banner518

Coronavirüs kaç günde belirti gösteriyor? Uzmanlar açıkladı...

Coronavirüs, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak 26 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Peki ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösteren virüs, bulaştıktan kaç gün sonra belirti veriyor? Coronavirüsten koruyan bir aşı var mı? Coronavirüsten hangi önlemler alınarak korunabilir? İşte cevabı...

Gündem 27.01.2020, 13:12
Coronavirüs kaç günde belirti gösteriyor? Uzmanlar açıkladı...

İlk kez 31 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinden zatürre olguları ile Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirilen ve 7 Ocak’ta yeni bir coronavirüs olduğu saptanan 2019-nCoV nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı artıyor. Coronavirüslerin daha önce SARS ve MERS’te olduğu gibi nadiren insanları hasta ettiğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Elif Hakko, “Wuhan’da ortaya çıkan 2019-n-Cov’un deniz ürünleri pazarı ve canlı hayvan pazarında yer alan hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülüyor. Ancak vakaların bir kısmının hayvan teması olmaması insandan insana da geçtiğini doğruluyor" dedi.

2 ila 14 günde kendini gösteriyor
Dünya Sağlık Örgütü’nün henüz seyahat kısıtlaması önermediğini ancak ülkelerin önlemler konusunda hazırlıklı olmalarını önerdiğini hatırlatan Doç.Dr. Hakko, "Virüs ateş, öksürük ve solunum sıkıntılarına neden oluyor. Virüsle karşılaştıktan sonra genellikle 2 gün içinde belirtiler ortaya çıkıyor ancak bu süre 14 güne kadar uzayabiliyor” diye konuştu.

Et ve yumurtayı iyi pişirin!
Virüsün özel bir tedavisi veya aşısı olmadığını, ihtiyaç halinde destek tedavisi yapıldığını belirten Doç.Dr. Elif Hakko, "Enfeksiyondan korunmak için tüm diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi sık el yıkanması, öksürürken, hapşırırken ağzın ve burnun kapatılması, hastayken evde kalınması, dışarı çıkılmaması önemli. Ayrıca et ve yumurtanın iyi pişirilmesi önlemler arasında yer alıyor" ifadelerini kullandı.

Coronavirüs salgını Türkiye'ye de sıçrar mı? 
"Türkiye'de olmaz" demenin mümkün gözükmediğini söyleyen Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Özer Akgül de "Dünya globalleşti ve uçaklarla her yere seyahat edilebiliyor. Bu nedenle bulaşma ihtimali yüksek ülkeler arasında konumlanıyoruz" açıklamasında bulundu.
 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@