Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kültür sanatta dev adımlar attık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ürkiye'nin ilk modern ve çağdaş müzesi İstanbul Modern'i ziyaret etti. Sanata katkı sağlayanlara destek verdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür ve sanatta atılan dev adımları aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kültür sanatta dev adımlar attık

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Modern'in yeni binasının açılışında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kültür sanat alanında büyük adımlar attıklarını söyleyen Erdoğan, "Sanatımıza katkı veren herkese destek olmayı görev telakki ediyoruz. Kültür sanat insanlarımıza sahip çıkıyoruz. Her alanda sanatın ve sanatçının yanında olmayı görev addediyoruz" dedi.

'KALKINMA HAMLELERİNİ SÜRDÜRECEĞİZ'
"Bu uluslararası niteliği olan müze, galataport ile bütünleşen yapı ortaya koyuyor. Tüm milletimizin 19 mayıs atarkü anma bayramını tebrik ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatrük başta olmak üzere muzaffer ordumuzun tüm fertlerini saygı ile anıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kültür sanatta dev adımlar attık

Türkiye Yüzyılı'nın inşasını başlatıyoruz. Gelecek nesillerimize güçlü Türkiye bırakmak istiyoruz. İhracatı, turizmi 3 kat 5 kat artırmak bunun hazırlığıydı. Önümüzdeki dönemde kalkınma hamlelerimizi çok daha güçlü ve çok daha kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Geleceğimizin teminatı evlatlarımıza, üzerinde gururla yaşayabilecekleri büyük ve güçlü bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Hedeflediğimiz şahlanışı gerçekleştirmek için ihtiyacımız olanı tamamlayarak ülkemizi bugünlere hazırladık.

Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünü 85 milyon olarak ülkemize ve milletimize yakışır bir öz güvenle kutlayacağız. İstanbul'da belediye başkanlığını devraldığımız günleri hatırlıyorum Osmanlı’dan kalma eserlerin çoğu tahrip edilmişti.

'AKM'Yİ YIKIP DAHA İYİSİNİ YAPARKEN BİZE NELER DEDİKLERİNİ HATIRLAYIN'
Şehrin sadece su ulaşım gibi sorunlarını çözmekle kalmadık güçlü bir kültür sanat adımlarını attık. Bunlardan en önemlisi Haliç Kongre Merkezi'dir. Orada mezbahalar vardı ve burayı Hhaliç Kongre Merkezi’ne dönüştürdük. Ülke geneline yaydığımız bu hassasiyeti engellere rağmen kaybetmedik. Atatürk Kültür Merkezi binasının daha iyisini yapmak için harekete geçtiğimizde bize neler dediklerini hatırlayın. aynı şekilde Muhsin Ertuğrul tiyatrosunu yıkıyor daha güzelini yapacağız dediğimizde neler yaptıklarını hatırlayın.

AKM'yi yaptık ki İstanbul'un en büyük kongre merkezi oldu burası. İçinde bulunduğumuz şu bölge sahil andrepolar ile dolu ve işe yaramaz halde idi. Eczacıbaşı ailesi bu işi kararlı bir şekilde ele aldı. 4 nolu andrepo müzeye dönüştü. 2. etaba da girilince İstanbul Modern'i görmüş olduk. Bununla da dünya İstanbul'u farklı şekilde tanıyacaktır. Yeni bir renk olan kültür merkezlerine çıkartılan zorlukları da hatırlayalım. Rami Kışlası bunlardan biri. Millet kütüphanesinden sonra en büyük kütüphane oldu. Nasip olursa bugün Rami Kışlası'nda gençlerle bir araya geleceğim.

SANATA KATKI VERENLERE DESTEK
Her türlü zorluğu aşıp bugünlere geldik. Kültür ve sanat alanında her türlü eseri teşvik ediyoruz. Sanatımıza katkı veren herkese destek olmayı görev telakki ediyoruz. Kuşatıcı yaklaşımla hareket ediyoruz. Resmi ideoloji tarafından yasaklanan kim varsa hepsine kucak açtık. Nazım Hikmet'e vatandaşlıktan çıkarıldıktan 58 yıl sonra yeniden vatandaşlık veren biz olduk.

Cumhurbaşkanlığı büyük ödüllerimiz ile kültür sanat insanlarımıza sahip çıkıyoruz. Kültür sanat dünyamızın fiziki alt yapısını güçlendiriyoruz. Kültür ve sanatta dev adımlar attık. Milletimiz kazandırdığımız bu değerleri görüyor ve takdir ediyor. Ülkemizin her yerinde bu örnekleri gördük. Göbeklitepe bunlardan bir tanesi. 165 müzeyi mevcut yerinde restorasyon ile yeniledik. 59 yeni müzeyi ilk kez ziyarete açarken 23 müzemizi yaptık. Türkiye'den yurt dışına kaçırılan eserlerin tekrar varana dönmesi için yoğun çaba sarf ettik. Çalışmalar neticesinde 12 bin eseri ait olduğu topraklarla kavuşturduk. Her alanda sanatın ve sanatçının yanında olmayı görev addediyoruz. 

Amacımız 2023'e daha üretken, zengin ve özgür bir iklimde girmektir. Türkiye'nin değerlerini tüm renkleri ile kucaklamaya devam edeceğiz. Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş müzesi İstanbul Modern'in binasını sanat camiasına kazandırmaktan dolayı Eczacıbaşı ailesine teşekkür ediyorum. Bu bir zihinsel devirimin de önemli adımıdır."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler