Cahit Turhan "Kendi uydusunu üreten ülke konumuna geldik"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan: "Kendi uydusunu üreten bir ülke konumuna geldik"

Gündem 12.09.2019, 16:14
Cahit Turhan "Kendi uydusunu üreten ülke konumuna geldik"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Ulaşılabilir ve erişilebilir Türkiye için haberleşmenin hızına hız kattık. Fiber kablo uzunluğumuz 81 bin 304 kilometreden 360 bin 40 kilometreye ulaştı. 2G, 3G ve 4,5G derken şimdi 5G için hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Kendi uydusunu üreten bir ülke konumuna geldik." dedi.

Turhan, Ulaştırma ve Alyapı Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) iş birliğinde Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi-Erzurum Harekete Geçme Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, daha önce Ankara, Konya, İzmir, Trabzon ve Gaziantep'de düzenledikleri bu çalıştaylara kamuoyunun desteğinin her geçen gün arttığını söyledi.

Sürecin sağlıklı yürütülmesi için objektif bakış açısına sahip olunması gerektiğini aktaran Turhan, "Erişilebilirlik söz konusu ise kimse konu mankeni değil, herkes aktör, herkesin harekete geçmesi gerekiyor. Özellikle engelli arkadaşlarımız, bu proje sürecinde konunun önemini bizlerden çok çok daha önce özümsedikleri için bizlere de ders mahiyetinde geri bildirimleri oldu. Engelli kardeşlerimiz, 'Biz pozitif ayrımcılık da indirim de istemiyoruz' dediler. Onların tek isteği hizmet noktalarında kendi başlarına hareket etmelerini sağlamamız." diye konuştu.

"Unutmayalım ki, erişilebilir bir Türkiye hepimiz için gerekli. Herkes için erişilebilir bir Türkiye herkes için eşit hizmet demektir." diyen Turhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eşitlenmenin temel araçlarından biri hiç şüphesiz ulaşım ve haberleşme hürriyetidir. Ulaşım ve haberleşme hürriyeti olmadan eşitlenme ümidinden bahsetmek mümkün değildir. Ülkedeki bütün insanların aynı imkanlarla bir yerden başka bir yere ulaşımı ve eşit koşullardaki haberleşme hakkı teslim edilmelidir. Ülkemizin her tarafının ulaşılabilir ve erişilebilir olması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak 17 yıldır gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Ulaşılabilir ve erişilebilir Türkiye için 20 bin 778 kilometre bölünmüş yol yaptık. Bugün toplam 26 bin 879 kilometre bölünmüş yol ile ülkenin her köşesine güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat edebiliyoruz. 26 olan hava limanı sayımızı 56’ya çıkardık. Dünyanın en büyük hava limanını hizmete verdik. Seyahat eden vatandaşlarımızın sayısı 34,5 milyondan 210 milyona ulaştı."

- "5G için hummalı bir çalışma yürütüyoruz"

Türkiye'de dev projeleri hayata geçirdiklerini, bir çok projenin yapımının sürdüğünü ve bugüne kadar yaklaşık 50 milyon insanın yüksek hızlı tren konforundan yararlandığını anlatan Cahit Turhan, "Ulaşılabilir ve erişilebilir Türkiye için haberleşmenin hızına hız kattık. Fiber kablo uzunluğumuz 81 bin 304 kilometreden 360 bin 40 kilometreye ulaştı. 2G, 3G ve 4,5G derken şimdi 5G için hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Kendi uydusunu üreten bir ülke konumuna geldik." ifadesini kullandı.

Turhan, Erzurum'daki çalışmalarına da değinerek, şunları kaydetti:

"Ulaşılır ve erişilebilir Türkiye'nin bir parçası olan Erzurum için 2002 yılı sonunda 49 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 607 kilometreye, 40 kilometre olan BSK’li yol uzunluğunu 530 kilometreye çıkardık. Çalışmalarımız elbette bunlarla sınırlı değil ve sınırlı kalmayacak. Ama bütün bu çalışmalar inanın farkındalıkla daha çok anlam kazanacak. 1919'da 'Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz' kararının alındığı bu güzide kentimizde ülkemiz için yeşertilen bu değerli projenin nihai sonuçlarını layığıyla göreceğimize inancım tam. Erişilebilirlikle ilgili her türlü farkındalığa Erzurumluların geçmişte de olduğu gibi aklının ve kalbinin kapılarını sonuna kadar açacağına eminim."

Bakan Turhan, konuşmaların ardından çalıştaya katılanlar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Davetlilerin katılımı ile farkındalık yaratmak için işaret diliyle konuşmanın nasıl yapıldığı da anlatılan çalıştayda Turhan ve protokoldekiler de işaret diliyle sahnede söylenenleri yapmaya çalıştı.

Çalıştaya, Ulaştırma Bakanlığı ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Erol Yanar, Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile kurum amirleri de katıldı.

- Bakan Turhan, engellilerle otobüsle yolculuk yaptı

Turhan, çalıştayın ardından bedensel engellilerle şehir içi ulaşımda kullanılan otobüsle bir süre yolculuk yaptı.

Tekerlekli sandalyede bulunan Buğra Akkurt'u otobüse bindiren Turhan daha sonra engelli vatandaşlarla Kadın ve Engelli Hizmetleri Rehabilitasyon Merkezini ziyaret etti.

Turhan, burada kendisini karşılayan ve aralarında engellilerin de olduğu mehteran takımının konserini dinledi.

Turhan'a merkezdeki kadınlarca bir tablo armağan edildi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (25)
Fırtına 5 ay önce
İthal edilen ürün listesine bı göz atın sn bakan milleti uyutmayi bırakın
Eren 5 ay önce
Peki bundan uydunun haberi var mı?
İbraam 5 ay önce
Ne uydusu ürettiğini bilmem ama, makam menfaat için kimlerin uydu olduğunu gördük... yalan talan, peşkeş israf, kayırmacılık diz boyu, halkın enflasyonu
Ali KAYA 5 ay önce
Keşke dediğin gibi olsa. Milleti uyutmaya devam. Hala telefonla konuşulamayan köyler var.
oguz 5 ay önce
ben olsam bu kadar gelismis turkiye varken almanyada yasamazdim
Hakan 5 ay önce
euro 7 tl ye dayandi durduk yere kral oldunuz burda. Bos bos konusma millet issizlikten kendini yakiyor. Madem turkiye iyi ne diye duruyosun almanyada gelsene buraya.
Vatandaş 5 ay önce
sizin kadar nankör bir millet görmedim. Ben Almanya’da yaşıyorum ve Almanya gelişmiş bir ülke olarak bilinir. Almanya’da hala internet olmayan yerler var. Siz Türkiye’den bu kadar kısa sürede ne bekliyorsunuz?
Ahmet 5 ay önce
Ülke o kadar ilerledi ki. Uçuyoruz. Şarampole yuvarlanacağız neredeyse. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.
Mantıklı 5 ay önce
Cahit Bey, siz uyduyu bırakın çanakla yetinin. Elimizde birtek kap ve çanak kaldı..
Mantıklı 5 ay önce
Cahit Bey.Kendi Uydusunu üretenmi yoksa kendi Uyduruğunu üreten bir Ülkemiyiz? Tam anlayamadım.Birde, yoıllar önce Fransızlarla ortak yapım olan TÜRKSAT Uydusu vardı. Akıbetide herkesce malum. Buda onlardan birisi olmasın?
Trabzon 5 ay önce
Ben etyemek istiyom doyasiya bakanim !
Bayramdan sonra kirmizi et yemedim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@