vardallar

Bakanlıktan itirafçı açıklaması: Göreve iade edilmediler

İçişleri Bakanlığı: Hiçbir itirafçı, görevine iade edilmemiştir

Gündem 23.07.2020, 12:20
Bakanlıktan itirafçı açıklaması: Göreve iade edilmediler

İçişleri Bakanlığı, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan 'FETÖ itirafçısı olan 3 vali yardımcısı, 2 kaymakam görevlerine iade edildi' başlıklı haberde yer alan bilgilerin tamamen asılsız olduğunu, bugüne kadar hiçbir itirafçının görevine iade edilmediğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı kesimler tarafından bakanlığın kurumlarına yönelik yapılan tezviratların karşılıksız çıkması sonucu mülki idare amirlerine yönelik tezvirata geçildiği belirtilerek, FETÖ ile titizlikle, kararlılıkla mücadele edildiği ve bu konunun milli beka meselesi olarak görüldüğü ifade edildi.

'FETÖ'DEN 94 BİN 975 KİŞİ TUTUKLANDI'

15 Temmuz 2016 sonrası FETÖ'ye yönelik 96 bin 66 operasyon gerçekleştirildiği belirtilerek, "Bu operasyonlarda 282 bin 790 şahıs gözaltına alınmış, bunların 94 bin 975'i tutuklanmış, toplam 597 bin 783 kişiye işlem yapılmıştır. FETÖ ile mücadele kapsamında bugün itibarıyla bakanlığımızda toplam 39 bin 850 kişi ihraç edilmiş, 5 bin 642 kişi açığa alınmıştır. Bu konudaki bütün iddialar, gerek adli makamlarca gerekse Mülkiye Teftiş Kurulu'nca titizlikle araştırılmakta ve soruşturulmaktadır" denildi. 


'HİÇBİR İTİRAFÇI, GÖREVİNE İADE EDİLMEMİŞTİR'

Ayrıca 15 Temmuz’dan bugüne kadar 1875 mülki idare amirinden 563'ü ile ilgili soruşturma açıldığı, bunlardan 470'inin ihraç edildiği, 93 mülki idare amirinin de görevinden uzaklaştırıldığı ifade edilerek, şöyle denildi:

"Bunların 24'ü halen açıkta olup, 69'u adli ve idari soruşturma sonucunda iddialar sübut etmeyince, kurum kanaati de oluşturularak, iade edilmiştir. Haberde adı geçen 4 mülki idare amirinin, yapılan adli soruşturmaları sona ermiş, haklarında 'beraat', 'kovuşturmaya yer olmadığı' ve 'ceza verilmesine yer olmadığına' dair kararlar verilmiş, idari olarak ise soruşturmaları sona ermiştir. Haberde adı geçen bir mülki idare amiri ile ilgili adli makamlarca tarafımıza iletilmiş herhangi bir karar bulunmamakla birlikte idari soruşturması ise devam etmektedir. Bugüne kadar hiçbir itirafçı, görevine iade edilmemiştir. Kamuda tüm süreçlerde aynı yöntem izlenmektedir. FETÖ ile mücadele sadece FETÖ ile değil, bununla birlikte bu mücadeleyi sulandırmaya çalışan 'iftiralarla' da devam etmektedir. Aziz milletimiz müsterih olsun, FETÖ ile mücadele, tarafımızca milli beka meselesi olarak görülmektedir."


Yorumlar (1)
kaplan. 1 yıl önce
Ne güzel memleket ihanet et sonra itiraf et sonra görevini geri iste .Nasıl güveneceğiz sana .Boyacılık balıkçılık yap ,hamallık yap para kazan belki kıymetini anlarsın makamının.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@