banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Boşuna avucunuzu ovuşturmayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası kameraların karşısına çıktı.

Gündem 10.08.2020, 19:11 10.08.2020, 20:54

Cumhur Başkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Lübnan halkının yanında yer almak için tüm imkanlarımızı seferber ettik.

Bilindiği gibi bölgedeki sismik araştırma faaliyetlerimizi Merkel'in ricası üzerine bir süreliğine ertelemiştik. Ancak Yunan tarafı Mısır ile hiçbir hukuki temeli olmayan bir anlaşmaya yönelmiştir. Türkiye'nin hiç kimsenin hakkında, hukukunda gözü yoktur. Bizim tek talebimiz bize de aynı anlayışla yaklaşılmasıdır.

Biz diyoruz ki gelin Akdeniz'deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim, herkes için kabul edilebilir herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım.

Sorunların hakkaniyetle çözümü için her zaman varız. Türkiye gibi 780 bin kilometrekarelik dev bir toprak parçasını görmezden gelip birkaç kilometrekarelik adalar üzerinden bizi sahillerimize hapsetme girişimine elbette rıza göstermeyeceğiz.

Sağduyu hakim olana kadar Türkiye olarak sahada ve diplomasi alanlarında kendi planlarımızı uygulamaya devam edeceğiz.

Ekonomide olduğu gibi enerjide de ülkemizin bağımsızlığı için mücadele etmeye devam edeceğiz. Beyaz eşya satışındaki artış vatandaşın alım gücünün nereden nereye yükseldiğini göstermesi açısından önemli.

Kişi başına gelirde dünya ortalamasında üst gelir ortalamasına yükselttik. 2019 yılında insani gelişmişlik sırasına göre Türkiye 6 basamak yükseldi. Bu sayede dünya bankası tarafından hazırlanan iş yapma kolaylığı endeksinde geçtiğimiz yıl 10 basamak birden yükselerek 33. sıraya yükseldik. Bütün bunlar ülkemizdeki refah düzeyini ifade etmesi bakımında söylüyorum. Bunlar aynı zamanda benim vatandaşımın alım gücünün nereden nereye yükseldiğini göstermesi bakımından arz ediliyor. İş açma geçen sene 30 bin 842 iken bu sene 85 bin 263'ü buldu. Almanya Rusya bugün itibariyle kapılarını açmış durumdalar. Yine yükselmeye başladığımızı hep birlikte göreceğiz. Salgın sebebiyle turizmde yaşadığımız tüm sorunları gidermeye çalışıyoruz.

Merkez Bankası döviz rezervimiz 28 milyar dolardan 90 milyar doların üzerine çıktı.

Boşuna avucunuzu ovuşturmayın. Biz o kapıları kapadık. IMF bizden 5 milyar dolar istedi. O zamanki bakan 'bu borcu verelim mi' dedi. 'Verelim' dedim. Bugün borcu alan yarın talimat alır. Şimdi parti kurmuş bize ekonomi dersi veriyor. Önce bunu bir defa herkesin görmesi gerekiyor.

Ülkemizin yaşadığı her saldırıda, korunma ve hedeflerimize ulaşma yöntemlerimizi geliştirdik.

Türkiye'nin bugün geleceğine güvenle bakmasının aktif pozisyon almasının gerisinde işte bu güçlü altyapı vardır.

Girdiğimiz her mücadeleden başarıyla çıktık. Türkiye'nin bölgesel ve küresel bir güç olarak yükselen yıldızından rahatsız olanlar üzerimize geldiler. Başka hiçbir ülkeden talep edilmeyen şartlar bizden istendi.

2019 yılı ülkemiz için yeniden dengelenme sürecinin yaşandığı bir yıl oldu. Maruz kaldığımız çok yönlü saldırılara rağmen ekonomimiz attığımız kararlı adımlarla 2019'un son çeyreğinde yeniden güçlü büyüme politikasına döndü. 2019 yılının son çeyreğinde ekonomimiz yüzde 6 oranında kayda değer bir büyüme kaydetti.

Ekonomik yükseliş 2020 yılının ilk aylarında da devam etti. Yılın ilk çeyreğinde ülkemiz yüzde 4.5 gibi yüksek bir büyüme performansı sergiledi.

Küresel finans sisteminin bize dayadığı yüksek faiz yaklaşımını asla kabul etmedik.

Salgın döneminden vatandaşlarımızdan esnafımıza her kesimin sıkıntılarının yanında olduk. Aldığımız tedbirlerle ülkemiz salgın sürecini dünyada başarılı geçiren ülkelerden biri oldu. Birileri sadece gazel okur, biz iş üretiriz. Farkımız bu. DSÖ verilerine göre, dünya genelinde korona vaka sayısı 20 milyona yaklaştı. Konya'da şehir hastanemizi açtık. Ülkemiz milyon kişi başına düşen vaka sayısında 73. sıradadır. İnşallah bu dönem sona erdiğinde ülkemiz en az hasarla atlatan ülkelerden biri olacaktır.

Son dönemde sağladığımız finansmana erişim kolaylıkları sayesinde otomotiv ve konut satışlarında artışlar yaşandı.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (13)
Sondram 2 ay önce
Avucunu ovuşturan kim, ülke battı batıyor, biz yandaşı, oydaşı deyil, vatanın , çocukların, geleceğini düşündüğümüz için, hatalarını, yanlışlarını dile getiriyoruz. Sana yapamazsın dedik, yapamadın, kabul et ve kazanımlarınızda al çekil ...ona buna çamur atmakla, dıjj gücler demekle bu işler gitmiyor, merkez rezervleri ekside neden bahsediyorsun. Bir maske dağıtmadın. Dozu 39 olan alı işini nasıl çözeceksin.
Atapark 2 ay önce
Kılıçdar kafalı zihniyetler battı valla ben baska batan görmüyorum
Civanım 2 ay önce
Kardeş adam diyorki battı batacak napacaz diyeb varsa gidebilir biz bize yeteriz
yorumcu 2 ay önce
Eskiden yilda bir buzdolabi aliyordukda simdi her ay buzdolabi mi alir olduk? Beyaz esya beyaz esyadir ve ihtiyac duyuldugunda magazadan alinir. " Benim alim gucum yuksek o yuzden iki tane buzdolabi alayim "diyen birini duymadim daha once.Beyaz esya satisindaki artis nufusa bagli olabilir,evliliklere bagli olabilir,urunlerin eski kalitesinde olmadigi icin cabuk bozulmasindan olabilir ama alim gucuyle ne alakasi var? Dolar 7 lirayi gecmis bizim duydugumuz seylere bak.Bunlardan bekledigim Son care merkez bankasini ibadete acip kilicla ezan okumak!!!!
Atapark 2 ay önce
Bence kılıçla ezan okumak degil cumhuriyeti kuranlar gibi cami kapatmak kuranı okutmayı yasaklamak tanrı uludur demek gökten inme kitap demek
Murat 2 ay önce
He he masal anlatmaya devam
tarafsiz 2 ay önce
Lanet olun icimizdeki koltuk sevdasina
yakun 2 ay önce
Ülkeyi batırdıktan sonra halkın karşısına nasıl çıkar da böyle konuşur anlamak mümkün değil. Lübnan'dan bahsediyor. Lübnan'da meydana gelen patlama sonrası Bakanlar istifa ediyor. Bunu bile görüp örnek almıyorlar. Şimdide kalmış yıllarca bakanlık, başbakanlık yaptırdığı insanları eleştiriyor. El insaf bunlar işe yarar kimseler olmasaydı, kendilerini neden bakan, başbakan yaptın?
yakun 2 ay önce
Ülke batmış. Dolar: 7.50TL. EUR: 8.50TL. gram altın: 500TL. hala çıkmış bir şeyler söylüyor. MaşAllah, bu karda olur mu diye insan şaşırıyor.
Murat 2 ay önce
Komedinin geldiği son nokta dır bu konuşma..
mehmet 2 ay önce
IMF bizden 5 milyar dolar istedi. YALAN!
insanlari aptal yerine koymayin.
IMF bizden borc istemedi ihtiyati bir fona "TAAHHUTTE " bulunuldu taahhut gerceklesmedi.
KISACA YALANNNNN.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@