banner491

Bez torba ve file artık zorunlu hale geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tüm marketlerde bez torba ve file uygulamasını zorunlu hale getirileceğini açıkladı.

Bez torba ve file artık zorunlu hale geliyor
banner455
banner432

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez torba ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz" dedi.

Balıkesir Valiliğinde basın açıklamasında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, poşet kullanımındaki azalmaya dikkat çekti. Bakan Kurum, "Biliyorsunuz plastik poşetlere ilişkin bir kanun çerçevesinde bir uygulama gerçekleştiriyoruz ve Ocak 2019 itibariyle artık plastik poşetlerimiz ücretli hale geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayelerinde Bakanlığımızca yürütülen 'Sıfır Atık' projemiz var.

Sıfır Atık projemiz kapsamında 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaya geçtik. İkinci 100 günlük eylem planlarımız çerçevesinde 13 bin kuruluşa bu sayıyı çıkaracağız. Bu sayede 2023 yılındaki hedefimiz 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamak ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamak. Bu proje kapsamında poşet uygulaması ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir yönetmelik yayınladık.

Bu yönetmelik çerçevesinde poşetlerin bir yüzünde çevreci sloganlar olacak diğer yüzünde de yüzün alanının yüzde 20'sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecekler. Diğer taraftan vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar.

Ocak ayının ilk 10 gününe baktığımızda gıda perakendecilerinden aldığımız veriye göre geçen senenin ilk 10 gününe göre yaklaşık yüzde 60-65 oranında azalmış durumda. Bu sayede 3 bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz. Bu bizim için çok sevindirici. Buradan tüm belediye başkanlarımıza uygulamaya destek verdikleri için teşekkür ediyorum" dedi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 11 ay Önce

Mis gibi rant kokuyor ne oldu aç mı kaldınız

Reso
Reso - 11 ay Önce

He ya çevremiz sadece poşetler zarar veriyor sanırım diğer plastikler zarasimis sanırım örneğin su yağ daha bir çok ürünler birden türkiye genelinden atık yağlar ne oluyor lütfen bunlarada bir çözüm

davut
davut - 11 ay Önce

Vatandaşın cebindeki 15 kuruşs da göz dikip dolaylı vergi alıyorsunuz. Sandıkta görüşmek üzere

Albatros
Albatros - 11 ay Önce

Gülüyorum acayip gülüyorum Gülerkende alıyor bana bir gülme daha

Uğur yalçın
Uğur yalçın - 11 ay Önce

Bu bez ve file işini kim üstlendi nereden alacaklar yine pis kokular ğeliyor burnuma bunların işi ğücü rantdır vardır bu işin altında da bir akraba

İsimsiz
İsimsiz - 11 ay Önce

Poşet fabrikası sahibi bez poşet işine mi girecek yoksa?

Bu mudur?
Bu mudur? - 11 ay Önce

alınan her ürün önce küçük poşetlere konuyor sonra bunların bir kaçının konacağı büyük poşet paralı, çok güzel yahu!

banner441

banner472