banner491

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Geri adım atmayacağız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Barış Pınarı Harekatı' açıklaması: Geri adım atmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Geri adım atmayacağız!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Parlamento Başkanları Konferansı'nda yaptığı konuşmada "Şimdi biz kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz, artık geri adım atmayacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak yaklaşık 35 yıldır terör belası ile mücadele ediyoruz. Farklı isimler altında faaliyet gösteren ama hepsinin de amacı ülkemizin birliği, beraberliği, huzuru refahı olan terör örgütlerinin saldırısı altındayız. Açık konuşmak gerekirse bu örgütlerin arkasında Türkiye ile yüz yüze hesaplaşmayı göze alamayan güçler daima olmuştur bugün de vardır." dedi.

Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen Terörle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılık Konulu 3. Parlamento Başkanları Konferansı Açılış Resepsiyonunda, 2017 İslamabat Deklarasyonu ve 2018 Tahran Deklarasyonunda ortaya konan terörle mücadele ve bölgesel iş birliğinin geliştirilmesi anlayışının, 2019 İstanbul Deklarasyonu ile çok daha ileri bir seviyeye ulaşacağına inandığını söyledi.

Küresel ve bölgesel işbirliklerinin toplumların geleceklerinin şekillenmesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Erdoğan, "Türkiye barış ve refah amaçlı işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda itina gösteren bir ülkedir. Eskiden bugün burada birlikte olduğumuz parlamento heyetlerinin yer aldığı coğrafya ise özel önem verdiğimizi belirtmek istiyorum. İnsanlığı en önemli medeniyet mirasları bu coğrafyada doğmuş, gelişmiş ve dünyaya yayılmıştır. Bu kadim coğrafyanın huzurunu, güvenliğini, esenliğini dünya barışının anahtarı olarak görüyoruz. Maalesef uzunca bir süredir bu kadim coğrafyanın en azından önemli bir bölümü acıyı ve sefaleti sırtlanmak zorunda kalmıştır. Yaşadığımız sıkıntılar, coğrafyamızın kaderi değildir, bu kötü gidişatı durdurmak ve eski parlak günlerimiz ihya etmek bizim elimizdedir." diye konuştu.

"Terör yüz yılımızın vebasıdır"

Erdoğan, sahip olunun ortak medeniyet birikiminin yeniden insanlığın kutup yıldızı haline getirilebileceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bunun için atmamız gereken ilk adım her alanda özellikle coğrafyamızın üzerine bir utanç damgası gibi vurulmaya çalışılan terör konusunda fikir birliğine varmaktır. Meclis Başkanları Konferansının bu doğrultuda önemli bir inisiyatif olduğuna inanıyorum. Kendi halklarının en yüksek temsil merci olan parlamentoların sahip çıktığı böyle bir vizyonun ülkelerimizde kök salacağından şüphe duymuyorum. Terör, yüzyılımızın vebasıdır. Gerek ülkelerin kendi içinde gerekse uluslararası alında pek çok düşmanlık terör kılıfı adı altında hayata geçirilmekte yine pek çok sorun terör kılıfı altında gizlenmektedir. Özellikle coğrafyamızdaki yıkımların zulümlerin acıların çoğu, ülkeler arsındaki savaşlar veya toplumlar arasındaki mücadelelerle değil, terör yoluyla ortaya çıkmıştır. Burada temsilcileri bulanan hemen her ülke terör sorunu ile yüzleşmiştir, ciddi de bedel ödemiştir. Türkiye olarak yaklaşık 35 yıldır terör belası ile mücadele ediyoruz. Farklı isimler altında faaliyet gösteren ama hepsinin de amacı ülkemizin birliği, beraberliği, huzuru refahı olan terör örgütlerinin saldırısı altındayız. Açık konuşmak gerekirse bu örgütlerin arkasında Türkiye ile yüz yüze hesaplaşmayı göze alamayan güçler daima olmuştur, bugün de vardır. Sınırlarımız dışında örgütlenen eğitilen, donatılan teröristler buldukları her fırsatta vatandaşlarımızın huzurunu, devletimizin bütünlüğünü tehdit eden kanlı eylemler gerçekleştiriyor. Uzun terörle mücadele dönemimizde güvenlik güçlerimizden ve masum vatandaşlarımızdan binlerce şehit verdik. Çocukları, kundaktaki bebekleri, okula giden öğrencileri, ibadethaneleri, kütüphaneleri hedef almaktan çekinmeyen bir barbarlığa şahit olduk. Terör örgütlerinin kayıpları 10 binleri bulmasına rağmen maalesef arkalarındaki destek kesilmediği için soruna köklü çözüm bulamadık. PKK DHKP/C, MLKP gibi ideolojik söylemli örgütlerin yanı sıra DEAŞ ve FETÖ gibi dini söylemleri istismar eden örgütlerle karşı karşıya kaldık."

- Terör örgütlerinin kayıpları on binleri bulmasına rağmen maalesef arkalarındaki destek kesilmediği için soruna köklü çözüm bulamadı

- Teröristlerin kapımıza dayanmasını beklemek yerine sorunu kaynağında kurutma kararı aldık. 

- Eğer bir devlet kendi sınırları içerisinde bizim hassasiyetimize uygun tedbirlerini alıyor ve teröristlerin faaliyetlerini engelliyorsa bizim en büyük dostumuz olur. 

- Açıkça ifade etmek isterim ki Kuzey Irak ve Suriye'de yürüttüğümüz mücadele operasyonları asla bu ülkelerin egemenlik haklarını hedef almıyor.

- Fırat'ın batısı olduğu gibi doğusunu da terör örgütlerinden temizleyerek Suriyelilerin eve dönmelerini sağlayacağız.

- Tüm dostlarımızdan bu operasyonumuza destek bekliyoruz.

- Güvenlik olmadan barış olmaz. 

- Şu anda Suriye'de yaşananlar 10 bin kilometre uzaktan koalisyon güçleriyle düşünün Suriye'de yer alanlar bir şeyi ihmal ediyorlar. O da nedir, PYG/YPG, DEAŞ bunlar birer terör örgütüdür. Ne yazık ki batı PKK'ya terör örgütü diyor PYG/YPG'yi terör örgütü olarak kabul etmiyor. Biz mücadelemizi bunlarla sürdürüyoruz. Batı ve Amerika hep birlikte söyledikleri şu; Siz Kürtleri öldürüyorsunuz. Kürtler bizim kardeşimizdir. 

- Bugün yine havan topları ile bir yaşındaki Suriyeli öldü, çocuk. 10'a yakın insanımız öldü. Daha önce yüzlercesi öldürüldü. Biz daha ne zamana kadar bekleyeceğiz? Bekleyemeyiz.

- Bize sağdan soldan şu anda tehditler geliyor, bu gidişi durdurun diye. Sayın Trump'a da söyledim, diğerlerine de söyledim. Eğer bunu 'durduracaksanız durdurun' dedik size ama durdurmadınız. Şimdi biz kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz, artık geri adım atmayacağız.

- En ufak bir destek vermiyorlar. Ama konuşmaya gelince konuşuyorlar.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uygar
Uygar - 2 ay Önce

Allahu ekber reisss

açık ve net mesaj
açık ve net mesaj - 2 ay Önce

bu işin sonunda güvenlik paraleli sonrası kurulan ırak kürdistanı gibi suriye kürdistanı kurulmayacaksa yolun açık olsun ve kut yanında olsun, eğer aynı naneleri yiyip sonunda kandırıldık diyeceksen şimdiden gazap yanında olsun reis.

Fatih
Fatih - 2 ay Önce

Umarım o sahte kabadayıların üstesinden gelirsin Allah ordumuza yardım etsin düşmanıda kurduğu tuzağa düşürsün.

mustafa çam
mustafa çam - 2 ay Önce

Kökünü kurutana kadar ara vermeyeceğiz

mustafa çam
mustafa çam - 2 ay Önce

Bizim Hic dostumuz yok Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız Köklerini kurutana kadar devam Düyaya örnek olsun Türk Askeri

mustafa sarı
mustafa sarı - 2 ay Önce

Böyle günlerde birlik bera berlik olmalı catlak ses ler olmamalı

banner441

banner494