banner556

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Gündem 28.05.2020, 19:26 28.05.2020, 20:14
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan videokonferans yöntemiyle yapılan kabine toplantısı sonrasında alınan yeni kararları açıkladı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Önümüzdeki dönemde de vatandaşlarımızın ve iş dünyamızın yanında olmaya devam edeceğiz.

Devletin tüm imkanlarını vatandaşlarımızın hizmetine sunarak zor zamanlarında yanında olduğumuzu gösterdik. Halkımız yaptığı hiçbir fedakarlığın boşa gitmediğinden emin olsun.

Türkiye'nin salgının önlenmesinde ve can kaybında dünyada örnek alınan bir konuma gelmesi 83 milyon olarak hepimizin ortak başarısıdır.

Küresel sistemde Türkiye'nin çok iyi bir yere geleceğinin işaretlerini almaya başladık.

"AYASOFYA'DA FETİH SURESİ OKUNACAK"
Yarın Sancaktepe'de iki ayda inşa ettiğimiz acil durum hastanesinin açılışını yapacağız. İstanbul'un fethinin yıl dönümü dolayısıyla yarın Ayasofya'da Fetih suresi okunarak dualar edilecek.

Bu süreçte milletimiz önüne kurulan tüm tuzakları birer birer bozarak, 2023 hedeflerine ulaşma konusundaki kararlılığını göstermiştir.

27 Mayıs Türkiye'ye darbe virüsünün ilk girdiği tarihtir. Maalesef bu tarihten sonra darbe, cunta, muhtıra, bildiri veya darbe girişimi şeklinde demokrasimize yönelik pek çok saldırıyla karşı karşıya kaldık. Vesayetin ayak oyunlarından darbe teşebbüsüne, terör örgütlerinin saldırılarından ekonomik tetikçiliğe kadar her yol denenmiş ama büyük ve güçlü Türkiye yolculuğumuz engellenememiştir.

"SALGINI KONTROL ALTINDA TUTUYORUZ"
Koronavirüs salgını küresel sınamalardan biridir. Aldığımız tedbirler sayesinde salgını kontrol altında tutuyoruz.

İşte alınan kararlar:

Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Hazirandan itibaren tamamen kaldırılmıştır.

Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran'da açılacak.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte yarar görüyoruz.65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek. 

İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek.

İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak.

Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye başlayacak.

Maske mesafe ve temizlik çok önemli.

20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba- Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

Hayvan satış yerleri 1 Haziran'dan, hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek.

1 Haziran tarihi itibariyle restoran, kafe, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ve nargile satışı bu kapsamın dışında.

Plajlar ve milli parklar 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçecek.

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır.

Yorumlar (4)
kerim 8 ay önce
inşAllah ikinci dalgayı yaşamayız
Ali Papa 8 ay önce
1000 den aşağı düşmeyen günlük yeni vaka sayımızla birinci dalganın henüz ortasındayken, ikinci dalgayı düşünmek için henüz erken.
Mutlu 8 ay önce
virüse karşı mücadelede başarının ve dünyanın gıpta ile baktığı politikaların mimarı sensin Reisim.Allah sizi başımızdan eksik etmesin.
Tursun 8 ay önce
Sayın başkan sadece 2 soru avm sahibi ve touristik otel sahibi akp milletvekillerinin sayısı kaç çocuklara sokağa çıkmak yasak tatil serbest Allah ta sizi güldürsün

Gelişmelerden Haberdar Olun

@