7m

7m

hyundai

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü! Çatışma vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin'le görüştü! Moskova-Kiev kriziyle ilgili dikkat çeken mesajını yineledi.

Gündem 23.02.2022, 17:10
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü! Çatışma vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin'le artan Moskova-Kiev gerilimiyle ilgili telefonda görüştü. Erdoğan, Putin'le görüşmesinde dün olduğu gibi bugün de Türkiye'nin gerginliğin azaltılması ve barışın korunması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bölgede artan gerilimle ilgili telefonda görüştü.

DİYALOG VURGUSU

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya-Ukrayna meselesinin ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesel meselelerde Rusya Devlet Başkanı Putin ile kurdukları yakın diyaloğa her zaman büyük önem verdiğini, bunun olumlu sonuçlarını gördüklerini ve bu anlayışı sürdürme kararlılığında olduğunu vurguladı.

UKRAYNA'NIN EGEMENLİĞİNE AYKIRI ADIMLARI TANIMADIKLARINI BELİRTTİ

Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne aykırı adımları tanımadıklarını, bunun ilkesel bir tutum olduğunu belirten Erdoğan, Minsk Anlaşmaları zemininde bir sonuca ulaşılmasının önemli olduğunu kaydetti.

"TÜRKİYE BARIŞ KORUNMASI İÇİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIR"

Sorunun daha karmaşık hale gelmesinin, hele hele askeri bir çatışmanın kimseye yarar getirmeyeceğine işaret eden Erdoğan, bu anlayışla diplomatik temasların ve görüşmelerin devam ettirilmesini önemsediklerini, dün olduğu gibi bugün de Türkiye'nin, gerginliğin azaltılması ve barışın korunması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğuna değindi.

"DİPLOMASİYİ ÖNE ÇIKARMAK DAHA FAYDALI"

Bu meselenin diyalog yoluyla halledilmesi çağrısını dile getiren Erdoğan, diplomasiyi öne çıkarmakta fayda olduğunu, NATO içinde de yapıcı tutumu sürdürdüklerine dikkati çekti.

PUTİN'İ TÜRKİYE'YE DAVET ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl eylül ayındaki Soçi ziyareti sırasında da mutabık kaldıkları üzere Rusya Devlet Başkanı Putin'i Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı için en kısa sürede Türkiye'ye beklediğini yineledi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@