7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

DDK, KPSS skandalıyla ilgili suç duyurusunda bulundu

Kamu Personel Seçme Sınavı'nda ( Kpss ) 30'un üzerinde sorunun bir yayınevinin deneme testlerinde çıkan sorularla benzer olduğu ve sızdırıldığı iddiası tepkilere neden olması üzerine DDK, suç duyurusunda bulundu.

Gündem 03.08.2022, 19:54 03.08.2022, 20:02
DDK, KPSS skandalıyla ilgili suç duyurusunda bulundu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 31 Temmuz Pazar günü düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı'nda ( Kpss ) 30'un üzerinde sorunun bir yayınevinin deneme testlerinde çıkan sorularla benzer olduğu ve sızdırıldığı iddiası tepkilere neden oldu.

CİMER'E ŞİKAYET YAĞDI

Kpss sorularının sızdırıldığı iddiasıyla ilgili eğitim sendikaları hukuki adımları atacaklarını açıklarken siyasi parti liderleri de konunun takipçisi olacakları yönünde paylaşımlar yaptılar. Birçok aday da CİMER'e başvurarak şikâyetlerini dile getirdi ve sınavın iptal olmasını talep etti.

ERDOĞAN DDK'YA TALİMAT VERDİ, ÖSYM BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kpss'de çıkan soruların bir yayınevinin deneme sınavındaki sorularla aynı olmasına yönelik iddialar üzerine dün akşam Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme talimatı verdi. Erdoğan'ın DDK'ya verdiği talimatın ardından aynı gece Resmi Gazete'de ÖSYM Başkanı'na ilişkin karar yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete kararıyla ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı.

DDK BAŞKANI: BİR SORUN GÖRÜNÜYOR

Aygün'ün görevden alınmasının ardından Devlet Denetleme Kurulu müfettişleri de iddialar hakkında harekete geçti. DDK görevlisi müfettiş heyeti, ÖSYM'de inceleme başlattı. Yapılan incelemeler hakkında konuşan Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, "Bir sorun görünüyor. KPSS ile ilgili sorunun ne boyutta olduğunu müfettiş arkadaşlarımızın çalışması gösterecek" dedi.

"TABLOYU TAM OLARAK GÖRMEMİZ LAZIM"

Görevlendirilen heyetin yerinde inceleme yapacağını belirten Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı şöyle konuştu: "Bir heyet görevlendirdik. Müfettişlerden oluşan heyet yerinde inceleme ve araştırma yapacak. ÖSYM'deki inceleme ve araştırma sürecine ilişkin bir süre vermemiz şu aşamada mümkün değil. Tabloyu tam olarak görmemiz lazım. Ancak mümkün olan en kısa sürece raporumuzu Cumhurbaşkanına sunacağız. Bir sorun göründüğünü ifade etmiştim. Sorunun ne boyutta olduğunu müfettiş arkadaşlarımızın çalışması gösterecek."

SUÇ DUYURSUNDA BULUNULDU

ÖSYM'de incelemelerini tamamlayan Devlet Denetleme Kurulu, 2022-KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Bunlara da göz atın:
 

CHP ve İYİ Parti'den 2022 KPSS'ye yönelik iddialara ilişkin suç duyurusu

CHP ve İYİ Parti'den 2022 KPSS'ye yönelik iddialara ilişkin suç duyurusu

Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı

Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı

ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı

ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı

Kahreden haber Hatay'dan geldi 1 asker şehit oldu

Kahreden haber Hatay'dan geldi 1 asker şehit oldu

Yorumlar (4)
vah ülkem vah 1 hafta önce
bıyığı kesip, işkembeden küfredince fetodan kurtulmuş olunmuyormuş. önce feto ile aynı kafada olanlardan kurtulmak lazım.
Agasarli 1 hafta önce
suclu kim BAY Kemal,akp sucluyu buldu 6 li masa.HAHAHAHAHAHA
İsiyin 1 hafta önce
fetö'nün siyasi ayağı kim?
Mackali 1 hafta önce
ülkenin en son umudu kalmisti oda calindi,kopsun KIYAMET.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@