Belediyelerde herşey değişecek

Artık imar planları yap-boz tahtası gibi değiştirilemeyecek. Kaldırım ve refüj ihaleleri, kültürel etkinlikler ve seçim yatırımları başta olmak üzere tüm giderler mercek altına alınacak. Belediyelere hizmetler üzerinden not verilecek. Ekonomi yönetimi ve

Belediyelerde herşey değişecek

Artık imar planları yap-boz tahtası gibi değiştirilemeyecek.
Kaldırım ve refüj ihaleleri, kültürel etkinlikler ve seçim yatırımları başta olmak üzere tüm giderler mercek altına alınacak.
Belediyelere hizmetler üzerinden not verilecek.
Ekonomi yönetimi ve İçişleri Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı paketin yasal çerçevesinin önemli bölümü tamamlandı.
Bu kısıtlamalara karşın belediyelerin öz gelirleri artırılarak hizmet odaklı çalışmaları sağlanacak.
Belediye ve il özel idarelerinin mali yapılarının güçlendirilmesi ve hizmet kalitesinin artırılması için radikal düzenlemelere gidiliyor.
Ekonomi yönetimi de İçişleri Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı paketin yasal çerçevesininönemli bölümü tamamlandı.

Reform paketinden çarpıcı başlıklar şöyle:

-Belediyeler, kabul edilen imar planlarını yap-boz tahtası gibi değiştiremeyecek.
-İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerin gelirleri artacak. Rant vergilendirilecek. Arsası, evi değerlenen vatandaşın ödeyeceği vergi belediye kasasına girecek.
-Özellikle seçim öncesi sağlam kaldırım ve refüjleri söken belediyeler uyarılacak. İhaleler izlemeye alınacak.
-Yerel idarelerin alt ve üst yapı projelerinin hayata geçirilmesinde kamu ve özel sektör arasında dengeli dağılım sağlanacak. Adam kayırma dönemi son bulacak.
-Belediyelerin mali performansı ve hizmet kalitesi izlenecek. Raporda, "Yollar düzgün mü? Çöpler toplanıyor mu? Kaç lira borç yazılmış?" gibi soruların yanıtı olacak.
-Araç satışından belediyelere pay ayrılacak. Yeni araç alanlar belediyelere de 50-100 lira arasında ödeme yapacak.
-Kültür, sanayi, turizm, tarım il müdürlükleri yerel yönetimlere devredilecek.
-Belediyelerin yatırım ihtiyaçları dikkate alınarak borçlanma dış finansman yöntemleri yeniden değerlendirilecek.
-İlçe belediyelerinin tahsil ettiği emlak, bina, eğlence ve çevre temizlik vergilerinin yüzde 25'i büyükşehir belediyelerine aktarılacak.
-Sayıştay denetimine ek olarak yerel yönetimlerin bünyesinde denetim ve hukuk birimleri oluşturulacak.

NÜFUS ESAS ALINIYOR

Maliye Bakanlığı'nca, genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamının yüzde 5'i, bunun da yüzde 70'i doğrudan ilgili büyükşehir belediyelerine veriliyor. Yüzde 30'u da belediyeler arasında nüfus esasına göre dağıtılıyor.

2009 Ocak-Haziran döneminde yerel yönetimlerin geliri yüzde 11 arttı, 7.2 milyar lira oldu. 2010 bütçesine göre, belediyelere 19.1 milyar lira aktarılacak. Yıl sonu itibariyle aktarılan tutarın da 16 milyar lirayı aşması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber veya diğer kategorilerdeki haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Trabzon haberleri içerisinde yada diğer tüm haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler