Çin hızlı tanı kitlerini Türkiye'ye ücretsiz gönderdi! Atatürk detayı!

Çin hükümeti Koronavirüs tespitinde kullanılan tanı kitlerini Türkiye'ye ücretsiz gönderdi.

Gündem 23.03.2020, 17:24 23.03.2020, 22:41
Çin hızlı tanı kitlerini Türkiye'ye ücretsiz gönderdi! Atatürk detayı!

Dünyayı saran Koronavirüs Türkiye'de de yayılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tespitlerin hızlı yapılabilmesi için Çin'den 2 Milyondan fazla hızlı tanı cihazı siparişi verdi.

Çin hükümeti, 1940 yılında ülkelerinde yaşanan kolera salgını sonrası Atatürk döneminde kurulan akademinin kendilerine yaptığı yardım dolayısıyla Türkiye’ye korona virüs tespitinde kullanılan tanı kitlerini ücretsiz gönderdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda geçtiğimiz günlerde milletvekillerine bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki test yapabilen laboratuvar sayılarının ve test yapılma oranının arttırılacağını ifade etmişti. Hızlı tanı kitinin devreye alınmasıyla birlikte Çin’den 2 milyondan fazla hızlı tanı kitinin Türkiye’ye geleceği öğrenildi.

Konu sosyal medyanın da gündeminde yer buldu.

Paylaşımcılar “Çin hükümetinin, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu, Refik Saydam Hıfzısıhha Akademisi’nin 1940 yılında kolera salgını için Çin’e gönderilen aşılardan para talep etmediği” bilgisine yer verdi.

BAKAN CEVAP VERDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu iddiaya cevap verdi;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den gelen kitlerin ücretinin Mustafa Kemal Atatürk tarafından ödendiği yönündeki iddianın gerçek olmadığını belirterek, "Kitleri gerekli ücreti ödeyip aldık" şeklinde konuştu.

Yorumlar (7)
İbraa 11 ay önce
La Akp hala Atatürk’ün mirasını yiyor,
Serko 11 ay önce
Zaten her hal hazırda Atatürk ün ekmeğini yiyor bu ülke.. satılan fabrikaları da kuran o, itibarı da inşa eden o, doğru yolu çizip gösteren de o.. ondan sonrakiler faso fiso... özellikle son 40 yıl..
Özgürlük 11 ay önce
2 milyon tanı kitinden 50 bin tanesi ücretsiz gönderilmiş sanki hepsini ücretsiz göndermiş kadar reklam yapıyorlar...Uygur Türklerine özgürlüklerini verin bırakın kamuoyu yapmayı...
Ali Papa 11 ay önce
Haberlerden izlediğim kadarıyla, ÇİN, ABD nin uyguladığı birçok ambargo ve yaptırım nedeniyle vede virüs nedeniyle çok büyük ölçülerde harcama yaptığı halde, İtalya başta olmak üzere birçok ülkeye sıhhi malzeme, uzman doktor ile diğer sıhhi personel gönderdi.Dünya devi ABD ile yavru dev İngiltereden ses yok. Çok ilginç ve çok manidar ya. İranında durumu çok kötü ama bir yandanda ekonomik yaptırımlarla uğraşıyor.
Ali 11 ay önce
Atam yıllar önce bizi düşünmüş simdikiler gibi değil
erçe 11 ay önce
Atamızın büyüklüğü ve dünya adamlığının mirası. mekanı cennet olsun.
kerem 11 ay önce
Ne kadar trol varmış.Açıklama yapıldı.Her birinin ücreti ödenerek alındı.Kapak oldu mu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@