Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Gündem 06.04.2020, 18:27 06.04.2020, 19:22

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şu şekilde:

Parayla maske satışı yasaktır. Salgın bitine kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stoğumuz vardır. Devlet olarak vatandaşlarımıza ücretsiz maske ulaştırmakta kararlıyız.

Sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. Hastalığı yayması tehlikeli olan apartman, köy, ilçe hatta ili karantina altına alıyoruz. Şimdiye kadar 65 yaş üstü veya kronik hasta olan 1 milyon 321 bin vatandaşlarımızın temel ihtiyaç taleplerini yerine getirdik. Çalışan ve görevli olanlar dışındaki tüm vatandaşlarımızın evde kalmasını sağlayarak yayılma hızının azami rakama indirmeliyiz.

2 YENİ HASTANE

Hastanelerimizde teşhis ve tedavi konusunda herhangi bir sıkıntımız yoktur. Yeşilköy Havalimanını, Sancaktepe Havalimanını olduğu kısmı bin odalık hastaneyi yapıyoruz. Süratle buraları bitireceğiz. Ve tamamiyle insanımızın halkımızın hizmetine sunacağız. Bizi yakından ilgilendirdiği için Avrupa ve ABD'deki gelişmeleri an be an takip ediyoruz.

Türk Milleti İstiklal Harbi döneminde Tekalif-i Milliye emirlerinde varını yoğunu bağımsızlığı için ortaya koymuş bir millettir. Özelle maddeler şöyledir; Her il ve ilçede Tekalifi Milliye komisyonu kurulacak. Her ev birer kat çamaşır birer çift çorap hazırlayıp komisyona teslim edecektir. Gıda maddelerinin %40'ına bedeli sonradan ödenerek el konulacaktır. Halka ait taşıtlar her ay ordu için 100 km taşıma yapacaktır. Bütün sahipsiz mallara el konulacaktır. Halkın elinde bulunan silahlar orduya teslim edilecektir. Makina ve yedek parçalarının %40'ına el konulacaktır.

Milletimiz gerçekleri görmekte ve üzerine düşenlerini yerine getirmektedir. Vatandaşlarımızın her birinin temel ihtiyaç malzemelerine ulaşma konusunda üzerimize düşen görevleri yapıyoruz. İstihdamın sürmesi en büyük kriterimizdir. Çalışanların ücretlerinin asgari ücretini geçmeyecek şekilde 3'te 2 sini biz ödüyoruz.

KAMPANYAYA DESTEK 1 MİLYAR 500 MİLYON LİRAYI BULDU


Kredi garanti fonunun destek ve kapasitesini arttırdık. Vergi sigorta ve kredi geri ödemelerine sağladığımız kolaylıklara yenisini ekliyoruz. KOSGEB geri ödeme desteklerinden faydalanan 136 bin işletmemize Nisan Mayıs Haziran ayları itibariyle yapacakları banka kredi ödemelerini de erteleme imkanı sağlıyoruz. Bu ertelemeden kaynaklanacak maliyeti KOSGEB üstlenecektir. İhtiyacı olan hiçbir vatandaşımız devletinden yardım istemekten çekinmesin. Kampanyamıza milletimizin gösterdiği teveccüh bu ülkenin temellerinin ne kadar sağlam olduğunu ispatlamıştır. Şu ana kadar Milli Dayanışma Kampanyasına destek 1 milyar 500 milyon lirayı buldu

İNFAZ YASASI

Kamuoyunu yakından takip ettiği infaz düzenlemesi yarın TBMM'de görüşülmeye başlanacaktır. Gıda-Tarım Orman ve Hayvancılık ile sosyal politikalar kurulu oluşturuyoruz. Yaşadığımız salgının ardından dünyada hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı açıkça görülüyor. Ekonominin sadece paradan, borsadan ibaret bulunmadığı. Asıl önemli olanın dağıtım olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yeni dönemde tüm dünyada insanı yaşat ki devlet yaşasın yöntemi her ülkede merkez sistemine yerleşecektir.

'BU SALGININ ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ'

Hali hazırda yaşadığımız dönemi en kısa sürede geride bırakmamız gerekiyor. Avrupa bölgesinde salgının zirve aşamasına geldiğini yakında gerileme olacağını umuyoruz. Bu sorunun bu coğrafyada son bulmasını istiyoruz. Alacağımız önlemlerle dünyadaki diğer ülkelerde bu salgının üstesinden inşallah geleceğiz.

YENİ DÖNEME HAZIRLANMALIYIZ

Kurulan yeni dünyada en güçlü yerimizi almamız için hep birlikte daha çok çalışacağız. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasındaki engeller adeta kendiliğinden kalkıyor. Bu süreçte ülkemizdeki her bir vatandaşımızın emeğine, kabiliyetine çalışkanlığa ihtiyacımız olacak. İşçisinden işverenine kadar mal ve hizmet üretimde yer alan tüm kesimler bu yeni döneme şimdiden hazırlanmalıdır.

Yorumlar (13)
Osman demirci 10 ay önce
Sayın Cumhurbaşkanı yanınızdaki bütün danışmanları kovun,,yapacağınız işleri değerli İmamoğlu ve Mansur yavaşa sorun,sonunda nasılsa hep onların dediği noktaya geliyorsunuz
Mantıklı 10 ay önce
Reis, ben o hastanelerden birini kurmak istiyorum bana kredi imkanı versene. “Ben tarafsızım “ diyorsun ama hep yandaşlarına hizmet ediyorsun. Hadi sana fırsat, tarafsız olduğunu ispatla.
Olli 10 ay önce
Muhalefette bunlari diyor zaten
İsimsiz 10 ay önce
Atatürk havaalanı kısmına ve Sancaktepe'de ki havaalanı kısmına 1000 yataklı hastane yapilcak 45 gün sonra faaliyete geçecek ama buralar korona için mi yapilcak yoksa kalıcı hastane mı anlamadım .s korona icinse 45 gün daha sürecek mi bu olaylar yani kaçırdım orayı
Kazım 10 ay önce
İmamoğlu korkusu. İki adım geriden geliyorsunuz başkanın.
BenDeniz 10 ay önce
Siz bizden misliyle geri alırsınız.
Alper 10 ay önce
Allah seni başımızdan eksik etmesin Reis
SelimBuyuk 10 ay önce
De alamzsıntşyor bankalar vakıfbank ta kırtikartı borcum var bocuertelet tirtim bunanazaran sen onbinlira destek kıretisi alamaz sın yiyor Anka ihtiyaclıyımNormal benksrtımı ötüyortum askarisini aksattım bitefa senalamassın yalabdanhayele kabılma
Ne dedigini anlamamislardir 10 ay önce
Biz de anlamadik
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@