Çaykur'dan flaş açıklama

Çaykur'un satılacağı, ipotek edildiği iddialarına yanıt geldi.

Gündem 11.05.2017, 17:51
Çaykur'dan flaş açıklama

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Varlık Fonu'na devredilen kurumun özelleştirileceği, Katarlılara satıldığı ve ipotek verildiği gibi iddiaların gerçekle ilgisi olmadığını söyledi, "Biri rüyasında bir şey görüyor, sabah kalkıp ortaya kuyruklu yalan atıyor" dedi.

Çaykur Genel Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenleyen Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu, çok başarılı geçen 2016 yılında üreticilerden alınan 687 bin ton yaş çaydan 134 bin 63 kilo kuru çay üretildiğini hatırlattı, bunun karşılığında üreticilere 1 milyar 258 milyon 684 bin lira ödeme yapıldığını söyledi. Son yıllarda kuru çayda pazar paylarını yüzde 20 artırdıklarına dikkat çeken ve geçen yıl 122 bin 777 bin ton kuru çay satışı gerçekleştirdiklerini ifade eden Sütlüoğlu, şunları söyledi:

"5 bin 500 ton dolayında ihracat gerçekleştirdik. Soğuk çayda 7 milyon litre ihracatımız oldu.  Kuru çay satışı her yıl artıyor. Ancak bazı kesimler, 'kuru çay satışları azaldı' diye rüya görüyor. Çaykur' u kötüleyerek ne yapmaya çalışıyorlar? Kime hizmet ediyorlar? Şu anda 62 bin ton dolayında kuru çay stokumuz var. Bu rakam bir önceki yıl 58 bin tondu. Çok büyük bir stokumuz yok. Bir miktar artış olması normaldir. Çaykur olarak vatandaşı mağdur etmemek için kotaları yüksek tutuyor ve çok çay alıyoruz. Satabildiğimizin üzerinde çay alıyoruz. Kapasite artırımı ile günlük daha çok çay işleyerek bunu yaptık. Bu yöntemle özel sektörü de terbiye ettik. Çaykur olarak kar odaklı değil vatandaş odaklı politika izliyoruz. Çayda pazar payımız yüzde 20 büyüdü. Pazar lideri olan bir firmanın yüzde 20 büyümesi olağanüstü bir başarıdır. "

ÇAYKUR KAR REKORU KIRDI

2016 yılının Çaykur için çok karlı bir yıl olduğunu ifade eden ve yılı 82 milyon 124 bin lira karla kapattıklarını belirten Sütlüoğlu, "Bu rakam Çaykur tarihinin açık ara en büyük karıdır. Bu şekilde karlılığımızı sürdüreceğiz. Sosyal politikaları öne alan, karlılığı öne almayan ve üretici menfaatini düşünen bir kurum olduğumuz için zaman zaman kurum kar etmemiş olabilir. Son yıllarda kar eden bir kuruluş haline geldik. Bir taraftan ciddi yatırımları yaparak büyüyoruz. Üreticiyi koruyacak tedbirler alıyoruz, hem de pazar payımızı artıyoruz.  Bunlar takdire şayan başarılardır" dedi.


BEYAZ ÇAY TOMURCUĞUNUN KİLOSU 500 LİRA  

Yaş çay kampanyasını açtıklarını ve birinci sürgün döneminde üretici kotasını dekara 400 kilogram olarak belirlediklerini ifade eden Sütlüoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Üreticiyi korumayı amaçladık. Eğer özel sektör vatandaşı mağdur edecek politika izlerse yine kota artırımı ile müdahale edebiliriz. Randevulu çay alımı bu yıl da sürdürülecek. Bu yıl beyaz çay üretimine ağırlık vereceğiz. Beyaz çay üretim miktarımız biraz düştü. Üreticilerden tarlaya girerek beyaz çay tomurcuğu toplamalarını istiyoruz. Bu yıl bir kilo yaş beyaz çay tomurcuğunun kilo fiyatını 500 lira olarak belirledik.  Bu üretici için iyi bir ek gelir olacak. Beyaz çaydan kanser ilacı yapma çalışmaları Japonya ile birlikte ortaklaşa sürüyor. Bu konuda önemli gelişmeler var ve yakında çok güzel haberleri kamuoyu ile paylaşacağız."

'RÜYASINDA BİR ŞEY GÖRÜYOR, SABAH KALKIP ORTAYA KUYRUKLU YALAN ATIYOR'

Çaykur'un Varlık Fonu'na devredilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan ve bu gelişmenin kurumun özelleştirileceği anlamına gelmediğini ifade eden Sütlüoğlu, "Çaykur daha önce özelleştirmeye yakın bir kurumdu. Ama olmadı, Cumhurbaşkanımız bunu istemedi. Çaykur'un sektördeki lokomotif görevini sürdürmesini istedi. Varlık Fonu ile Çaykur daha korunaklı hale geldi. 'Çaykur Katarlılara satıldı, ipotek verildi' gibi iddialar gündeme getirildi. Biri rüyasında bir şey görüyor, sabah kalkıp ortaya kuyruklu yalan atıyor. Çaykur bakkal dükkanı mıdır ki Katar'lılara satılacak. Çaykur'un satılması da, mal varlığının teminat olarak verilmesi de yalandır. Mantıksız, tutarsız yalanlar ortaya atılıyor. Hiç utanmadan yalan söylemeye devam ediyorlar. Hemşerilerimiz bu tür yalanlara inanmasın, yok saysınlar. Bu tür yalanlarla onlar siyasette prim yapmaya çalışıyor olabilirler. Milleti ürkütmekle, milletin kafasını karıştırmaktan ne anlıyorsunuz? Milleti üzmekle vidanınız sızlamıyor mu?" dedi, Çaykur'un Varlık Fonu'na devredilmesi ile devler ligine dahil olan kurumun çok önemli avantajlar yakaladığını sözlerine ekledi. .Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
İbrahim çevik 4 yıl önce
Sayın sütlü , bir sürü rakam vermişsin ama o rakamların içinde ÇAYKUR'un heryıl ortalama 600 milyon zarar ettiğinden bahsetmemişsin. ÇAYKUR'u siyasetin çiftliğine döndürdünüz. Fiskobirlik dörtte biriniz kadar zarar etti diye Recep efendi tozunu atmıştı Fiskobirliğin, niye? O zamanki Fiskobirlik başkanı kurumu onun emrine vermedi diye , bu millet kimin yalancı kimin aldatan veya habire aldatılan olduğunu gayet iyi biliyor.
Murat 4 yıl önce
Yok bide doğru diyecekti reisinden habersiz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@