Celal Şengör: En cahil Türkler Müslüman olan Türklerdir

Prof. Dr. Celal Şengör’ün Azerbaycan’da bir grup öğrenciyle sohbet ettiği sırada söylediği sözler olay yarattı. Yanındaki bir kişinin çektiği görüntülerde Şengör'ün, "En cahil Türkler Müslüman olan Türklerdir" şeklindeki sözleri büyük tepki çekti.

Gündem 09.12.2019, 14:16 09.12.2019, 14:21

Prof. Dr. Celal Şengör’ün Azerbaycan’da bir grup öğrenciyle sohbet ettiği sırada çekilen görüntülere yansıyan sözleri olay yarattı.

Öğrencilerin kendisine "Sizce Türkler modern çağda neden cahil bırakıldı" sorusuna Şengör, "Hayır, Türkler cahil bırakılmadı, Türkler cahil kaldılar, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler Müslüman olan Türklerdir" şeklinde bir yanıt verdi.

Celal Şengör sözlerinin devamında ise, şunları söyledi:

"Müslüman camiasına katıldıkları zaman, İslamiyet’in 11. yüzyıldaki çöküşü; Türkleri de beraberinde sürükledi ve özellikle Osmanlı Devleti, benim kanaatimce, Türk tarihinin en alt noktasıdır. Yani orada Osmanlılar, ne eğitime önem verdiler ne bir şeye önem verdiler."

Celal Şengör'ün sözleri sosyal medyada çok konuşuldu tartışma yarattı.

BURHAN KUZU'DAN ÇOK SERT TEPKİ
Çelal Şengör'ün çok tartışılan sözlerine AK Partili Burhan Kuzu'dan çok sert tepki geldi. Kuzu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Celal Şengör, sen Müslüman olmayabilirsin buna saygı duyarım ancak Türkleri ve Müslümanları aşağılayamazsın. Haddini bileceksin. Bu skandal sözleri söyleyen kişi bilim adamı olamaz. Osmanlı tarihini bilmiyor, işkembeden sallıyor. Okumak cehaleti alır ama...

Celal Şengör, zerre kadar tarih bilgin yok. Osman Hamdi Bey, Ali Kuşçu, Takiyüddin, Mirim Çelebi, Katip Çelebi, Piri Reis, Hezarfen Ahmer Çelebi, İbrahim Müteferrika, Bergamalı Kadri gibi isimler Osmanlı tarihinde çığır açan bilim adamlarıdır. Önce bunları öğren sonra konuş.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (19)
katılıyorum 2 ay önce
şimdi yığın halinde saldırırlar bu adama. doğru söyleyeni dokuz köyden kovuyorlar hocam aman dikkat. sadece islam değil tüm dinler aynı. eninde sonunda seni geri götürür.
sami 2 ay önce
Bence kendisi cok cahil………...
Osay61 2 ay önce
Soysuzun biri alanı boş bulmuş bize hakaret ediyor. Sorsan bilim insanı zağar.
Oktay 2 ay önce
Bu Vatandaş Ateist ve Bilim Adamı olarak Uluslararası Nobel Ödülü
Uygar 2 ay önce
Bu soysuzların ne dediği ne düşündüğünün bi önemi yok biz işimize bakalım birlik olalım beraber olalım yarınlar bizim .. yaşasın Türkiye cumhuriyeti
İskender 2 ay önce
Rahmetli Cansız hocanın sözü akla geliyor; Bir gün Cansız hocanın yanına bir genç getiriler: "hocam bu genç hıristiyan olma istiyormuş" derler, Cansız hoca gence "neden" diye sorar, genç: islam gelişmeye engel der; Cansız hoca gence: "sen incili okudun mu der, "hayır" cevabını alır, sen Kur'anı okudun mu der: yine hayır cevabını alınca alın götürün şu ... "yı diyerek genci kovar. Şimdi Celal hoca Kur'anı okumadan anlamadan ahkam kesiyor; önce Kur'anı bir oku, anla, çıkarcı müslümanla gerçek müslümanı karıştırmış ya da gerçeğini bulamamış, ama din açısından cahil
İlhan sağlam 2 ay önce
Nerede türediniz
DuRsUnTeMeL 2 ay önce
Genelleme yapması ahlaksızca önce kendine baksın ona Prof ünvanını verende suç. Mustafa Kemal Atatürk ve onun kurduğu cumhuriyeti, ilkelerini benimseyen hiç kimse cahil değildir. Şimdiki yönetim için diyorsa akp ye oy verenler cevap versin. Şunu dese inanırdım müslümanlarda gelir dağılımındaki adaletsizlik israf hırsızlık kadını itibarsızlaştırmak çevreye doğaya verilen zarar inandırıcı olurdu.
Ercan 2 ay önce
Sen de bir yorum yaptım zannediyorsun ya ! Kel başa şimşir tarak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@