Berber ve kuaförler ne zaman açılacak?

TESK Başkanı Palandöken: Önerimizi ilettik, berber ve kuaförler saat başı 2 müşteri alacak şekilde çalışabilir

Gündem 27.04.2020, 13:15
Berber ve kuaförler ne zaman açılacak?

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbir kararlarını gevşetme çalışmaları başladı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, mayısta esnafın yavaş yavaş dükkanlarını açmaya başlamasının şart olduğunu söyledi.

Palandöken, "Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı görüş istedi. Biz de önce 'berber ve kuaförler açılsın' önerimizi ilettik. Saat başı iki müşteri alacak şekilde hijyen ve sosyal mesafe kurallarını bozmadan günde 12 müşteriye kadar hizmet verebilirler" dedi.

'Restoranlar mesafe ayarlıyor'
Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer de, AVM'lerin riskin düşük olduğu il ve ilçelerde bayram öncesi açılmasının önerildiğini belirterek, "Restoranlar AVM'lerin açılışından 2-3 hafta sonra açılacak. TURYİD üyesi restoranların açılışı haziranda olacak. Şu anda Turizm Bakanlığımız ile restoranlarda metrekare yoğunluk üzerine çalışma yapıyoruz" dedi.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TURES) Başkanı Ramazan Bingöl ise "Eğer AVM'ler açılırsa biz de restoranları açmayı planlıyoruz. Yani mayısın son haftası açmaya başlamış oluruz. Masaların arasına 2 metre mesafe kuralı uygulanacak. Yüzde 30 doluluk sınırı getirilecek. Restoranlar açılmadan önce personele hijyen eğitimi vereceğiz. Turizm Bakanlığı'nın yaptığı sertifikasyona TURES olarak dahil olmayı planlıyoruz" diye konuştu.

'Oteller bayram sonrası açılabilir'
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Böyle giderse ve gidişatta sıkıntı yaşanmazsa mayıs ayı sonu itibarıyla iç trafik başlayacak. Kontrollü iç hat uçuşlarıyla turizm sezonu açılacak" demişti. Bakanlığın sektör temsilcileriyle yaptığı toplantılar sonrasında belirlenen plan doğrultusunda oteller önlemlerini alarak mayıs sonu açılmaya başlayabilecek. Açık büfenin kaldırılacağı otellerde her şey dahil sistemi şekil değiştirecek. Masalara servis yapılacak olan yeni sistemde butik hizmet verilecek. Oteller kapasitelerinin yarısı kadar müşteri alacak.

Sabah 

Yorumlar (3)
Ali Papa 7 ay önce
Günlük yeni vaka sayımız halen 2700-3200 gibi, 20 günlük ortalamanın altında olsa bile oldukça yükseklerde. Pek çabuk herşey bitti havasına girdik gibi. Yeni vaka sayısı 100 ün altına düşene kadar tedbirlerin aniden değil yavaş yavaş, çok temkinli bir şekilde gevşetilmesi lazım.
Timur 7 ay önce
İşte bayrama bitmesini yetiştirmeye çalışıyorlar.Ülkemizde insan canı maalesef çok değersiz .İki gün önce iyileşen sayısı hasta sayısını geçerse kontrol altına alındı demektir diye bir bilim adamı açıklama yaptı .Hemen rakamlar değişmeye başladı .Yine konu para bence .
Taka61 7 ay önce
Bu virüs olayı cıkdıgında Canan Karatay hocayı dinleseydik bu kadar işyerinin kapanmasına gerek kalmazdı hoca dediki mevsilsel vede Anadolu usulü beslenin kaya tuzu kullanın dedi bizim medya olayı abartıyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@