alexa metrics

banner536

Demokrasi şehitleri idamlarının 55'inci yılında anıldı

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edilişlerinin 55. yıldönümünde Topkapı'daki Anıt Mezarları başında törenle anıldı.  

Gündem 17.09.2016, 16:07 17.09.2016, 16:13
Demokrasi şehitleri idamlarının 55'inci yılında anıldı

Anma törenine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Adnan Menderes'in gelini Ümran Menderes ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan törende ilk olarak konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş, "Acıları milletçe hep beraber çektik; ama artık bugün dün değil. Her şeyin farkındayız. Ve bundan sonraki süreç çok daha farklı olacak. Türkiye şu anda sınır ötesinde savaş halinde. Türkiye kendi topraklarında terörle mücadele vermekte. Ve hamd olsun ki başarıyla bunu yürütmekte. Koalisyon güçlerinin 2 yılda yapamadığı 20 gün içerisinde Türkiye başardı" dedi."BUGÜN FARKLI BİR GURURLA BURADAYIZ"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu anıt mezar buraya inşa edildiğinden beri her 17 Eylül'de burada toplanıyoruz, dualar ediyoruz, gözlerimiz yaşarıyor. Buradaki 3 demokrasi şehidini rahmetle ve şükranla anıyoruz. Ancak bugün farklı. Bugün farklı bir gururla buradayız" dedi. Soylu sözlerini şöyle sürdürdü: "15 Temmuz olaylarının kimin desteklediğini çok net şekilde biliyoruz. Kendi başlarına adım atmaktan yoksun olanların, hangi cesaretlerle bu milletin millet olma kabiliyetini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını ve bu toprakları yeniden işgal topraklarına döndürmek istediklerini biliyoruz. Elde ettiğimiz demokratik gelişmeyi, hukuk üstünlüğünü, kalkınmayı ve insanımızın hayat standartlarının yükseltilmesini geri alabilmek için neler ortaya koyulduğunu biliyoruz. Bize demokrasiyi öğretmeye çalışanlar o gün Menderes'in idamına da sessiz kaldılar. Bu bizim için tesadüf değildi. Rahmetli Polatkan'ın ve Zorlu'nun da idamına seyirci kaldılar."


"ONLARI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ"

Adnan Menderes'in gelini Ümran Menderes ise, "Bugün; 16-17 Eylül demokrasi şehitlerimizin aramızdan ayrılışlarının 55'inci yılında onları rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun, nurlar içinde yatsınlar. Ülkemize yapmış oldukları hizmetler için onlara teşekkür borcumuz var. 55 yıl öncesine gitmek istemiyorum. Yapılan kanunsuzluk ve hukuksuzluk artık hemen hemen herkesçe biliniyor. Onları unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız" diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından anıt mezarlara karanfil bırakıldı; dualar edildi. Anma programının ardından vatandaşlara lokma ve helva dağıtıldı.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Bu arada anma programından önce bomba dedektör köpeği ile anıt mezar ve çevresinde arama yapıldı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı törende birçok noktada özel harekat polislerinin görev yaptı.
 


Yorumlar (1)
Trabzonlu 5 yıl önce
Bir zamanlar onlarda süt tozu dagitiyorlardi süt tozu amerikadan geliyordu karsiliginda 5900 türk askeri amerikan cikarlari ugruna koreye gönderildi ve adlarinada kore sehitleri dediler.simdikilerde makarins ve kömür paketi dagitiyor yani 65 senedir ayni yerde sayiyoruz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@