alexa metrics

banner536

Bakan Varank açıkladı: Yerli otomobil ne zaman çıkacak?

Gençlerle bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobil ile ilgili gençlerden gelen soruları yanıtladı. Bakan Varank, yerli otomobilin 2022 yılının sonunda banttan ineceğini, 2023 yılının ilk çeyreğinde ise satışa çıkacağını söyledi.

Gündem 09.10.2021, 13:37 09.10.2021, 13:45
Bakan Varank açıkladı: Yerli otomobil ne zaman çıkacak?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya'da bir dizi açılış ve ziyaret gerçekleştirdi. Daha sonra gençlerle bir araya gelen Bakan Varank, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Yerli otomobil hakkında da önemli açıklamalar yapan Varank, TOGG'un 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini söyledi.

Bakan Varank'ın açıklamaları şöyle:

"Türkiye'nin otomobiline bu kadar heyecan duyulmasından memnuniyet duyuyoruz. İlk tanıttığımızdan itibaren, çocuğundan yaşlısına varana kadar herkes bu aracın ne zaman çıkacağıyla ilgili sorular soruyor. Türkiye'nin otomobili, inşallah 2022 yılının sonunda, seri üretim bandından çıkacak. Fabrikanın inşaatı devam ediyor. Makine siparişleri yapıldı. Arabanın prototipleri testlere girmeye başladı. 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkan araçlar, sanırsam 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olur.

"DOĞRU ZAMANDA DOĞRI TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPTIK"
Türkiye'nin otomobilini bir araba olarak görmemek gerekiyor. Türkiye'nin otomobil projesi aslında, değişen otomotiv endüstrisine Türkiye'nin bir cevabı. Biz aracı ilk ilan ettiğimizde doğuştan elektrikli olacağını bazı otonom özelliklere sahip olacağını ve aynı zamanda fikri mülkiyet hakları bizim olduğu için bu aracı aslında teknoloji platformu olarak görmemiz gerektiğini startupların geliştirdiği teknolojileri bu araca entegre edebileceğimizi dile getirmiştik. İnsanlar elektrikli araç için daha erken diyordu. Şu anki geldiğimiz noktada yüz yıldır otomobil üreten firmalar, biz bu elektrikli araç devrimini nasıl yakalayacağız diye endişe içerisindeler. Biz aslında doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapmış olduk. Başarının anahtarı da burada. Doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yaptığınızda kazanmamanız için hiçbir sebep yok."

Bakan Varank açıkladı: Yerli otomobil ne zaman çıkacak?

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ
TOGG tarafından üretilmesi planlanan Yerli Otomobil elektrikli ve doğa dostu olacak. Modüler bir şaside ve bilişim teknolojileriyle kolayca entegre olabilecek bir yapıda olacak TOGG yerli otomobil, aynı zamanda güçlü bir internet bağlantısına da sahip olacak.

İlk etapta iki SUV modelinin üretimi yapılacak yerli otomobil, segmentinin en uzun aks mesafesine sahip aracı olacak. Yüksek teknolojiye sahip doğuştan elektrikli ve bağlantılı platforma sahip TOGG yerli otomobil, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak.

Sıfır emisyon değerine sahip olacak TOGG, yüksek çarpışma dayanımı, yüzde 30 daha fazla burulma direncine sahip olacak. Ayrıca araç menziline yüzde 20'ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de yerli otomobilin özelliklerinden olacak.

TOGG'dan açıklanan bilgilere göre kendine has çizgilere sahip olan araç, dünyanın önde gelen otomobil güvenlik testi kuruluşlarından EuroNCAP'in standartlarını tam olarak karşılayabilecek. Yetkililer, yerli otomobilin 2022 yılında EuroNCAP testlerinden 5 yıldız ile ayrılmasını bekliyor.

YERLİ OTOMOBİLİN FİYATI NE KADAR OLACAK?
TOGG'un açıklamalarına göre; yerli otomobilin fiyatı henüz belirlenmedi ancak fiyat makul bir düzeyde tutulacak ve tahminlere göre diğer markalara ait C sınıfı elektrikli araçların fiyatlarına paralel olacak. Ayrıca TOGG yerli otomobilin yedek parça gibi satış sonrası hizmetlerde de rekabetçi olacağı düşünülüyor.


Yorumlar (9)
zübük 4 ay önce
diğer markalarla niye fiyatı paralel olacak ? kendi ürettiğinizden de bir zahmet ötv almayıverin. kdv hadi neyse devlete olan borcumuzdur, ödevizimdir. ama şu ötv'yi kaldırın artık yahu... aynı paraya olacaksa kia,nissan gibi kalitesini ispatlamış markalar varken neden yeni çıkan, kronik sıkıntılarını bilmediğim aracı alayım ? TOGG fiyat olarak beni çok cezbetmesi lazım ki onu seçebileyim.
Kemal 4 ay önce
Vatandaş rumuzlu kişi; adam demiş ki yerli malını teşvik edin. Bırak bu şuursuzca AKP trollüğünü. İşin bu mu senin? Yerli malı teşvik etmek vatan savunmasıdır, cazip kılacaksın
Vatandaş 4 ay önce
Yerli olduğu için, Türkiye vatandaşı olduğumuz için ve Türkiyemiz için almamız yeterli değilmi. Diğer markalar neden kendimi ispatladı? Alındığı, sahip çıkıldığı ve kullanıldığı için!!
süleyman 4 ay önce
TAM SEÇİM ÖNCESİ YANİ...
Vatandaş 4 ay önce
Allah akıl versin
antikus 4 ay önce
arkadaslar herifler her zaman yaptiklari gibi sadece laf salatasi ve secim yatirimi yapmislar agizlarindan fiyat cikmiyorki? neyi elestiriyorsunuz, görürsünüz fiyati aciklandigi zaman asil kiyamet o zaman kopacak ve bu yazimi bir yere kaydedin togg yalanina benim karnim tok ama o arac olurda türkiyede piyasaya cikarsa minumum 800.000 lira olur büyük ihtilmal karaborsaya düsecek bu fiyat politikasiyla
antikus 4 ay önce
vatandas devrim gercekti imkansizi basardi ama egó,ya yenildi, simdikinin farki ne== buda ülkeyi sirf ego,su yüzünden bu duruma düsürmedimi?? ben kimseyi chp, sanmiyorum ama 2017,de göklerde olacagai söylenen ucak yalan güzgarlarina kapildi, bu arabada yerli diyorlar ; neresi yerli?? agizinizdan bir yalan simdi herkes arabayi kendisi yapmiyormu? hic kimse sizin gibi a,dan z,ye ele yaptirip yerli mali demiyor!! yerli mali ne yazikki elimizde bir tek siz kaldiniz mal olarak
Vatandaş 4 ay önce
Sen bunları CHP ile karıştırıyorsun. Devrim’ de olduğu gibi zannediyorsun.
aaa 4 ay önce
2030 yılından önce çıkması imkansız
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@