banner536

banner526

banner513

Dershaneler için çifte teşvik !

Dershanelere önerilen dönüşüm alternatifleri arasında anaokulu da var. Dershanelere sunulan teşvikin yanında çocuğunu anaokuluna gönderen anne de teşvik alacakSabah gazetesinden Safure Cantürk'ün haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı, özel okula dönüşecek

Gündem 23.12.2013, 09:31
Dershaneler için çifte teşvik !

Dershanelere önerilen dönüşüm alternatifleri arasında anaokulu da var. Dershanelere sunulan teşvikin yanında çocuğunu anaokuluna gönderen anne de teşvik alacak

Sabah gazetesinden Safure Cantürk'ün haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı, özel okula dönüşecek olan dershanelere sadece lise değil 'anaokulu' teklifi de sundu. MEB, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine 'Özel dershane formu' gönderilerek dershanelerin fiziki ve beşeri envanterinin çıkarılması istedi. İl milli eğitim denetmenleri, 3 bin 950 dershane sahip ya da yöneticilerinden dönüşümlere ilişkin görüşlerini de alacak.

Özel okula dönüşmeyi isteyip istemedikleri, özel okula olarak "Anaokuluilkokul- ortaokul, meslek lisesi, açık lise, etüt merkezi ve diğer kurslara' dönüşüm seçenekleri de sunuldu. Bakanlık ayrıca dönüşüm teşviklerinden öncelik sıralamasının yapılmasını isteyecek. MEB formunda dershanelere sunulan 'anaokuluna dönüşüm' teklifi ise dikkat çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim kurumları içinde en çok okulöncesi eğitim kurumlarına ihtiyacı dolayısıyla dönüşümde anaokulu teklifinin de yer aldığı öğrenildi. Çalışma Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı ile Hazine'nin üzerinde uzlaştığı proje ile kreş açanlar ayrıca 5. Bölge teşviklerinden yararlanacak. İstanbul'da kreş açanlar Tunceli ya da Bayburt'ta büyük yatırım yapan yatırımcılar gibi Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 80 vergi indirimi, 7 yıl süreyle sigorta primi işveren hissesi muafiyeti, yatırım yeri tahsisi ve kredilerde 5 puanlık faiz indirimi desteğinden yararlanabilecekler. Ayrıca, çalışan annelerin çocuklarına kreş desteği de verilmesi öngörülüyor.

MEB yetkilileri, Türkiye'nin şu an en çok ihtiyaç duyduğu okulun okulöncesinde olduğunu belirterek, "Devlet çocuğunu anaokuluna gönderen çalışan annelere destek verecek. Ayrıca özel okula dönüşecek dershaneye de teşvik verilecek. Anaokuluna dönüşüm diğer okul türlerine göre iki kat daha avantajlı gözüküyor" dedi.

Dershanelerin fiziki ve beşeri durumunu çıkaracak formun sonuçları yılbaşından önce MEB'de olacak ve yeni yasa taslağı Ocak 2014'te Bakanlar Kurulu'na sunulacak.
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
EMRE NEHIR 7 yıl önce
Dershanelerin kapanması cok yanlış bir adım Resmen başbakan Pkknın dediğini yapıyor.Dershaneler sayesinde Ünv kazan açığını kapatan cok insan var sen bu yolu kapatırsan hata edersin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@