7m


7m

hyundai

Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu!

Uzun süredir beklenen bedelli askerlikte yaş ve ücret belirlendi.

Gündem 16.07.2018, 17:05 16.07.2018, 17:08
Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu!

Milyonlarca kişinin beklediği bedelli askerlik yasasında 25 ve 26 yaşı konuşuluyordu. Ancak sürpriz bir gelişme yaşandı. Buna göre bedelli askerlik teklifinde yaş 27 olurken, ücret ise 20 bin lira olarak belirlendi..

SON GELİŞMELERDE 26 YAŞ VE 20 BİN LİRA OLARAK KONUŞULUYORDU

Kulislerde konuşulan son bilgilere göre bedelli askerlik yaşı ve ücreti belli oldu. Bu bilgiler dahilinde 26 yaş ve 20 bin lira kriter olarak belirlendi. Ancak çalışmaların sürdüğü ve bu rakamların değişebileceği öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili Ekim ayını işaret ederek, "Bir kararname ile kökten halledilebilir" mesajı vermişti.

"YAŞ 25 BEDEL 15" İDDİASI

Öte yandan bedelli askerlik 25 yaş ve üzerine getirilirse kapsama askerlik çağındaki yaklaşık 6 milyon kişiden yüzde 93'ü giriyor. Bunlardan 400 bininin yasadan yararlanması ve ücretin 15 bin lira olması halinde de, toplam 6 milyar lira gelir elde edilmesi hedefleniyor. 26 yaş ve üzeri sınırda da, kapsama yüzde 72 giriyor. 30 yaş sınırında ise oran yüzde 22'ye düşüyor.

ASKERLİKLE İLİŞKİSİ OLAN 6 MİLYON KİŞİ BULUNUYOR

Hâlen askerlik çağı gelmiş olan 585 bin 210, yoklama kaçağı 570 bin 422, bakaya 56 bin 947, firari 5 bin 772 kişi bulunuyor. 2 milyon 930 bin kişi de askerliğini erteletti. 1 milyon 885 bin 438 kişi ise öğrenci olduğu için askerliğini tecil ettirmiş durumda bulunuyor. 2019 yılında ise silah altına alınacak er sayısı 345 bin 933 olacak. Böylelikle askerlikle ilişkisi olan kişi sayısı toplamı 6 milyon civarına ulaşıyor.


Yorumlar (8)
insaf 4 yıl önce
Özel Tüketim Vergisi, Bedelli Askerlik, Ücretli Otobanlar // İmam Maaşları, Muhtar Maaşları, Milletvekili Maaşları, Valiler, Yardımcıları, Kaymakamlar ve Makam Şoförleri, Makam Araçları
Erdinç 4 yıl önce
Yazık ya valla yazık çok yanlış politika alt kesim gazi şehit olsun yada 12 ay askerlik yapsın parası olan yan gelip yatsın sorsan müslümanız
Orhan. 4 yıl önce
Yazık çok yazık. Bizim yaptığımız askerliğin bedeli ne trilyonlar yetmez ki 20 bin çok az olmuş
Serkan 4 yıl önce
Bedelli diye kıvrananların yüzde doksanı vatan millet edebiyatını dillerinden düşürmeyen lambacılardan oluşuyor.Bunların milliliği sadece lafta rüzgardan ibaret uygulamaya sıra geldiğinde sahada tozlarını bile bulamazsın.
süleyman 4 yıl önce
her türk askerliğiğni zamanı geldiğinde yapacak para ile askerliği ayıramazsınız paran varsa yat toksa öl diyemezsiniz ben yüzde kırk işitme kaybı ile bingölün dağında askerlik yapmışsam şuan çukurcada astım hastası oğlum askerlik yapıyorsa paralı yapanlara hakkımı helal etmiyorum
Rappa 4 yıl önce
Bilip bilmeden ne konusuyorsunuz ulan? Her bedelli yapan vatan haini mi. Babam rahmetli olduktan sonra isi gucu anami bacimi birakip askeremi gitseydim. Ustelik ayda 3000 tl ev kredisi ve bacimin okul taksitini oderken. Hatta 30 yillik ustam beni calarken ve amcam kuyumu kazmaya calisirken. Kime emanet edecektim ulan ailemi isimi? Bu fakir edebiyatiniz ve pesin hukmunuz gercekten mide bulandirici. Herif amerikaya emperyalizme sover ama son model ayfon telefonundan vatan millet sakarya nidalari doser yorumlara. Ne biliyosun da ahkam kesiyosun ulan?
Mustafa parlak 4 yıl önce
ev alacak paran var ayda 3000 tl ev taksiti ödeyecek paran var 15 bin tl bedelli ücretini karşılayacak paran var 6 ay askerlik yaptığın süreçte on 15 bin tl bedelli parası ailene fazlasıyla yeter hiç bahane aramayın ben 12 ay askerlik yaptım diyarbakırda çarşı izni nedir bilmeden tugaydan dışarı çıkmadan izne bile askeri helikopterle havaalanına giderek geldim karayolu tehlikeli diye bu kadar sıkıntı yaşadım bedellicilere hakkımı helal etmiyorum
Serkan 4 yıl önce
Ben 12 ay askerlik yaptım bahane uydurmayın vatan görevi kutsaldır askerden kaçan teskeresini banka atm sinden alan pembe teskerelilere hakkımı helal etmiyorum.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@