7m

uzungöl yayla otel

Çakıcı'nın cezasında indirim

Alaattin Çakıcı'nın, 8 yıl önce Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik silahlı saldırıya ilişkin “suç işlemek için örgüt kurmak” suçundan çarptırıldığı 3 yıl 4 ay hapis cezası, yeni Türk Ceza Kanunu'na (TCK) uyarlanma amacıyla görülen davada 2 yıl 1 aya

Gündem 10.10.2008, 10:55
Çakıcı'nın cezasında indirim

Alaattin Çakıcı'nın, 8 yıl önce Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik silahlı saldırıya ilişkin “suç işlemek için örgüt kurmak” suçundan çarptırıldığı 3 yıl 4 ay hapis cezası, yeni Türk Ceza Kanunu'na (TCK) uyarlanma amacıyla görülen davada 2 yıl 1 aya indirildi.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya başka suçtan tutuklu sanık Alaattin Çakıcı katılmadı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı, Çakıcı'nın yeni TCK'nın 220/1-3 maddelerinde düzenlenen “suç işlemek için örgüt kurmak ve yönetmek” suçlarından 3 yıldan 9 yıla kadar hapsini istedi.

Mütalaaya karşı savunma yapan Çakıcı'nın avukatı Mustafa Avlağı da daha önceki beyanlarını tekrar ettiğini belirterek, müvekkiline bu suçtan ceza verilemeyeceğini savundu.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Çakıcı'ya “suç işlemek için örgüt kurduğu sabit olduğundan”, bu suçu düzenleyen yeni TCK'nın 220/1. ve 3. maddeleri uyarınca 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Karagümrük Spor Kulübü Lokali'nin 26 Mart 2000'de basılarak 15 kişinin yaralanmasına ilişkin 24 sanığı yargılayan İstanbul 1 No'lu DGM, 29 Kasım 2002'de Alaattin Çakıcı'yı “çıkar amaçlı suç örgütünün kurucusu ve lideri olmak” suçundan 3 yıl 4 ay hapse çarptırmıştı. Mahkemenin bu kararı, Yargıtay 1. Ceza Dairesince onanmıştı.


Yeni TCK'nın yürürlüğe girmesinin ardından lehe olan yasa hükümlerinin uygulanması için Çakıcı hakkında verilen bu hüküm yeniden ele alınmıştı.


Yorumlar (2)
araklılı_avareler 14 yıl önce
inşallah enkısa zamanda aramıza döne,tek arzumuz bu. ağamıza slm olsun o bızım gururumuzdur.
sniper 14 yıl önce
o sizin gururunuz oluyorsa demekki ondan sizde hiç kalmamış hala daha böyle insanlara sagı besleyen destekleyen bir toplumda yaşıyoruz yazık günah...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@