banner556

Bülent Arınç istifa etti

Bülent Arınç YİK üyeliğinden istifa etti.

Gündem 24.11.2020, 15:54 24.11.2020, 17:23
Bülent Arınç istifa etti

Yaptığı açıklamaların tartışmalara neden olduğu Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı YİK üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Arınç yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bir televizyon kanalında yaptığım konuşmalar, kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olduğundan aşağıdaki açıklamayı yapma ihtiyacı hissettim. Konuşmamın ana ekseni, yargıda yapılacak reorm konusuydu. Bir hukukçu olarak bu konudaki görüşlerimi açıkladım. Ömrüm boyunca hukukun üstünlüğünü ve adalet kavramını savunan birisi olarak yine aynı görüşlerimi dile getirdim. Gazeteci arkadaşımız program esnasında soru sorarken isim zikrettiğinde, "İsimler üzerinden tartışmayalım" diye altını çizmeme rağmen evrensel hukuk, adalet ve yargının sorunları üzerine dile getirdiğim fikirlerimin bu isimlerin gölgesinde kalmasından ve meselenin özünün kaçırılmasından üzüntü duyduğumu belirtmeliyim.

"YASİN BÖRÜ İÇİN DÖKTÜĞÜM GÖZ YAŞI..."

Tartışmalar öylesine yanlış yere götürüldü ki, beni Yasin Börü'nün katilleriyle, 15 Temmuz şehitlerimizin katilleri FETÖ ile yan yana gösterme gafletine kadar gitti. Asla bu ithamları kabul etmiyorum ve reddediyorum.Yasin Börü için döktüğüm göz yaşı da terör örgütleri FETÖ ve PKK'ya yönelik sözlerim ve tavrım da bellidir. Tüm bunları burada yeniden dile getirmeyi kendime zul sayarım. Yine aynı televizyon programında dile getirdiklerim Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi olarak değil, TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç olarak açıkladığımı defalarca belirttim.

"SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN İRADESİNİ DESTEKLİYORUM"

Konuşmama yönelik seviyeli ve saygın eleştirilerin tümüne saygı duyuyor ve not alıyorum. Ancak şahsıma karşı içlerinde duydukları kin ve nefretlerin dışa vurumu olan seviyesiz hakaretleri sahiplerine iade ediyorum. Türkiye'nin yargı, ekonomi ve başka alanlarda reformlara duyduğu ihtiyaç aşikardır. Ülkemizin rahatlamasına ve milletimizin dertlerine çare bulunmasına ihtiyaç vardır. Bahsi geçen televizyon programında da defalarca belirttiğim üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yöndeki iradesini gördüm ve destekliyorum. Ancak benim konuşmamın, şahıslar üzerinden farklı zeminlere kaydırılması sebebiyle, reform çalışmalarını engelleyeceğine dair kaygılandığımdan, Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği görevimden ayrılmanın daha uygun olacağına karar verdim.

"MİLLETİN FAYDASINA OLACAK HER TÜRLÜ REFORMU DESTEKLEYECEĞİM"

Kurul üyeliği görevimden ayrılma talebimi sayın Cumhrubaşkanımıza ilettim ve kendileri de bunu uygun gördüler. Karşılıklı iyi niyet temennileriyle helalleştik ve görevimden ayrıldım. Bu süre zarfında verimli çalışmalar sürdürdüğüm Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Yüksek İstişare Kurulu üyesi arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti'nin ülke yararına yapacağı her türlü çalışmayı, milletin faydasına olacak her türlü reformu destekleyeceğimin bilinmesini isterim. Hayatım boyunca doğru söz, doğru ilke, dürüstlük ve vicdanımın sesi rehberim oldu. Bu yüzden çok bedel ödedim ama bundan asla vazgeçmedim. Bundan sonra da vazgeçmeyeceğim. Derdimiz memleket derdidir. Memleketimizin huzura, refaha ve mutluluğa kavuşması için ne fedakârlık yapmamız gerekirse, tereddüt etmeden yaparız. Yeter ki vatan sağ olsun.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

"Sayın Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevinden ayrılmayı talep etmiş, sayın Arınç'ın talebi Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Bülent Arınç istifa etti

Yorumlar (10)
Trabzonlu 2 ay önce
Bu gurur bu kibir niye? Maliye bakanı istifa ediyor at izi it izine karıştı diyor. Bülent Arınç istifa ediyor yok efendim müsaade istedi bırakın Allah aşkına istifa tek taraflı olur. Kimse kimseden müsaade istemez.
Ali Papa 2 ay önce
Birkaç gün önve, geleceğimizi Avrupa ile kurmak istiyoruz denmişti. Bu onuda en büyük engel ortadan kalktığına göre!! artık Avrupanın göbeğine yerleşiriz.
Marco Paşa 2 ay önce
Ne kadar büyük bir olay. İstifa etmiş. Ettiyse etti. Ne kadar eski bakan vekil varsa hepsi hala aktif ya da pasif görevde ve maaş almaya devam ediyor. Bıraksınlar. Bu kadar danışmana hatta vekile ne gerek var? 350 vekil yetmedi de 550 ye çıkartıp uçtuk mu? 12 bin sağlıkçı alınacakmış. Yüzbinlerce gereksiz kadro yok mu bu ülkede. Onları aktarın çalışsınlar. Devlete geç yan gel yat. Ne ala memleket ! Elbette çalışanı da işini yapanı da var ancak çoğunun iş yapmadığını kendileri de biliyor. Yazık bu ülkeye. Cennet gibi bir ülkedeyiz. 150-200 yıldır havanda su dövüp sadece dedikodu ve kavga yapıyoruz.
Murat 2 ay önce
Bir milliyetçi olarak bu sıfatı bakan olduğundan beri sevemedim çünkü tohumu bozuk,kanı bozuk,
Serko61 2 ay önce
Artık bir pensilvanya turu yaparsın melih ve abdullah kardeşlerinle..
Saruman 2 ay önce
Adam yerine konuldun ama layık olamadın Emice
yakun 2 ay önce
Bir de baktınız Cumhurbaşkanı yardımcısı olmuş. Bunlar; şeytana bile 40 takla attırır.
KOÇ 61 2 ay önce
Helal olsun sana ARINÇ FETÖ-METÖ öyle böyle kayığını yüzdürdün.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@