Bakanlıktan flaş poşet açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı poşet kullanımı ile ilgili açıklama yaptı.

Bakanlıktan flaş poşet açıklaması

Advertisement Advertisement

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Ahmet Varır, ücretli poşet uygulamasıyla ilgili "İlk günün refleksi olsa gerek bazı noktalarda poşet kullanımında yüzde 70'lere varan azalmalar olduğunu görüyoruz" dedi.

Varır, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle hayata geçirilen ücretli plastik poşet uygulamasının başlamasıyla ilgili halktan eleştirilerin yanı sıra olumlu tepkilerin de geldiğini söyledi.

Türk milletinin bilinçli bir toplumun olduğunu ifade eden Varır, konunun daha da anlaşılmasıyla tepkilerin giderek azalacağını düşündüğünü aktardı.

Uygulamanın başlamasından bu yana bazı rakamları elde etmeye başladıklarını belirten Ahmet Varır, şunları kaydetti:

"'Daha önce müşteriye yüz birim poşet veriliyordu' denen yerlerde bu rakamın aşağı yukarı 40'a 50'ye düştüğünü görüyoruz. Tabii ki daha az rakamlarda var. Önümüzdeki süreç içerisinde daha da azaldığını göreceğimizi düşünüyoruz. İlk günün refleksi olsa gerek bazı noktalarda poşet kullanımında yüzde 70'lere varan azalmalar olduğunu görüyoruz. Bu verileri daha sağlıklı hale getirdiğimizde, 10-15 günlük verileri açıkladığımızda daha somut olarak göreceğiz."

"POŞETLERDEN KAR ELDE EDİLMESİ SÖZ KONUSU DFEĞİL"

Ahmet Varır, poşetlerin farklı fiyatlarda satılabileceğini, ancak asgari olarak 25 kuruşa satılması gerektiğini vurgulayarak, "Bakanlığımıza yatırılması gereken bir geri kazanım katılım payı var. Bunun üzerinde bir gelir elde ediliyorsa o fazla gelirin de geri kazanım katılım payı olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesaplarına yatırılmasına gerekiyor. Marketlerin poşet üzerinden bir kar elde etmesi söz konusu değil. Böyle bir şeye, getirilen düzenleme müsaade etmiyor." diye konuştu.

"ALDIKLARIMI ELİMDE GÖTÜRÜRÜM" DİYORLAR

Bir market işletmecisi Ömür Yurtseven de uygulamayla ilgili halktan bir tepkiyle karşılaşmadıklarını belirtti.

1 Ocak'tan itibaren vatandaşların markete gelirken yanında file ya da daha önce kullandıkları poşetleri getirdiklerini aktaran Yurtseven, "Bilmeyen vatandaşlara izah ettiğimizde anlayışla karşıladılar. Yerinde bir uygulama. İnsanlar ihtiyacı olsa da olmasa da poşetleri alıyorlardı. Şimdi daha verimli oldu. Umarım böyle devam eder." ifadelerini kullandı.

Bir markette kasiyer olarak çalışan Aybüke Güneş de uygulamanın başlamasından bu yana vatandaşların ücretli poşeti tercih etmediğini söyledi.

Vatandaşlara "Poşet ister misiniz?" diye sorduğunda "Hayır" cevabını aldığını dile getiren Güneş, "Vatandaşlar, 'Poşet istemiyorum. Aldıklarımı elimle götürürüm, arabam var' diyor. Önceden bir ürün almış, 3-4 tane poşet kullanıyordu. Şimdi öyle değil. Aldıklarını, yanında getirdiği kutu ya da poşetle götürüyor." dedi.

UYGULAMAYI BEĞENEN VAR BEĞENMEYEN DE

Markette alışveriş yapan Neriman Göçmen, uygulamayı beğendiğini ama marketlerde ücretli poşet yerine ücretli file dağıtılmasının daha iyi olacağını ifade etti.

Nuriye Özçelik ise uygulamanın iyi yönleri olduğu gibi kötü yönlerinin de bulunduğunu, aldıkları ürünü taşımak için poşet almalarının zorunlu olduğunu söyledi.

Muhammed Güler, ücretli poşet uygulamasını beğenmediklerini vurgulayarak, "İnsanları resmen kazıklıyorlar. Bu uygulama yüzünden toplu poşet aldık. Evde çöp poşeti olarak da kullandığımız için de bu yöntemi seçtik." dedi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
ZEKERİYA.
ZEKERİYA. - 4 ay Önce

BAKAN EFENDİ SİZİN GELİRİNİZ NE OLACAK POŞETTEN,, POŞETE KADAR DÜŞÜRDÜNÜZ ŞU GÜZELİM ÜLKEMİ.

Büyücü61
Büyücü61 - 4 ay Önce

Biz poşete para veriyorsak eğer ozaman o poşetin üstünde reklam olmucal nokta

Üzeyir
Üzeyir - 4 ay Önce

Poşetten ücret alınmasını yanlış buluyorum. Amaç çevre temizliği ise geri dönüşüm yada farklı vatandaşa mali külfet getirmeyen yöntemler bulunup uygulanmalı fikrimce

Tamer aslan
Tamer aslan - 4 ay Önce

Devlet 25 kuruşun 15 kuruşunu alıyor burda hakl için bir uygulama yok halkın cebinden para almak var

hasan can
hasan can - 4 ay Önce

madem çevre temizliği o zaman marketlerden vatandaşa ücretsiz taşıma malzemesi verilsin,böyle saçmalık olur mu piyasadaki, zamları düşüreceğine ücretli poşet.....

Ahmet
Ahmet - 4 ay Önce

Bu acziyet, poşetin az kullanımı kimin umrunda, Allah bilir altındaki bit yendiğini..

ali
ali - 4 ay Önce

her seyi dort dortluk yaptinizda bin yil sonraya yatirima basladiniz helal size bravo alkis siz beni guldurfunuz ssyin bakanim Allahta sizi guldursun demiyecem develasyon ne durumda siz onu soyleyin birakin milletin cebindeki 25 kurusun yakasini ak parti kurulusundan buyana baska hic bir partiye oy vermemis biriyim sayin bakan bu secim bin yil sonraya yatirim yapan degilde yarina yatirim yapan bi lider bulmam gerekcek anlasilan saygilar herkese

Hasan
Hasan - 4 ay Önce

Bakan var bide mal mal bakan var ben cebimden çıkan paraya bakarım yok neymiş market poşetten kar etmiyor senin yaptığın kar benim cebime mi giriyor gerçi sizin ne zaman vatandaşa faydası olan bir uygulamaniz oldu ellerinizi cekin cebimizden gözünüz doysun suratiniza teneke cakmisssiniz utanmaniz yok


banner426

banner204