Davutoğlu hedef gösterdi: İleri teknoloji

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz istiyoruz ki Türkiye ileri teknoloji ürünler üretsin ve ileri teknoloji ürünler ihraç eden bir ülke haline dönüşsün” dedi.Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti il başkanlığı kongresinin ardından Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi

Gündem 03.01.2015, 21:53
Davutoğlu hedef gösterdi: İleri teknoloji

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz istiyoruz ki Türkiye ileri teknoloji ürünler üretsin ve ileri teknoloji ürünler ihraç eden bir ülke haline dönüşsün” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti il başkanlığı kongresinin ardından Osmaniye Organize Sanayi Bölgesine geçti ve burada Türk-Japon ortaklığı olan Tosyalı-Toyo Çelik Sanayi A.Ş.’nin üretim tesislerinin temel atma törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Davutoğlu, ilan ettikleri programlarla, ithalata bağımlılığın azaltılması ve sanayide ileri teknoloji ve Ar-Ge’nin ağırlığının artırılmasını hedeflediklerini söyledi. Başbakan, “Biz istiyoruz ki Türkiye ileri teknoloji ürünler üretsin ve ileri teknoloji ürünler ihraç eden bir ülke haline dönüşsün. Orta düzey teknolojik aktarım kapsamından ileri düzey teknolojiye geçiş imkanı sağlasın” dedi.

Söz konusu yatırımın, demir-çelik sektörüne ileri teknoloji boyutu kazandıracak olmasının kendilerini heyecanlandırdığını kaydeden Başbakan Davutoğlu, bu konuda Japonların tecrübelerinden de faydalanacaklarını anlattı. Başbakan, sanayi kuruluşlarını yoğun ve ileri teknolojik safhaya geçmeye de davet etti.

2015 yılının Türk-Japon ilişkileri bakımından da güzel bir yıl olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Geçtiğimiz günlerde Genelkurmay Başkanımızla yaptığımız toplantıda aldığımız bir karar, inşallah Türk donanması, Ertuğrul’un 125. yılında bütün Hint Okyanusu ve Doğu Asya’yı geçerek Japonya’ya 125. yıl dostluk seferine çıkacak. 125 yıl önce Ertuğrul gemisinin taşıdığı dostluk bayrağını Japonya’ya tekrar taşıyacağız" ifadelerini kaydetti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@