7m


7m

hyundai

Bedelli askerlikte 28 gün şartı kalkacak mı?

28 günlük askerlik süresinin kaldırılması devletin kasasında para kalmasını sağlayacak

Gündem 22.07.2018, 11:04 23.07.2018, 00:16
Bedelli askerlikte 28 gün şartı kalkacak mı?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu yarın bedelli askerlik düzenlemesinin de yer aldığı torba yasa teklifini ele alacak.

Görüşmelerde bazı değişiklikler yapılması bekleniyor. Bunlardan biri 28 günlük askerlik süresinin kaldırılması. Sürenin kaldırılmasına Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) nasıl baktığı önem taşıyordu.

Teklifle ilgili AK Parti kurmayları ve bakanlık temsilcilerinin bulunduğu bir toplantı yapıldı. MSB yetkilileri, hem askeri hem de bürokrasi açısından 28 günlük sürenin külfet olduğunu belirterek, kaldırılmasına sıcak baktıkları mesajı verdi.

Gerekçesini ise şöyle anlattılar: "Bedelli için 400 bin başvuru olsa bunları en az 7-8 gruba ayırıp zamanlamalarını, planlamalarını yapmak büyük külfet. Çünkü normal askerlik süresi işleyecek. Askere alış, terhis gibi şeylerin yerine getirilmesi gerekecek. Hepsini aynı anda askere almak mümkün değil. Birliklerin kapasite durumuna göre değerlendirme yapılacak. Hem personel hem de bürokratik süre açısından külfet."

Ayrıca askere alınacak olanların TSK ve devlete bir maliyeti de bulunuyor. 400 bin kişinin bedelliden yararlanacağı hesaplanıyor. Bu da yaklaşık 1 milyar liralık maliyet demek. Bu maliyet miktarı da askerlik süresinin kaldırılması düşüncesinde etkili oluyor.

Toplantıda MSB yetkilileri sürenin kaldırılmaması durumunda ise silah tutmanın yanında tarih gibi teorik bilgilerin de aktarılacağı vurgulandı.

15 BİN ÜCRET AYNI KALACAK

Bedelli askerlik düzenlemesiyle ilgili değişikliklerde ücret konusu da tartışılmıştı. Ancak bedelli askerlik için 15 bin TL olarak belirlenen ücretin aynı kalacağı belirtiliyor.


Yorumlar (5)
tesadüfe bak 4 yıl önce
Oğlum doğduğunda babaanneme demiştim ki eğer teröristler askerde oğlumu öldürürse bende kendimi öldürürüm. Rahmetli babaannem de demişti ki "oğlum, Allah o kadar büyüktür ki verir bir sebebini oğlun seninle kalır". İşte Baba annemin o lafı gerçek oldu ve oğlum askere gitmeyecek. Ben de zaten Allah'tan ümidimi hiç bir zaman kesmemiştim.
yasar 4 yıl önce
fakir garibanların çocukları askerde ölsün, parası plan zengin çocukları 28 gün bile askerlik yapmasın ne güzel.
ŞEHZADE 4 yıl önce
28 gün askeri eğitim devlete yeni bir külfettir.Vatandaş mesleğine göre cephe gerisi hizmet emri belgesi verilmeli.O paralar askeriyenin teknolojik silah yapımında kullanılmalı.
Ugur şirin 4 yıl önce
Sen oğlunu yaşasın diye askere yollamazsın Allah yinede korusun trafikten hastalıktan gider.senin gibi düşünseydi bu millet ne çanakkale ne kurtuluş savaşını yapamaz düşmana vatanı teslim ederdik senin babaannende albayrağı istiklal marşını türkiye cumhuriyetini bağımsızlıgı ancak rüyasında görürdü
Ugur şirin 4 yıl önce
Bu şerefli uniformayı bu korkaklar 28 gün değil.bir gün bile giymesinler o şeref onlara nasip.olmasın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@