Bakanlıktan ’21 Afgan çocuk’ açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kaybolan 21 Afgan çocukla ilgili 2 denetçinin görevlendirildiğini ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Bakanlık ayrıca, soruşturma sonucunda varsa ihmal ya da kusuru olanlar hakkında gerekli yasal işlem

Bakanlıktan ’21 Afgan çocuk’ açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kaybolan 21 Afgan çocukla ilgili 2 denetçinin görevlendirildiğini ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Bakanlık ayrıca, soruşturma sonucunda varsa ihmal ya da kusuru olanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağını da belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında yer alan, "Korunmaya Alınan 21 Afgan Çocuktan 4 Aydır Haber Yok" başlıklı haberlere ilişkin olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, bakanlığa bağlı kuruluşlarda bakım altında bulunan refakatsiz çocuklar hakkında bakım tedbiri alınarak tüm ihtiyaçların karşılandığı kaydedilerek, "Çocuklara psiko-sosyal, eğitim, sağlık, barınma ve hukuki destek sağlanmaktadır. Bakım altında bulunan çocuklar için gerçekleştirilen bütün işlemler çocuğun üstün yararı ilkesi çerçevesinde yürütülmektedir. 21 Afgan çocuk İzmir Toplanma Merkezi'nden Erzincan İl Müdürlüğü Sabancı Çocuk Destek Merkezi'ne 24 Temmuz 2015 tarihinde getirilmişlerdir. Dağınık olarak getirilen çocuklar; ertesi günden (25 Temmuz 2015) itibaren 5 gün içinde kurumlarımızdan izinsiz olarak kaçmışlardır. Çocukların bulunması için İl Emniyet Müdürlüğüne bildirimde bulunulmuş, aynı zamanda Erzincan Valiliği tarafından konu incelenmiştir" denildi.

'SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTIR'

Yapılan yazılı açıklamada bahse konu haberin bakanlık tarafından yakından takip edilmekte olduğu vurgulanarak, "Konu ile ilgili olarak, Bakan talimatıyla Denetim Hizmetleri Başkanlığımızca iki denetçi görevlendirilerek soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma sonucunda varsa ihmal ya da kusuru olanlar hakkında gerekli yasal işlemler yapılacak ve kamuoyuyla paylaşılacaktır" ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler