Bedelli askerliğe sivil destek

1999'da Marmara depreminin yaralarını sarmak için başvurulan kaynaklardan biri olan 'bedelli askerlik' uygulamasının ekonomik krizin etkilerini azaltmak için de kullanılması önerisine siyasi partilerden "Genelkurmay isterse olur" yanıtı geldi. Taraf gazet

Gündem 03.03.2009, 22:40
Bedelli askerliğe sivil destek
1999'da Marmara depreminin yaralarını sarmak için başvurulan kaynaklardan biri olan 'bedelli askerlik' uygulamasının ekonomik krizin etkilerini azaltmak için de kullanılması önerisine siyasi partilerden "Genelkurmay isterse olur" yanıtı geldi.

Taraf gazetesinin haberine göre ekonomik krize karşı alınabilecek önlemlerin değerlendirildiği ve bu çerçevede bedelli askerlik seçeneğinin de dile getirildiği toplantılara katılan isimlerden Hak Genel Başkanı Salim Uslu ise hükümetin Genelkurmay'ı beklemeden karar vermesini önerdi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun son toplantısında küresel krize karşı alınacak önlemler çerçevesinde dile getirilen ve Taraf yazarı Süleyman Yaşar'ın önerdiği bedelli askerlik uygulamasıyla ilgili siyasilerin ve sendikaların değerlendirmeleri şöyle:

Mustafa Elitaş (AKP Grup Başkanvekili): "Ekonomik krize karşı uygun bir önlem ama kararı Genelkurmay verir. 800 bin civarında askerlik çağına gelmiş vatandaşımız var. En az 100 bin birikme vardır. Ekonomik açıdan bu yönteme karşı çıkmak mümkün değil, ancak asker sayıları ve ihtiyaç bakımından da Genelkurmay'ın görüşü belirleyicidir. Dolayısıyla Genelkurmay sıcak bakmadığı için konu hükümet ve parti olarak bu aşamada gündemimizde de bulunmamaktadır.

Bülent Baratalı (CHP İzmir Milletvekili): Bedelli askerliğin ekonomik krizle gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum. İhtiyaç varsa bedelli askerlik getirilir. Ekonomik bir gerçeklik varsa, TSK açısından yapılacaksa bu da bir yöntem. Çok karşı olduğum bir şey değil.

Mehmet Günal (MHP Antalya Milletvekili): Ekonomik krize karşı bedelli askerlik çok saçma. Yani bedelli askerlik, parasal ihtiyaçlar için yapılır mı? Bu bir acizliğin ifadesidir.

Bengi Yıldız (DTP Batman Milletvekili): Öncelikle zorunlu askerliğin ortadan kaldırılması gerektiğine inanan bir partiyiz. 15 yıl askerlikten kaçtıktan sonra bedelli yapan biri olarak, bedelli askerliği destekliyorum.

Salim Uslu (Hak-lş Başkanı): Hükümet, talep ve ihtiyaç olması durumunda sosyal ve ekonomik şartlara bakarak buna kendisi karar vermeli. Genelkurmay Başkanlığı'nın bir süre önce bu tartışmaların önünü kesmek için bir açıklama yaparak bunun önüne geçmeye çalışmasını doğru bulmuyorum. Oysa bu formül kamuya gelir sağlamanın yam sıra, askerlikteki yığılmaları önlemek için çok yararlı olabilir.

Süleyman Celebi (DİSK Başkanı): Biz parası olanın askerlik yapmadığı, parası olmayanın da askerlik yaptığı bir uygulamaya karşıyız. Bu uygulama sınıfsal ayrımcılığa yol açar.

Sami Evren (KESK Genel Başkanı): Kriz dönemlerinde halktan alınan vergileri arttırmak, askerliği paralı hale getirme çabaları çözüm getirmez. Asker sayısı fazlaysa, bu sayıyı azaltarak tasarruf yapılsın ama paralı askerliğe karşıyız.

Yorumlar (3)
sirtkaya 12 yıl önce
Savaş çıksa vatanın bize ihtiyacı olsa amennah..gidelim yapalım nerde olursa..ama çalışmak istiyoruz...6 ay çok uzun...bu işe bi çare bulunmalı...
Cann 12 yıl önce
tüm şartların olgunlaştığı ve 10 yıldan beri çıkmayan geniş tabanlı bir bedelli askerlik uygulamasını bekliyoruz. bu uygulamadan elde edilecek fon ekonominin birçok kalemine kaynak sağlayabilir.
sagesis 12 yıl önce
Ekonomik kriz küresel. Bu nedenle sorumlu arama peşinde değiliz.Artık anlaşıldı ki işsizlik en büyük derdimiz.İşsizler için çözüm ararken, iş sahibi insanların da işlerini korumaları, vergi vermeye ve tüketime devam etmeleri için de çözümler üretmek gerek.Tüm çözümleri desteklemek için para gerekiyor – bir çözüm hariçİş ve aile sahibi onbinlerce insan, askerlik hizmetlerini bedelli yapıp hem işlerini, hem çalışanlarını korumak ve üstüne ülkemizin ihtiyacı olan maddi desteğin de hatırı sayılır bir kısmını ödemek istiyor.ÇÖZÜM ARAYIŞINDA CİDDİ OLANLAR, BU DENLİ FAYDALI BİR ÇÖZÜM İÇİN NİÇİN GİRİŞİMDE BULUNMUYORLARBedelli askerlik çıkmazsa, askerlik hizmetini yerine getirmek için işlerini bırakacak, işyerlerini kapatacak onbinlerce kişiye nasıl destek olmayı düşünüyorlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@