banner441

banner518

banner513

Başbuğ, Atatürk'ü anlattı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, hep tartışılan Atatürk'ün 'içki sorununa' dair ilginç açıklamalar yaptı. Başbuğ, "Atatürk içkiyi zihnini dinlendiren bir ilaç olarak görüyor" dedi. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, dün Fox TV'd

Gündem 31.08.2014, 14:24
Başbuğ, Atatürk'ü anlattı
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, hep tartışılan Atatürk'ün 'içki sorununa' dair ilginç açıklamalar yaptı. Başbuğ, "Atatürk içkiyi zihnini dinlendiren bir ilaç olarak görüyor" dedi.
 
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, dün Fox TV'de katıldığı programda ilginç açıklamalarda bulundu. Başbuğ, “ Atatürk içkiyi zihnini dinlendiren bir ilaç olarak görüyor” dedi.
 
Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu “Çalar Saat” programında soruları yanıtlayan Başbuğ, şunları söyledi:
* Ben Atatürk'ü tamamen anladığımız kanaatimizde değilim. Bunun birinci sebebi eğitim sebebi. Bizim dönemimize gidin, hatırlayın. Eğitim sistemimiz ezber üzerine, bu doğru bir sistem değil. Olaylar arasındaki sebep sonuç ilişkisi öğretilmeli. Atatürk’ün biz insani boyutunu yeterli derece anlamıyoruz. Atatürk’e insanüstü bir durum vermek son derece yanlış. Atatürk yalnızlığı ve özgürlüğü tercih ediyor.
* Atatürk’ün sekreteri Hasan Ziya Soyak hatıratında der ki, ‘Günde 10-15 kahve içerdi ve çok fazla sigara içerdi, 3 pakete yakın’ diyor. ‘Gündüz vakti hiç içki içmezdi. Geceleyin yemekle beraber içerdi, ama hiçbir zaman kontrolü kaybedecek kadar içmezdi. Az içerdi.’ Soyak bir gün Atatürk’e diyor ki, ‘Keşke şu içkiyi içmeseniz.’ Atatürk’ün cevabı çok ilginç: ‘Ya haklısın. Bunları ben de bilmez değilim. Ne yapayım ki içkimi içmeye mecburum. Kafam çok ama beni mustarip edecek kadar çok ve hızlı çalışıyor. Vakit vakit onu uyuşturup dinlendirme ihtiyacı duyuyorum.’ Atatürk içkiyi zihnini dinlendiren bir ilaç olarak görüyor.
 
 
 

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (2)
Hüseyin Karagöz 6 yıl önce
Bir büyük şahsiyet daha var...İçkiyi sırf bu yüzden içen...Geçenlerde ünlü tarihçi İlber Ortaylı şarap içen padişahları saymıştı.Tabi bazı padişahların daha sonra içkiyi yasakladığını...Hatta bir tanesi uyuşturucu maddeden vefat etmiş padişahlardan... o programı bulup izleyin derim...
Mehmet Kemal Türk 6 yıl önce
Eğitim sistemimizden söz etmiş evet özellikle Kuleli ve Harbiyede verilen eğitimden ciddi endişem var !

Gelişmelerden Haberdar Olun

@