alexa metrics

banner536

Başbakan'dan Der Spiegel'e sert yanıt: Yemezler

Başbakan Yıldırım, Alman Der Spiegel dergisinin Fırat Kalkanı operasyonu ile ilgili işgal yorumuna 'zırva' diyerek sert çıktı.

Gündem 26.08.2016, 13:03
Başbakan'dan Der Spiegel'e sert yanıt: Yemezler

Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'u Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabulu sonrasında ortak basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Çevik Kuvvet Müdürlüğü'ne bomba yüklü kamyonla düzenlenen terör saldırısıyla ilgili Başbakan Yıldırım, “ Patlayıcı yüklü kamyonla bir intihar saldırısı oldu. Şehitlerimiz var yaralılarımız var. Bu hiç şüphesiz alçak PKK bölücü terör örgütünün hain saldırılarından birtanesidir” dedi.

Başbakan Yıldırım, Alman Der Spiegel'deki 'Fırat Kalkanı operasyonunun hedefinin Kürtler ve uzun süreli işgal' olduğu yorumunun sorulması üzerine sert çıktı. Yıldırım, 'Bu dergi herhalde bir başka gezegende yaşıyor. Dünyadan haberi yok, ya da kuyruklu yalan haberler yapmayı kendine iş edinmiş. Hiçbir şey yapmayı bilmiyorsa ABD Başkan yardımcısının, AB liderlerinin açıklamaları dinlesin. Ona göre haber yapsın' dedi. 

Yıldırım, Der Spiegel'in yaptığı haberin zırva olduğunu belirterek, 'Türkiye bir yanda IŞİD’le mücadelede zayıf kalıyor diye yalan iddialarda bulunacaksınız, IŞİD’in üzerine gidip masum insanların hayatını kurtarınca da böyle yazacaksınız. Yemezler. Bunları aslı astarı yoktur. Bizim askerimizin görevi sınırlarımızın güvenliğini sağlamak ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini teminat altına almaktır. Türkiye’nin yaptığı budur. Bunun dışındaki bütün haberler, yorumlar zırvadır. Baştan beri Türkiye’nin ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Terör örgütlerinin amacı hem Türkiye’de hem Suriye’de bölücülük yapmak, buralarda devlet kurmak. Öyle bir hayalin peşindeler ama asla bunu başaramayacaklar. Biz sınırlarımızın güvenliğini, vatandaşlarımızın emniyetini yüzde 100 sağlayıncaya kadar, DAEŞ unsurlarını bölgeden çıkarana kadar operasyonlara devam edeceğiz' dedi.


“OPERASYONLARA DEVAM EDECEĞİZ"

Yıldırım, “Baştan beri Türkiye’nin ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Terör örgütlerinin amacı hem Türkiye’de hem Suriye’de bölücülük yapmak, buralarda devlet kurmak. Öyle bir hayalin peşindeler ama asla bunu başaramayacaklar. Biz sınırlarımızın güvenliğini, vatandaşlarımızın emniyetini yüzde 100 sağlayıncaya kadar, DAEŞ unsurlarını bölgeden çıkarana kadar operasyonlara devam edeceğiz” dedi.

Bulgar Başbakan Boyko Borisov ise Cizre’de yaşanan terör saldırısı ile ilgili olarak başsağlığı dileyerek, "Sayın Başbakan’a ve Türk halkına başsağlığı diliyorum. Özelikle şehitlerin ailelerine duygularımı iletmek istiyoruz. Tabi ki bugünkü ziyaretimizin amacı bugün açılacak Üçüncü köprü. Avrupa ile Asya'yı birleştiren bir köprü. Otobanlarımız da bu projeye bağlanmış oluyor. Türk tarafının mültecilerle ilgili yaptığı çalışmalar için teşekkürler. Türkiye pek çok adım attı bu konuda. Şu ana 26 bin civarında olaylar engellenmiş oldu. Notlar aldık haritalar üzerinde konuştuk. Dikkatimi çeken olay şu anda Türkiye bu harekat içinde . Bu harekat 2 milyon mültecinin girişini engelleyecek. Üç milyon mülteci varken özellikle İstanbul bölgesinde Avrupa'da çok net bir hesap ve analiz yapmak zorundayız. Mart ayında olmuş olan anlaşma konusunda çok iyi bir değerlendirme yapmalıyız. Türkiye ne zamana kadar bu mülteci akışını engelleyebilecek. Pek çok mesaj paylaşmak istiyorum. Yunanistan ve Bulgaristan bu süreçten dolayı en büyük tehlike altında. Avrupa’da ortak bir uzlaşma önemli. Bizim komşularımızla birlikte bir uzlaşma sağlamak, dayanışma çok önemlidir. Çok aktif aylar olacak önümüzde umuyorum ki ortak bir çalışma içinde hem AB hem Türkiye büyük bir çözüme ulaşır şu anda bulunduğumuz zor durumdan çıkarız. Mülteci baskını Türkiye ile yapılan anlaşma ile azaldı. Çözümü bulmak zorundalar. Tüm başbakanlar o toplantıda anlaşmayı onayladı. Bu problemi çözemezsek bir savaş çıkma ihtimali büyük" ifadesini kullandı.
 


Yorumlar (1)
ali duran 5 yıl önce
Şu Pyd'yi gömün Kuzey Suriyeye ister işgal edin ister etmeyin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@