Bakan Soylu açıkladı! Sokağa çıkma yasağı...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sokağa çıkma yasağı ile ilgili konuştu.

Gündem 23.03.2020, 11:24 23.03.2020, 15:22
Bakan Soylu açıkladı! Sokağa çıkma yasağı...

Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve 11 Mart günü Türkiye'de tespit edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) şimdiye dek 30 vatandaşımızı canından etti. Yetkililer, zorunda kalınmadıkça evden çıkılmaması yönündeki çağrılarını ısrarla sürdürüyor ancak halkın bir bölümü çağrılara kulak vermeyerek sosyal alanlarda vakit geçirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sokağa çıkma yasağının getirilip getirilmeyeceği sorusu üzerine değerlendirmede bulundu.

"SÜRECİ TAKİP EDİYORUZ"

Sürecin takip edildiğini belirten Bakan Soylu, "Dinamik bir süreç. Süreci takip ediyoruz. Şimdiye kadar attığımız adımların, aldığımız kararların sonucunu takip ediyoruz. Bu işin başından itibaren hareketliliği azaltmaya, sosyal mesafeyi arttırmaya çalışıyoruz. Minimum mobilizasyon ve sosyalizasyon. Hedefimiz budur. Şu ana kadar da bu hedefi tutturduğumuzu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DEĞERLENDİRME SÜRECİNDE"

Şimdiye kadar alınan önlemlerin Bilim Kurulu'nun kararları ışığında şekillendiğini ifade eden Soylu, sokağa çıkma yasağının değerlendirme sürecinde olduğunu ifade etti.

Soylu, "Eğer alınan önlemler başarılı olur da halkımız Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dediği gibi kendi OHAL'ini ilan eder, sosyal izolasyonu sağlarsa, sokağa çıkma yasağıyla ilgili değerlendirmeler devam eder. Ama sosyal izolasyon başarılı olmaz da virüs hızla yayılmaya devam ederse, sokağa çıkma yasağı gündemde" şeklinde konuştu. (Hürriyet)

Yorumlar (4)
Ali Papa 11 ay önce
Sn, Soylunun, gazetemizdede yayınlanan bir haberde ve bir TV nin açık oturumuda, maske üreticilerine eş zamanlı baskın yapıldığı ve kısa bir süre verilip bu süre sonuna kadar, devletle sözleşme yapıp, ürünlerini iyi fiatla devlete satmalarını yoksa fabrikalarına el konulacağını söylediğini bu konudaki yorumumu yazmadan önce okumamıştım. Özür diliyorum.
Ali Papa 11 ay önce
Sn. Soylu, corona krizinden önce günde 10 milyon maske üretim kapasitemizin olduğu, yurt dışı talep olunca 30 milyona çıktığı söylenmişti.Meslek liselerinde de üretim yapıldığı biliniyor. Bugünkü haberlerde koronovirüs hastanesi doktoru, ameliyata giren doktorlara birer maske verilebildiği ve akşama kadar bunu kullanın denildiği haberi var.Ağır corona hastalarının bulunduğu yoğun bakıma sadece 2 gözlük ve 20 maske verilmiş. Fahiş fiata alırsanız piyasada heryerde maske var. Eczanelerde bile 5 tanesi 30 liraya bulunuyor. (Bu, Birçok eczanede fahiş fiata aracılık ediyor demektir. TEB de sadece konuşuyormu!!!, yanlızca hükümeti mi eleştiriyor yoksa denetleme yapıyormu bilmem),. Sn. Soylu, Bu kadar radikal kararlar alabiliyorsunuz ama maske üreten fabrika ve atölyelere geçici bir süre el koyup, eleman ve makina takviyesi yapıp, öncelikle sağlık çalışanlarımızın maske ihtiyacını gidermek aklınıza gelmiyormu? Yurt dışına tıbbi tulum yapan firmalarımızda var ama hastanelerde koruyucu tulum sıkıntısı olduğuda gerçek.65 yaş üzeri vatandaşlara maske dağıtımının (bende dahil) ertelenip (nasıl olsa sokağa çıkmıyoruz.) önceliğin hastaneler ve sağlık çalışanlarına verilmeside uygun olacaktır. 65 yaş üstü olup evlerinde karantinada olanlarda tabi ertelemeden etkilenmemeli.
Maydin 11 ay önce
İlla ki insanların ölmesi mi lazım, ölmeden yasak koysanız daha iyi olmaz mı?
Vatandaş 11 ay önce
Sokağa çıkma yasağı getirildiğinde özel işyerinde çalışan insanlara yada kendi işyeri olan insanlara gelir sağlaya bilecekler mi hazinede parama varmı olması gerek bunca milletten alınan vergiler kime gidiyor olmasada devlet paşkanı dahil bütün zenginler bıraksın lüx harcamalarını milletin sırtından geçindiklerini sayıp insanlara açsınlar kesinin ağzını yoksul sınırna ulaştı nerdeyse türkiye insanlara dayatıyolar kolanyayı kolanya kurtaracak türkiyeyi sanki. Resmen biyolojik savş bu durum.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@