Bakan Avcı'dan önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "16 milyon 400 bin öğrencimiz okula başlıyor. Bu pek çok ülkenin nüfusundan daha fazla büyüklük ifade ediyor. Üniversite öğrencilerimizle birlikte 20 milyona yaklaşıyoruz. 850 bini aşkın öğretmenimiz görev yapıyor. Bu Türkiy

Bakan Avcı'dan önemli açıklamalar
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "16 milyon 400 bin öğrencimiz okula başlıyor. Bu pek çok ülkenin nüfusundan daha fazla büyüklük ifade ediyor. Üniversite öğrencilerimizle birlikte 20 milyona yaklaşıyoruz. 850 bini aşkın öğretmenimiz görev yapıyor. Bu Türkiye Cumhuriyeti'nin başarısıdır" dedi. 
 
2014-2015 eğitim ve öğretim yılı başladı. Öğrenciler ders başı yaptı. Ankara'da eğitim ve öğretim yılı açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğrencilerle birlikte ilk ders zilini çaldı. 
 
Açılış töreninde konuşan Avcı,16 milyon 400 bin öğrencinin bugün okula başladığını ifade ederek, "Bugün 16 milyon 400 bin öğrencimiz okula başlıyor. Bu pek çok ülkenin nüfusundan daha fazla büyüklük ifade ediyor. Üniversite öğrencilerimizle birlikte 20 milyona yaklaşıyoruz. 850 bini aşkın öğretmenimiz görev yapıyor. Bu Türkiye Cumhuriyeti'nin başarısıdır. Bu eğitim öğretim dönemini bu okulda açmamızın büyük bir önemi var. Mesleki eğitime verdiğimiz önemi göstermek için burada başladık eğitim öğretim yılına. Mesleki ve teknik eğitim okulları yakın zamana kadar hak ettikleri göremiyorlardı. Burada oysaki çok güzel işler yapılıyordu, yapılacak" şeklinde konuştu. Açılış töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Avcı, TEOG'da gelinen son noktayı açıkladı. 
 
Kürtçe eğitim konusu da değinen Avcı, "Kürtçeyi 3 yıldır seçmeli ders olarak okutuyoruz. Seçmeli ders olduğu için norm kadro tahsis edemiyorduk. Bu dersler bu yıldan itibaren artık netleşmeye başladı. Nerede kaç öğrenci Kürtçe dersini seçebilir. Bunu öngörebilir hale geldikçe bu okullara normal kadro tahsis ediyoruz. Haftada 2 saat ister devlet okulunda ister özel okulda olsun Kürtçe ders alıyorlar" dedi.
 
Gündemdeki diğer konulara da değinen Avcı, "Kimseyi istemediği bir okulda zorla tutmuyoruz. Organize sanayi bölgelerinde açtığımız endüstri meslek liselerine destek veriyoruz. Meslek okullarımız önümüzdeki yıllarda gerçekten ciddi yarışlara konu olacak okullar. Henüz kayıt işleri tamamlanmamış öğrencilerin bir hafta devamsızlığı tutulmayacak. Önümüzdeki cuma günü de 40 bin öğretmenin de atamasını yapacağız" diye konuştu. 
 
Bakan Avcı daha sonra Teknik lisenin ‘Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı'nı gezerek, öğrenciler ile sohbet etti.
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler