banner539

banner526

banner533

banner513

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilmeli"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan'ı Azerbaycan'a yönelik saldırısını kınadı.

Gündem 28.09.2020, 17:18
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilmeli"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan'ı Azerbaycan'a yönelik saldırısını bir kez daha kınayarak, ''Azerbaycan'ın yanındayız'' dedi. Erdoğan, ''Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmeli'' diye de ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar: 
''Türkiye, Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edecektir. Ermenistan'ı bir kez daha kınıyorum. Bunun dışındaki bütün davranışlar Ermenistan'ı şımartmaya fırsat tanıyacaktır. Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmesiyle bölge yeniden barışa ve huzura kavuşacaktır.

Bölgede Dağlık Karabağ'ın işgaliyle başlayan krize artık bir son verilmelidir.

''ARTIK HESAP VAKTİ''

İşgal edilen topraklar Azerbaycan'ın toprakları. 1 milyona yakın insan topraklarından uzak yaşıyor. ''Artık hesap vakti geldi'' diyen Azerbaycan, ister istemez kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda kalmıştır.

Yaşanan gelişmeler, bölgede nüfuz sahibi tüm ülkelere gerçekçi ve adil çözüm yöntemlerini devreye sokmaları konusunda bir fırsat tanımıştır.

''TÜRKİYE AKDENİZ'DE MİSAFİR DEĞİL, EV SAHİBİDİR''

Küresel siyasetin son birkaç aydır Akdeniz eksenli gelişmelerle şekillendiğini söylemek yanlış bir tespit olmayacaktır. Türkiye bir Akdeniz ülkesidir. Burada tarih boyunca olduğu gibi bugün de misafir değil ev sahibiyiz. Akdeniz'de yapılan her hamlenin, atılan her adımın ülkemizin güvenliğine, hak ve menfaatlerine doğrudan etkisi bulunuyor.

Akdeniz büyük ailemizin çatısı, yuvasıdır. Akdeniz'de Osmanlı barışının mirasçısı olarak, gerilimden değil barıştan yanayız.

YUNANİSTAN'IN SEVİLLA HARİTASINA TEPKİ

Neymiş, Sevilla haritası. Kim nerede ve nasıl çekti bu haritanın çizgilerini. Biz de istersek şu an İstanbul ve Marmara Üniversite ile böyle bir çalışma yapabiliriz. 

Akdeniz'deki sorunları birbirimizi dışlayarak değil bölgedeki tüm aktörleri aynı masa etrafında buluşturarak çözebiliriz. Türkiye ve KKTC'nin içinde adil şekilde yer almadığı hiçbir denklemden Akdeniz barışı çıkmaz.

Özellikle Avrupa Birliği, diplomasi fırsatlarını değerlendirmediği gibi Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin şımarıklıklarına boyun eğdi.

Yorumlar (3)
Hasan 3 hafta önce
Evet Türkiye orada olmalı. Cumhubaşkanın yanıdayım. Karabağ Azerbaycan ındır.
iSkiTya61 3 hafta önce
Aynen katılıyorum sayın başkana ve Sayın Devlet beye. Bu ittifak güzel çalışıyor gerçekten. Bir Türk olarak söylüyorum. Ayrıca sayın Ekrem İmamoğlu bey gerçekten chpye yakışmıyor istifa edip cumhur ittifakına katılmasını gerçekten isterim. Ve acilen chp ve hdp kapatılmalıdır. Ve Azerbaycan direk Türkiyeye bağlanmalıdır.
borabay 3 hafta önce
Sen yunanistanın işgal ettiği adaları al,, süleyman şah türbesini yerine koy, Doğu akdenizdeki araştırma gemisini niye çektyin onu söyle, yonanistan ege ordusunu lağvet diyor ona cevap ver. boş efelikle olmuyor bu işler..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@