banner539

banner526

banner533

banner513

BM İsrail karşısında çaresiz

BM'deki Arap ülkelerinin temsilcilerinin isteği üzerine yılbaşı gecesi acil toplanan Konseyde, Arap Birliği ülkeleri adına Libya tarafından sunulan karar tasarısı görüşüldü. Karar tasarısında İsrail'in kınanması öngörülüyor ve Gazze'deki askeri operasyonl

Gündem 01.01.2009, 22:15
BM İsrail karşısında çaresiz

BM'deki Arap ülkelerinin temsilcilerinin isteği üzerine yılbaşı gecesi acil toplanan Konseyde, Arap Birliği ülkeleri adına Libya tarafından sunulan karar tasarısı görüşüldü. Karar tasarısında İsrail'in kınanması öngörülüyor ve Gazze'deki askeri operasyonlarını derhal durdurması isteniyordu.

Ancak karar tasarısı, Hamas'ın İsrail'e roket saldırılarından sözetmediği, bu yüzden de “dengesiz” ve “tek taraflı” olduğu gerekçesiyle ABD tarafından derhal reddedildi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad, ABD'nin İsrail ile Hamas arasında ateşkesin sağlanması amacıyla yoğun çaba sarf ettiğini, ancak Hamas'ın roket saldırılarını durdurma niyeti olduğu yönünde bir kanıt göremediklerini söyledi.

Konsey geçen pazar günü Gazze'deki saldırılardan derin endişe duyduğunu belirten ve İsrail ile Filistinlileri şiddete son vermeye çağıran bir açıklama kabul etmişti. Ancak bu tür açıklamalar Konsey tarafından alınan kararların aksine bağlayıcı nitelik taşımıyor.

Yorumlar (2)
builder 12 yıl önce
zaten bm yi israil yönetiyor..biz kuzey ırağa gireceğiz diye tüm kuruluşlar ortalığı yıktı.ama israil katliam yaparken kimsenin sesi çıkmıyor..herşey bir yana bizim büyük müslüman başbakanımız ne yapıyor çok merak ediyorum?? neden israille ilişkileri kesmiyor..müslüman kardeşlerimiz orda soykırıma uğrarken neden sesi çıkmıyor?? abd ırakta öldürdü tecavüz etti sesi çıkmadı!!! şimdide israil soykırım yapıyor!!
melihkuzey 12 yıl önce
bm artık bütün fonksiyonelliğini yitirmiştir. abd ve ingilterenin olmadığı yeni bir oluşum gerekli. aksi halde israile kimse dur diyemeyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@