Bakan Yılmaz: Kalkınma için huzur

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, huzur ortamının çok önemli olduğunu, kalkınmanın, gelişmenin huzur ortamıyla sağlandığını belirterek, "Biz istiyoruz ki insanlar kavga etmesin, çatışmasın, bu bölgelerimiz huzur içinde olsun. Çocuklarımızı daha iyi, daha don

Gündem 24.12.2014, 16:32
Bakan Yılmaz: Kalkınma için huzur

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, huzur ortamının çok önemli olduğunu, kalkınmanın, gelişmenin huzur ortamıyla sağlandığını belirterek, "Biz istiyoruz ki insanlar kavga etmesin, çatışmasın, bu bölgelerimiz huzur içinde olsun. Çocuklarımızı daha iyi, daha donanımlı yetiştirelim" dedi.

Bakan Yılmaz, Doğu Anadolu Kalkıma Ajansı (DAKA) tarafından Hakkari'den getirilen 50 çocuğu kabul etti.

Her yörenin kendine göre varolan güzellikleri ve farklılıkları çocuk yaşta görmenin bir avantaj olduğunu dile getiren Yılmaz, küçükken seyahat ettiği şehirlerin de kendisini heyecanlandırdığını anlattı.

Toplumların gelişmesinin sadece resmi kurumların girişimleriyle değil, gönüllü çalışmalarla gerçekleştiğini ifade eden Yılmaz, "Biz, kalkınma denince sadece ekonomiyi, maddi gelişmeyi anlamıyoruz. Her bakımdan insanımızın daha iyi bir noktaya yükselmesini anlıyoruz. İnsan odaklı bakıyoruz kalkınmaya" diye konuştu.

Türkiye'deki tüm çocukların aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, hükümet olarak kendilerine düşen görevin, her türlü fırsatı çocuklara sunmak olduğunu söyledi. 

Hakkari'ye yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Yılmaz, gelecek yıl hizmete girmesi planlanan Hakkari Havalimanı'nın açılmasıyla Hakkari'nin tüm şehirlere yakınlaşacağını söyledi. Gelişmiş şehirlerde varolan her şeyin Hakkari'de de olmasını istediklerini belirten Yılmaz, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Eylem Planı'nın yakın zamanda ilan edileceğini bildirdi.

Yılmaz, Doğu Anadolu Bölgesi'ni daha hızlı geliştirmek ve kalkındırmak için çaba sarfedeceklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Huzur ortamı çok önemli. Kalkınma, gelişme huzur ortamıyla sağlanıyor. Ben de o yörenin bir insanıyım. Biz istiyoruz ki insanlar kavga etmesin, çatışmasın, bu bölgelerimiz huzur içinde olsun. Çocuklarımızı daha iyi daha donanımlı yetiştirelim. Rekabet ortamında enerjimizi, gücümüzü daha nitelikli ve donanımlı toplum olmak için zamanımızı, enerjimizi harcayalım. Fikirler özgür olsun, herkes neye inanıyorsa öyle yaşasın, değişik dil ve inançlara saygı gösterelim. Demokratik bir ortamda herkes haklarını kullansın ama kimse kimseyle kavga etmesin."

Bakan Yılmaz, konuşmasının ardından çocukların Ankara'ya ilişkin izlenimlerini ve kendilerinden beklentilerini sordu. Ankara'yı çok beğendiklerini belirten çocuklar, kendi yaşadıkları bölgelerde de eğlence ve bilim merkezlerinin açılmasını istediler. Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@