Benzine yine zam gelecek

Benzine yine zam gelecek! Maliye Bakanı Şimşek, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda benzine zam sinyali verdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki yıl 193.3 milyar liralık vergi gelir beklentisinin şifrelerini önceki gün Maliye Bakanlığı bütçesinin gör

Benzine yine zam gelecek
Benzine yine zam gelecek!
Maliye Bakanı Şimşek, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda benzine zam sinyali verdi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki yıl 193.3 milyar liralık vergi gelir beklentisinin şifrelerini önceki gün Maliye Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda açıkladı. Bakan Şimşek, söz konusu vergi gelir artışının önemli bir kısmının “bazı maktu ve harçlarda yapılacak yeni ayarlamalarla” sağlanacağını söyledi.
Şimşek, bu kapsamda ayarlanacak vergiler arasında “akaryakıt” olduğunu da belirtti. Bakan Şimşek, “2010 yılında maktu vergi ve harçlarda ayarlamalar yapacağız. Maktu vergi içinde akaryakıt da var” diye konuştu. Bakan'ın bu açıklamaları akaryakıtta vatandaşı yeni fiyat artışlarının beklediğini ortaya koydu.
Türkiye halen akaryakıt vergisinde açık ara dünya rekorunu elinde tutuyor. Son rakamlara göre 95 oktan benzinin rafineri çıkış fiyatı 84 kuruş civarında. Ancak bunun üzerine 1.6915 TL'lik ÖTV ve 50 kuruş civarındaki KDV eklenince pompa fiyatı 3.33 TL'yi buluyor. Vergiler ve rafineri çıkış fiyatının dışındaki diğer maliyetleri ise navlun, ana dağıtım şirketi kârı ve istasyon kârı oluşturuyor.
Maliye en son Temmuz ortasında akaryakıttaki maktu vergi oranı ile oynamış ve 20 kuruşluk zam yapmıştı. Yeni yılla birlikte maktu vergi oranında 15 kuruşluk bir zammın daha düşünüldüğü öğrenildi. Söz konusu zam, KDV'yi de etkileyeceği için şayet petrol fiyatına yani benzinin rafineri çıkış fiyatına hiç zam gelmese bile 3.33 TL'lik pompa fiyatını 3.50 TL'ye çıkmasına neden olacak.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler