağışlarından önce yapılacak

Gümüşhane merkeze 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan ve manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası'ndaki Dipsiz Göl, özellikle kar ve yağmur sularıyla besleniyor.

Müdahaleler sonucunda suyu tamamen boşaltılan gölde yapılan kazı sonucunda gölün taban ve kıyı toprak yapısının bozulduğu belirlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, yapılan kazıyla tahrip edilen toprak yapısı doğal haline getirilecek, göl ve çevresinde bilimsel çalışma yürütülecek.

Gölün doğal haline getirilmesi için yapılacak çalışmalar kış yağışlarından önce gerçekleştirilecek.

Çalışmalar, gölün eski hidrojeolojik yapısının tekrar oluşturulmasını kolaylaştıracak. Gölün eski haline getirilmesi sonrasında doğal yapının kendini yenileyeceği tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 20:08

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cubukcu hasan
Cubukcu hasan - 3 hafta Önce

Dalgamı geçiyorsunuz?

Sabri
Sabri @Cubukcu hasan - 3 hafta Önce

Zaten işleri dalga geçmek yenimi anladınız acaba

hasan
hasan - 3 hafta Önce

Bizler hayvanlarımızı otlatmak için zaman zaman orman içerisinde bulunan düz ve açık çimenliklerde ineklerimiz oltadır,aynı zamanda dinlenir bu alanlarda piknik de yaparız.
Kimi zaman bu çimenlik alanların civarından ağaç kesimi yapılır. Kesimi yapan firma, bu düzlük ve çimenlik alanlara kesilen ağaçların tomruklarını istif etmek için,yükleyici, taşıyıcı araçlarla bu alanlara giriyor o güzelim çimenlik,düz alanları kullanılamaz hale getiriyorlar. Ne hayvanlar girip otlayabiliyor ne de insanlar orada dinlenip piknik yapabiliyor.
Trabzon ormanlık ve yaylalarında bu durum ciddi bir sorun teşkil etmektedir. gerekli önlemlerin alınmasını yetkililerden bekliyoruz.

manuel
manuel - 3 hafta Önce

araplara irnalilara sat sat sat. gerek yok satin herseyinizi paranizla mutlu olursunuz

Tursun
Tursun - 3 hafta Önce

Yaylada ev yaptım ihbarlar jandarmaya yıkım tehlikesiyle rahat uyuyamıyorum. Ama birileri golleri kurutup delerek kimse bakmiyor resmi izin bile veriliyor.bize gelince bürokraside adamımız yok Yıkın diyorlar.ayıp ayıp. Edep ya hu

hakan
hakan @Tursun - 3 hafta Önce

golu kurıutan adamla senin bir farkın yok. elinden gelse sen de kurutacaksın.

Resul
Resul - 3 hafta Önce

Tebrikler iyi ki korumaya alıyorsunuz..sizin bu düşünceniz ve çevik hareketiniz sayesinde bu gole artık bi şey olmayacak,, Varolun
Bakan yanımda olsa ağzını gözünü patlatirdim

banner441

banner472