banner556

Bakan Soylu yeni radar sistemini açıkladı! yavaşlamak kurtarmayacak

Bakan Süleyman Soylu yeni radar sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gündem 11.09.2020, 08:42 11.09.2020, 08:51
Bakan Soylu yeni radar sistemini açıkladı! yavaşlamak kurtarmayacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehirler arası yolculuklarda radar sisteminin değişeceğini söyledi. Yeni sistemde cezalar ortalama hız üzerinden yazılacak. Ceza yememek için radarı görünce yavaşlamak yetmeyecek. İlk uygulama Ankara etrafındaki kara yollarında başlayacak.

Soylu, Ankara'da katıldığı Trafik Birim Amirleri 2'inci Etap Koordinasyon Toplantısında, "Aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimini planlıyoruz" dedi.

TUZAK RADAR YERİNE ORTALAMA HIZ YAKLAŞIMI

Trafik yönetimindeki önemli değişimi aktaran Soylu, "Trafik yönetimindeki önemli bir değişimi de denetim anlayışımızda gerçekleştirdik. Sürücülerde farkındalık oluşturan, algılanan yakalanma duygusunu arttırmaya dönük; hata yapılmasını bekleyen değil hata yapmadan farkındalık oluşturan, bir denetleme anlayışı getirdik. İşte, tuzak radar uygulamasının yerine ortalama hız koridoru yaklaşımı, bu şekilde ortaya çıktı. 2017 yılında Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar uzanan 2 bin 155 kilometrelik otoyol ağında sistemi kurduk. Sistemin kurulu olduğu otoyollarda; 2019 yılında toplam kazada yüzde 18,8; ölümlü kazada ise yüzde 6,6 azalma elde ettik. Şimdi bunu bir adım daha ileri taşıyoruz. PTS (Plaka Tanıma Sistemi) ve KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) kameraları üzerinden ortalama hız tespiti yapıyoruz. İlave bir ekipman yatırımı yapmadan, tamamen yerli ve milli bir yazılımla, mevcut kameralar üzerine kurulacak bir yazılımla, aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimi planlıyoruz" diye konuştu.

Soylu, ortalama hız koridoru uygulanan bölgelerde sürücülerin hangi hızda seyretmesi gerektiği gibi konularda uyarılacağını belirtti. Böylece aşırı hızlı olup kontrol noktalarına yaklaşınca hızını düşürenler tespit edilecek.

MAKET TRAFİK EKİPLERİ KAZALARI AZALTTI

Maket Trafik Ekipleri projesi hakkında da bilgi veren Soylu, "Halihazırda 767 adet maket/model trafik ekip aracımız var ve bu araçların bulunduğu 3 kilometrelik yarıçaplı alan içinde ölümlü kazalarda yüzde 17,5; ölümlerde ise yüzde 26,4 azalma elde ettik. Demek ki doğru bir politika uyguluyoruz. Zaman zaman otoyolu kesip mola yerine yönelterek sürücülerin dikkat dağınıklığının önüne geçmeye çalışıyoruz. Şehirler arası yollarda sürücüyü özellikle araçtan indiriyoruz. Özellikle şehirler arası otobüslere özel denetimler, sivil kontroller planlıyoruz. Fahri trafik müfettişlerimizin hem sayısın hem de aktivitesini arttırmak için ilave çalışmalar yapıyoruz. Bunların haricinde geleceğin sürücülerini yetiştirmek için, gelecekteki sürücü davranışlarını şimdiden doğru oluşturmak için de pek çok kampanya ve eğitim programı uyguluyoruz. 46 ilde 97 adet çocuk trafik eğitim parkımız var. Bu bize yeterli değil. Bunların bir kısmını modernleştirdik ve işlevselliklerini arttırdık. Bu parklardan bulunmayan 25 il için de çalışma başlattık. Ve buralarda şu ana kadar yaklaşık 200 binin üzerinde evladımıza trafik eğitimi verdik. Narkotik operasyonlarında ele geçen tırları trafik eğitim tırlarına dönüştürdük. Mobil trafik eğitim tırı projemizle şu ana kadar 400 bin çocuğumuza trafik eğitimi verdik" dedi.

Yorumlar (13)
Hüseyin günaydın 5 ay önce
O zaman araç firmalarına söyleyin 90km hızdan yukarı araç üretilmesi ayrıca kendi makam araçlarında aynı kurala uysunlar amaç milletten nasıl ceza yolu ile para alırız bu işler ceza ile olmaz eğitim ile olur ama ülkede eğitim yerlerde sürünüyor
Ahmet 5 ay önce
Amacınız kazayı azaltmaktan çok ceza yazmak millete. Otoyol yaptık diyorsunuz ama limit koyuyorsunuz. Yapmayın o zaman otoyol zaten yavaş gitmek zorundayız. her köşeden sıkıştırdınız milleti.
hakan 5 ay önce
120 neyine yetmiyor kardeş..
TURGUTU 5 ay önce
duble yollar, son model arabalar ve 70 ile git yoksa ceza yersin bence çok doğru bir yaklaşım değil.bunun yerine ehliyet verme bu kadar kolay olmamalı herkes araba sürememeli. Yollar arsı yaya geçişleri ne kapatılarak araçların gidişleri kolaylaştırılmalı. Ordu denen ilde radarlar yüzünden yıllarca eziyet çektik. Herşey radar ve ceza olmamalı. Saygılarımla
bosver61 5 ay önce
57 km hızla da ceza yazmayın millete
Rambo 5 ay önce
Kendi makam araçları ışıkta bile durmazken hız limiti diye bir olgu söz konusu bile değilken vatandaşa sürekli ceza kesmek ve bunu sadece ve sadece para için yapmak hiç bir etikle bağdaşmıyor. Aracın ibresinde 260 yazıyor sen yarısıyla bile gidemiyorsun bırak arkadaş kim kaçla istese gitsin...
Hüseyin 5 ay önce
Yomranin oradaki tünelin eds limiti 50 km olmasındaki mantığıda açıklasalar
hasan 5 ay önce
Zaten ortalama hızdan ceza yazılıyordu
Mehmet Keskin 5 ay önce
Uluslararası bir yolun tüneline 50 km hız limiti koyuyorlar. Bu kural gerçekçi mi diye kimse sormuyor. Kuralı oraya yazdıran kişi kendisi uyuyorsa yüzümüze tükürsünler. Mümkün değil. Kuralları başta kural koyucular bu şekilde laşkalaştırıyorlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@