7m


7m

hyundai

Bedelli askerliğe iki günde kaç kişi başvurdu?

Bedelli Askerliğe 2 Günde 200 Bin Kişi Başvurdu

Gündem 07.08.2018, 15:00
Bedelli askerliğe iki günde kaç kişi başvurdu?

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak için iki gün içinde 200 bine yakın başvuru yapıldı. Son tarih olan 3 Kasım'a kadar 1 milyondan fazla başvuru beklenirken, 2 gün içinde 200 bin başvurunun yapılması şaşkınlık yarattı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamasında "Hedefimiz gençlerimizin bedelli askerlik uygulamasından en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlamak" dedi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Bedelli askerlik uygulamasına yönelik çalışmalar Milli Savunma Bakanlığı koordinesinde Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının ilgili birimlerinin katılımıyla yoğun bir şekilde devam ediyor. Sürece Jandarma Genel Komutanlığı yetkilileri de katkı sağlıyor.

TÜM DETAYLAR MASAYA YATIRILIYOR

Bakanlıktaki toplantılara zaman zaman Milli Savunma Bakanı Akar da başkanlık ediyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile diğer ilgililerin de yer aldığı toplantılarda bedelli askerlik uygulamasının tüm detayları masaya yatırılıyor.

BAKAN AKAR'DAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bedelli askerliğe başvuracak gençlerin ve ailelerinin beklentilerinin farkında olduklarını, bunların tam olarak karşılanması için yoğun mesai harcadıklarını belirtti. Akar, bu kapsamda YÖK ile yapılan protokolle gençlerin öğrenimlerine devam ve sınavlarıyla ilgili oluşabilecek sorunların da ortadan kaldırıldığını ifade etti.

Bedelli askerlik uygulamasına yönelik Bakanlığın, Genelkurmay Başkanlığının ve Kuvvet Komutanlıklarının koordineli olarak çalıştığını vurgulayan Akar, " Hedefimiz gençlerimizin bedelli askerlik uygulamasından en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlamaktır " diye konuştu. Öte yandan bedelli askerlikten yararlanmak için iki gün içinde 200 bine yakın başvurunun yapıldığı belirtildi.

BEDELLİ ASKERLİKTE DETAYLAR

Düzenlemeye göre, bedelli askerlikten 1 Ocak 1994 de dahil, bu tarihten önce doğup, 15 bin Türk lirası ödeyenler yararlanabilecek. Uygulamadan faydalanacaklar 21 gün temel askerlik eğitimi alacak.

Yurt dışında yaşayanlar ile resmi olarak yurt dışında 3 yıldan daha fazla süreyle çalışanlar, 2 bin avro ödemeleri ve Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Kanuna göre, bedelli askerlikten faydalanmak isteyen hak sahipleri, 3 aylık başvuru süresi içinde işlemlerini gerçekleştirecekler. Başvurular, askerlik şubeleri ya da e-Devlet'ten yapılacak. Yurt dışında yaşayanlar da benzer şekilde başvurularını e-Devlet'ten ve konsolosluklardan yapabilecekler.

Hak sahibi olduğu belirlenerek müracaatı kabul edilen yükümlüler, başvuru belgesini aldıktan sonra bankaya 15 bin lira yatıracak. Yükümlüler, bedeli yatırdığını gösteren dekontu askerlik şubelerine teslim ederek celp duyurusunu bekleyecekler.

Askeralma Genel Müdürlüğünün planlaması sonrasında celp duyurusu yapılacak ve duyurunun ardından yoklama işlemine geçilecek. Celp duyurusunda yükümlülere fiili olarak askerlik yapacakları birlikler ile tarihleri bildirilecek.

Bedelli askerlik uygulamasına, hazırlıkların tamamlanmasının ardından 3 aylık süre beklenmeden başlanacak.


Yorumlar (4)
uğur yalçın 4 yıl önce
Ne kadar vatanperver insanlar koşun koşun ama sıra şehitlik vatan sevğisi kahramanlık edebiyatına gelince onuda kinseye bırakmazsinız sosyal medyada yazar durursunuz kimse ne olduğunuzu bilmez nasılsa.ayni akp gençlik kolları genel başkani abdurrahim boynukalın gibi yaz yaz şehitlik kahramanlım meğerse beyfendi askerligi dekontla yapmıs tırttt.
doğan yıldız 4 yıl önce
sadece fakirler şehit olacak. ne kadar adil. para için yapmayacağınız şey yok. saraya para lazım tabi...
Uğur şirin 4 yıl önce
Ts li önce rumuz kullanma bu bir iki edebiyat seninki gibi olur 15 bini askerliğe verecek fakir bir aile ğördünmü sen .kendin bile verwmemişsin belli o arabası olab drift atanlarda seninle aynı siz fakiri unutmuşsunuz aklınız şaşmış sizin karıştırdınız
Tsli 4 yıl önce
Boş edebiyat yapmayın. 15 bin kredide olsa veremeyecek fakir mi var. Herkeste araba. Olmadı drif at. Balata lastik öldür. Ama 15 bin yok. Bedelliyi bu haliyle destekliyorum. Ki ben hakkari dağ komandoda askerlik yaptım.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@