Cumhurbaşkanı Erdoğan Montrö bildirisi açıklaması: Kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan Montrö bildirisi hakkında açıklama yaptı.

Gündem 05.04.2021, 18:13 05.04.2021, 18:35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

"Az önce yaptığımız toplantıda iki gündür ülkemizi meşgul eden bir meseleyle ilgili tartışmaları ayrıntılarıyla değerlendirdik. Her şeyden önce bir gece yarısı gerçekleştirilen bu eylem üslubu, yöntemi hem de yol açacağı açıkça belli olan tartışmaları itibariyle kesinlikle art niyetli girişimdir.

Emekli amirallerin vazifesi bildiri yayınlamak değildir. Hiçbir kamu görevlisinin topluca böyle bir yola tevessül etme hakkı yoktur. Bu dönemde Suriye, Libya, Doğu Akdeniz'de verdiğimiz mücadelede bir araya gelerek ülkeleri için destek bildirisi yayınladıklarını görmedik. FETÖ'cü hainlerin başlattıkları 15 Temmuz darbe girişimine karşı milletimizin yanında yer almalarını da görmedik.

Ülkemizin hak ve menfaatleri aleyhine medyada verdikleri görüşleri ve duruşu sergilediklerini görmedik. Kesinlikle ifade özgürlüğü meselesi değildir. Bir kısmı aynı görüşlerini siyasi zeminlerde, medyada uzun süredir dile getirmektedir. Bu eylem kesinlikle art niyetli bir girişimdir.

Geçmişi darbe ve bildirilerle dolu bir ülkede bir gece yarısı 104 emekli amiralin böyle bir şeyi yapması asla kabul edilemez. Bunun adı ifade özgürlüğü değildir. Emekli amiral sıfatıyla da olsa böyle bir girişim kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik bir bühtandır. Bu tür ifadeler dünyanın her yerinde demokrasi, hukuk devleti, milli iradenin üstünlüğüne saldırı olarak kabul edilir.

Bildirinin milletimiz nezdinde bu derece sert tepki görmesinin büyük sebebi çok daha büyük bir kampanyanın parçası olarak algılanmıştır. Bir süredir benzer söylemlerle yasamayı, yargıyı, yürütmeyi hedef almaktadır. Bunların çoğu da dikili taşı olmayan, millete zerre kadar faydası olmayan kişilerdir. Siyasetçilerimizden maalesef bu kampanyaya destek vererek adeta kendilerini inkar etmektedirler.

Tüm siyasilerin en yüksek sesle karşı duruş sergilerini, bu noktadaki duruşlarını güçlü bir şekilde beklerdik. Eğer böyle yapmış olsalardı burada bugün milli iradeye verdikleri destek için teşekkür konuşması yapacaktım. Demokrasi karşıtı tüm bildirilerin özellikle arkasında er alan zihniyet bu defa safını aynı istikametle belirlemiştir.

Ana muhalefet partisini bir kez daha demokrasiden yana tutum almaya çağırıyorum. Milli iradeden yana tavır koyan tüm siyasi parti liderlerine, temsilcilerine, yargı kurumlarına, üniversitelere ve sivil toplum kuruluşlarına şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Bizim muhatabımız doğrudan milletimizdir. Milleti ve milletin seçtiği yönetimi tehdit etme cüretini gösterenlere hadlerini yine milletimizle birlikte göstereceğiz. Bazılarının yapılan işi 'bunda büyütülecek ne var' diyerek küçümseme yoluna gittiklerini görüyorum. Türkiye'de demokrasiye yönelik her saldırı bu tarz bildirilerin ardından gelmiştir. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül'de hükümetleri tehditle sindirmeye çalışmışlardır. 28 Şubat'ta ülkenin meşru yönetimine pervasızlıkla saldırmaya kalkışmışlardır.

15 Temmuz gecesi silahlı darbe denediler. Milletimizin şanlı direnişi karşısında gün ağarırken kuyruklarını kıstırıp kaçmak mecburiyetinde kaldılar. Yayınlanan bildiriyi özellikle dikkate alıp, gereken her tedbiri uygulama kararlılığımızı ortaya koyuyoruz. Bu meseleyi siyasi istismar aracı haline getirmek isteyenler çıkacaktır. Onlarla da sandıkta hesaplaşacağız.

Milletimizin kimin demokrasinin, hukuk devletinin yanında durduğunu kimin darbeci ve vesayetçilerin koltuğuna girdiğini görüyor. İnşallah istikbal ve istiklal yolunda verdiğimiz mücadelenin neticesini hep birlikte takip edeceğiz. Yapılan açıklamada iki temel iddia ortaya konmaktadır. Birincisi Montrö anlaşmasının tartışmaya açılması, ikincisi ise basın ve sosyal medyada yer alan bazı görüntülerdir.

İstiklal Savaşı'ndan sonra boğazların statüsünün sorunlarının çözümü sonraki yıllara bırakılmıştır. 1936 yılında bir kısmı Boğazlar'la doğrudan ilgisi olmayan kimi devletlerle Montrö sözleşmesini imzaladık. Hiç şüphesiz boğazların kontrolünü uluslararası komisyon yerine pek çok sınırlama da olsa Türkiye'ye bırakan bu sözleşme dönemin şartlarında önemli bir kazanımdır.

Her şeye rağmen Montrö'nün ülkemize sağladığı kazanımları önemli görüyor, daha iyisi için imkan bulana kadar bu sözleşmeye bağlılığımızı sürdürüyoruz. Esasen imzaladığımız tarihten beri bu sözleşmeyle ilgili akademi, medya, diplomasi, askeri cenahta pek çok görüş ortaya konmuştur. Bugün de sözleşme tüm boyutlarıyla tartışılmaya devam etmektedir. Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı aldığı günlerde Meclis Başkanımıza Montrö örneği verilerek bir soru yöneltilmiştir. Kendisi de hukukçu olan Meclis Başkanımız tamamen teorik olarak konuyu izah etmiş, fakat Montrö'den çekilme durumunun olmadığını açıkça beyan etmiştir.

Şayet amaç Montrö sözleşmesi tartışmaya katkı sağlamaksa bunun mecrası bildiri değil, akademik dünyada, medyada görüş ifade etmektir. Nitekim bu zaten yapılmaktadır. Hiç kimsenin bu yüzden yakasına yapışılmamıştır. Önceki gece yayınlanan bildiri bu çerçeve d ışında yayınlanan belgedir. Kanal İstanbul ile Montrö arasında kurulan bağ da temelden yanlıştır. Türkiye İstanbul boğazındaki ağır deniz yükünü Kanal İstanbul'la hafifletirken tamamen kendi egemenliğindeki alternatife kavuşmuş olacaktır. Şu anda İstanbul Boğazı'nda egemen miyiz? Maalesef. Bir başka ifade ile Kanal İstanbul Boğaz'daki egemenlik haklarımızı güçlendirecektir.

Böyle bir projeye karşı çıkanlar en büyük Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarıdır. Cumhurbaşkanı ve ülkenin en büyük partisinin genel başkanı olarak vazifem Türkiye'nin hak ve menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu yapmamdır. Montrö sözleşmesinden çıkmayla ilgili bir çalışmamız yoktur. Bildiride ikinci mesele konusunda ise şu hususları buradan milletime duyurmak istiyorum."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (26)
Arsinli 6 ay önce
Yorum yapan arkadaşlar önce möntröyü okusunlar. Açıklama yapan amirallerin çoğu fetö ile mücadele eden askerler. Bu suni gündemi zamansız ortaya atan askerler AKP ekmeğine yağ sürdü. Bu konu üç beş ay konuşulacak. Ülkenin asıl sorunu aşı ve geçim yine karaböle karıştı.
Hakan 6 ay önce
Soru: Ekonomi neden berbat? Dis ic borc neden rekor kirdi? Issizlik neden patladi? 120 milyar dolar nerde? Torpilli bebeleriniz nasil bukadar zengin oldu? Yunanistanın isgali altinda adalara neden sessissiniz? Cemmatler saglik egtim askeriye alanlarinda bariz faaliyet gosteriyor mu? Katarin yuz olcumun 2 kati topragi bu adamlara neden sattinz ? Suriyeli bu gun 4 milyon kisi 10 sene sonra azinlik sorunu olarak karsimiza cikacak mi? Hukuk neden siyasetten emir aliyor? Besli cete bu ulkenin milyarlarca dolarini neden nasil yiyebiliyor?
Cevap: Darbeci bolucu
Gahuralı 6 ay önce
Fetö ile fetö olduğu için değil ağızlarından Allah lafzı çıktığı için mücadele etmişlerdi. RTE ye tepkiliyiz 20 senedir buradasın bu durumdayız, ama kesinlikle net bir vatan hainliğidir bu generallerin yaptıkları. Yağ sürme meselesine geline %100 katılıyorum. Asıl derdimiz ekonomiyken bu konu ne alaka şimdi anlayamadık.
Mehmet 6 ay önce
Montörö anlaşmasına reis karşı değil zaten.Ama bu ülkenin bir reisi var.O konuşur anlaşmayı belki daha iyi şekle sokar.Amiralleremi kalmış Montörö anlaşmasi.Herkea haddini bilecek.Sen git kislanda asker eğit.Ne isim var siyaset ile anlaşma ile.
yavuz 6 ay önce
Sakarya Meydan Savaşı öncesinde mecliste o zamanın dincileri ülkeyi Yunan'a teslim edecekti. Anlayana.
Kurmaca 6 ay önce
Amirallere bak ikisi ahaber in vazgeçilmezi, 16 sı 15 temmuzda üstün gayretleriyle ödüllendirilmiş, 1 i MHP eski millet vekili... Acaba bu bildiriyi gündem değiştirmek için kim yaptırdı. Türkiye in 3 gündemi var corona, ekonomi ve eğitim.. Bırak bu her düşük anketten sonra dış güçleri, darbecileri. Açız aç..
devos 6 ay önce
bugünde muhalif gazete ve kanallarda amirallerin bu bildiriyi biz yazmadık sadece imzaladık dedikleri söyleniyor. Sanki birileri gündem değiştirme çabası içinde senin dediğine de uyuyor sanki . muhakkak okuyup imzalamışlardır ama bunları kim bunlara imzalattı ne dedi de imzalattı .
Lazz 6 ay önce
Birrkerede laf dinleyin Devletin sinir uclariyla oynamayin.Yikmak cok kolaydir yapmak zor.Askerliklerini bedelli yapan şimdiki Muhafazakar ve Milliyetci sözde vatansever kardeşlerim.Bugün savaş ciksa ilk siz kacarsiniz.Dedenize ve Ninenize küfür etmeyi birakin kendinize gelin.
Söğütlü Trabzon 6 ay önce
Anayasal düzeni yıkmaya calışan akp camuru kapatılsın
Davut 6 ay önce
128 milyar dolar nerede? Dolar neden 8 lira, euro neden 10 lira? Enfasyon neden %30? Benim askerle, partiyle işim yok. Açız aç aloo sesim grliyor mu?
Oflu61 6 ay önce
Aynennnn, sadece sunu okusunlar belgelerde:Büyük taarruz öncesi mecliste Atatürk e nasıl saldırıyorlar ki o Atatürk Sakarya meydan muharebesi i kazanmış. Büyü taarruz dan sonra dahi mecliste yapılan sözlü aşamalar. İr tarafa elini taşın altı a moyanlaröbür tarafa bundan faydalanmaya çalışan askerlikten, savaştan ölümden, kandan bihaber politika.
Borabay 6 ay önce
Bu millet 15 temmuzu bir kere yer. Başka kapıya... hadi hadiiii. Sen tencere seslerine cevap ver. 128 milyarı damadından geri iste. Haydeeee.
Borabay 6 ay önce
İki gün önce Yunan gen.kur. Başkanı sana küstah ve baş belası dedi ona neden gıkın çıkmadı. Bu emeklilerden darbeci çıkmaz, sanada bu konudan ekmek çıkmaz. Emekli genareller demokratik bir açıklama yapmıştır. Bu millet bu oyunları ikinci kez yemez..
İbraam 6 ay önce
Bu tezgahı bu millet bir kere yer. Söyleyecek başka lafın yoksa sana bay baayyy..
İbraam 6 ay önce
20 yıldır yönettiğin ülkede Üç tane pumpuruk emekli darbe yapabiliyorsa utanıp derhal istifa etmelisin. Kaldıki adamların açıklamasında zerre darbe iması yok. Buna sarılacak kadar acz içindesin.. hadi işine .
Emir 6 ay önce
Riv riv riv inanmazsan bir lazımı yoktur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@