banner539

banner526

banner533

banner513

Bayram kredi kartlarını tıkadı

Mağazalardan alışverişlerini tamamlayarak kasaya gelip ödemelerini kredi kartıyla yapmak isteyen tüketicilerin hayal kırıklığı yaşadığını anlatan Kaya, ''Kredi kartının aşırı kullanımı nedeniyle bankalarla POS cihazları arasında ciddi oranda iletişim soru

Gündem 29.09.2008, 16:24
Bayram kredi kartlarını tıkadı
Mağazalardan alışverişlerini tamamlayarak kasaya gelip ödemelerini kredi kartıyla yapmak isteyen tüketicilerin hayal kırıklığı yaşadığını anlatan Kaya, ''Kredi kartının aşırı kullanımı nedeniyle bankalarla POS cihazları arasında ciddi oranda iletişim sorunu yaşanması tüketiciyi bayram öncesi mağdur etti'' dedi.

Kaya, görevlilerin, tüketicilerden ''hatlar yoğun, hat düştü'' diyerek kredi kartı yerine nakit para talep ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Tüketiciler, bayram alışverişinin bedelini nakit ödeme yapmaya zorlanıyorlar. Bu durum kişinin aylık bütçesini sarsabilir. Yaşananlar bankaların, bu tip yoğun alışveriş dönemleri için sistemlerini hazır hale getiremeyip, yeterince iletişim hattı sağlayamadıklarını gösteriyor.

İş yeri sahipleri alışveriş öncesi tüketiciyi kartlı ödeme yapılamadığı yönünde uyarması gerekir. Bankalar tüm teknolojik imkanlarını devreye sokarak tüketicilere taahhüt ettikleri şekilde rahat alışveriş olanaklarını sağlamak durumundadırlar. Kartı verirken hızlı alışveriş güvencesi veren bankaların bu tutumu ayıplı hizmettir.

Tüketicilerin hakkını savunmaları açısından konunun takipçisi olacağız, diğer önemli günlerde de benzer sıkıntıların yaşanmaması için şimdiden girişimlerin yapılmasını bekliyoruz.
Yorumlar (1)
bordomavibeyaz 12 yıl önce
sy.kaya yı dinleyince akşam akşam yine gülme krizine girdim..bu durum aynen ülkemizde ne olursa olsun dış mihraklar varya..sorunun kaynağı odur aramay gerek yok...ne demek bankalar gerekli donanımı yapacak..ne demek alışveriş esnasında mağaza sahibi belirtecek.ne yani elektirk kesilirse tedaş mı sorumlu telefon çalışması içinde telekomdan biri mağazada dursun ee..pes vallahi..hepimiz her alanda tüketiciyiz ama bu kadarda olmazki..müşteri kendini padişah sansa daha iyi..kredi kartı ücretine itiraz ektreye itiraz yıllık pos ücretine itiraz ama tekenolojik yaırımı yapmalı...bayram bayram ..keşke sy kaya ile yüzyüze konuşma imkanı olsa...herkese iyi bayramlar...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@