alexa metrics

banner536

Bedelli askerlik başvuru süresi uzatıldı

Bedelli askerlik başvuruları için ek süre verildi.

Gündem 03.11.2018, 17:31 03.11.2018, 17:38
Bedelli askerlik başvuru süresi uzatıldı

Bedelli askerlik başvuru süresi uzatılacak mı? Bedelli askerlik başvuruları için bugün son gün. Yaklaşık 800 bin kişinin başvuruda bulunduğu ve 570 bin kişinin işlemlerinin tamamlandığı bedellide başvuru süresinin uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyor.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

Bedelli askerlik başvurularında süre uzatıldı. Yapılan açıklamalara göre başvurular yarın (4 Kasım) saat 17.00'a kadar yapılabilecek.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU İÇİN SON GÜN

Son günlerde askerlik şubelerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından 24 saat hizmet verileceği duyurulan askerlik şubeleri adayların işlemlerini aralıksız sürdürüyor. Hatta bazı şubelerin önlerinde gece yarısında dahi uzun kuyruklar oluştuğu gözlemlendi. 3 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkarılan yasa için son başvuru günü bugün. Askerlik şubeleri bugünde hizmet vermeye devam edecek.

DEKONTLARI AKŞAMA KADAR TESLİM ETMELERİ GEREKİYOR

Bu zamana kadar isteyenler bedelli askerlik başvurularını yapabilecekler. Ancak e-devlet üzerinden başvurduktan sonra adayların bankaya paralarını yatırmaları ve dekontlarını askerlik şubelerine teslim etmeleri gerekiyor. Bu süre içinde paralarını yatıramayan veya işlemleri yetiştiremeyen adaylar için ‘süre uzatımı gerçekleşecek mi?’ sorusu merak konusu oldu.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU SÜRESİ UZATILACAK MI?

En son açıklanan rakama göre yaklaşık 150 bin kişi hala işlemlerini tamamlayamadı. Burada da devreye önemli faktörler girdiği belirtiliyor. Çoğu çalışan işyerlerinden avans veya tazminatlarının ödenmesini beklerken çoğu kişi de kredi başvurularının onaylanmasını bekliyor. Başvurusunu yapmış ancak bu durumda olan kişiler de son gün olan 3 Kasım’a kadar dekontlarını teslim edememesi durumunda ek bir sürenin tanınıp tanınmayacağını merak ediyor.

EK SÜRE TANINABİLİR

Daha önce buna benzer kanunlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile ek süreler tanınmıştı. En son imar barışında son gün 2 ay uzatılmış, yine vergi barışında son ödeme günü de 15 gün uzatılarak vatandaşlara kolaylık sağlanmıştı. Bedelli başvurularında da başvurularını gerçekleştiren ancak dekontlarını teslim edemeyenler için ek bir süre tanınabileceği değerlendiriliyor.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E Devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ara çubuğuna "Asal Bedelli Başvurusu" yazarak https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-bedelli-başvurusu adresine ulaşırsınız. Açılan sayfada başvuru belgenizi görüntüleyeceksiniz. Ödeme yapacağınız bankaya vermek üzere çıktısını alacağınız bu belgede "1111 Sayılı Askerlik Kanunu'nun Geçici 55'inci Maddesi gereğince, bedelli yapmak üzere başvurmuştur" diyecek ve tarafınızdan bu 15 bin TL tahsil edilmesi gerektiği yazacak. Belgeyi aldıktan sonra 3 Kasım'a (bugün) kadar vaktiniz var.

Yayımlanan kılavuza göre aşağıdaki adımları izleyin;

- Askerlik şubesi, e devlet ya da konsolosluk üzerinden başvuru

- Başvuru belgesi ile Bankaya ödeme yapma

- Dekont ve başvuru belgesi ile askerlik şubesine başvuru

- Celp duyurusunu bekleme ve duyuruyu takip etme

- Planlanan sevk tarihine kadar yoklama yaptırma

- Daha önce yoklama yapılmışsa celp duyurusunda bildirilen sevk tarihinde birliğe sevk

- 21 günlük temel eğitim


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@