banner556

Bakan Albayrak: Bu yılı pozitif büyüme ile kapatacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan önemli açıklamalar geldi.

Gündem 27.05.2020, 23:46
Bakan Albayrak: Bu yılı pozitif büyüme ile kapatacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak canlı yayında corona virüs salgınının ekonomiye etkisi, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar, Merkez Bankası'nın faiz hamleleri, salgına karşı alınan ve alınacak tedbirleri açıkladı. Bakan Albayrak yaptığı açıklamada, "Bu krize rağmen, yüzde 5-10 küçülme değil, inşallah pozitif bir büyüme ile bu yılı kapatacağımızı düşünüyoruz." dedi.

Albayrak, TRT Haber yayınında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bugün açılışı yapılan Demokrasi ve Özgürlük Adası'yla tarihi bir güne tanıklık edildiğini aktaran Albayrak, "Darbeler tarihini, darbe kültürünü birinci dereceden yaşamış ailenin bireyi olarak bizim için anlamlıydı. Ben maddi ve manevi olarak çok etkilendim, babasını darbeye vermiş, hapislere göndermiş evlat olarak, bizim de çok farklı anılarımız canlanmadı değil. İnşallah ülkemiz için daha güzel günler önümüzde yakın. Bu yatırımın hayata geçmesiyle tüm Türkiye'den yeni nesil, gençler adaya yoğun ziyaret gerçekleştirecek ve ülkenin gerçek tarihini dokunarak yaşayacak. Türkiye, 60 senede büyük acılar yaşadı. Her birinden dersler çıkararak demokrasi ve özgürlük konseptini yaşayarak geçirecek. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mutlaka bir kere gidip görmesi lazım." dedi.

Türkiye'de 1950'den sonra serbest seçimle bir daha iktidara gelememiş bir siyasi hareket olduğunu belirten Albayrak, "Bu siyasi hareket, o gün bugündür iktidarda olan yapıların tamamını aynı dille tehdit ediyor. CHP, 1950'den sonraki süreçte serbest seçimle iktidara gelemediği için hep iki şey söylemiş: 'Bu hükümet gayrimeşru ve erken seçim'. Menderes'ten Özal'a hep aynı hikaye. Amaç ne, hiçbir şey yapmamak ve farklı güçlerle tehdit etmek. Farklı ilişkilerle Türkiye'yi büyük hedefleriden alıkoymak için hep birileriyle işbirliği içinde olmak. Ama bu ülkede bu millet özgür iradesiyle bu yetkiyi vermedi." ifadesini kullandı.

"Bu süreç de geçecek"

Kovid-19 salgınının, yeni ekonomi politikaları noktasında il ziyaretlerinin yapıldığı ve değişim sürecinin başladığı döneme denk geldiğine işaret eden Albayrak, bu süreçte, iş dünyasından, esnafa, KOBİ'lere ve tüketicilere kadar tüm kesimleri kapsayan önemli bir paket açıkladıklarını anımsattı.

Albayrak, vergi ertelemelerinden, likidite ihtiyaçlarının karşılanmasına ve işsizliğin yasaklanmasından, kısa çalışma ödeneğiyle işverenin desteklenmesine kadar attıkları adımlara dikkati çekerken, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hakikaten, 260 milyar lirayı geçen ve çarpan etkisiyle 600 milyara yakın, 260 milyar lira etkisiyle gayri safi mili hasılanın yüzde 5'i, çarpan etkisiyle bakınca gayri safi milli hasılanın yüzde 10-11'i oranında olan önemli bir paket. Hazirandan itibaren normalleşmenin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de başlayacağı süreç. Haziran ve temmuzla birlikte ihracatta, ticarette, turizmde, iç piyasa ve iç tüketim noktasında hareketlenmenin yavaş yavaş başlayacağı döneme giriyoruz. Bununla ilgili tüm paydaşlarla yoğun iletişim kurup, taleplerin yoğun şekilde değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hızlı reaksiyon gösterme refleksinin de avantajıyla çok hızlı şeklide sahada normalleşme sürecinin ekonomik adımlarını, hazırladığımız adımları adım adım atarak bu süreci dinamik şekilde yürüteceğiz. Bu süreç de geçecek."

Büyüme beklentilerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Albayrak, "Türkiye, dünyaya kıyasla büyümeden tutun işsizliğe kadar bir çok alanda etkilenen ülkeler içinde en az etkilenen, pozitif ayrışan ülke olacak. Birinci çeyrekte dünyada birçok ülke ciddi küçülme yaşadı, Türkiye, bu anlamda birinci çeyrekte pozitif. İkinci çeyreğe bakacağız. Dünya, birçok ülke ciddi daralma yaşayacak, Türkiye onlara kıyasla daha az etkilenecek, negatif olsa da daha az etkileneceği süreç olacak. Nisan ayında herkes evinde oturdu, kimse üretip tüketmedi. İnşallah hazirandan itibaren toparladığımız süreçte, normalleşme süreci daha iyi olacak. Yılın kalan iki çeyreğinde, yılın ikinci yarısında bu manada da Türkiye'nin pozitif ayrılacağı 2020 yılını öngörüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, bu kriz olmadan önce ilk çeyrek büyüme tahminlerinin iyi gittiğine işaret ederek, "Bu krizin etkileri büyüdükçe yüzde 5 ve üzeri büyüme tahminlerimizi ikinci ve üçüncü çeyrek süreçlerinde revize etme noktasındayız. Çok bilen ama çok yanılan otoritelerin söylediğinin aksine, hepsi 'Türkiye yüzde 5-6-7-8-10 küçülecek' diyor, bu kriz olmasaydı yüzde 5'i tutturacağımız yıl olacaktı. Ama bu krize rağmen, yüzde 5, yüzde 8, yüzde 10 küçülme değil, inşallah pozitif büyümeyle bu yılı kapatacağımız yıl olması için çok büyük çaba sarfediyoruz. Bu çerçevede 2020'yi kapatacağımız yıl olacak." diye konuştu.

ABD ve AB ile karşılaştırınca Kovid-19'a karşı alınan ekonomik ve sosyal önlemlerin Türkiye ekonomisinin ne kadar büyük olduğunu ortaya koyduğunu aktaran Albayrak, pek çok ülke parası olmayanları ölüme terk ederken, Türkiye'nin hiçbir vatandaşını tedavisiz bırakmadığını anlattı. Albayrak, sağlık sektörü ve finansal sistemi güçlü olan Türkiye'nin bu süreçten daha güçlü çıkacak nadir ülkelerden birisi olacağını söyledi.

Yeni destek paketleri

Albayrak, İş'e Devam kredisine 200 binden fazla işletmenin başvurduğunu ve 180 binden fazla işletmeye bu kredinin verildiğini belirtirken, "Büyüklüğü 150 milyar lirayı buldu, yüzde 97'si KOBİ. Yani esas ihtiyacı olan. 7 milyona yakın bireysel ihtiyaç kredisi tahsis edildi. Yüzde 85'in üzerinde başvuru kabul oranı var. İlk günden beri şeffaf şekilde bu noktaya getirdik." ifadelerini kullandı.

Yeni bir destek paketi olup olmayacağına yönelik soru üzerine ise Albayrak, şunları kaydetti:

"Şimdi bundan sonraki süreçte, normalleşme süreci, iktisadi faaliyetin devamı noktasında hızlı adımlarla iç piyasa, iç talebin hızlı şekilde normalleşmesi, bunun içerisinde sosyal ihtiyaç destek paketleri olacak, finansman kredi destek paketleri olacak. Bunun içerisinde konut anlamında ülke tarihinin en uygun maliyetli, uzun vadeli, ödemesiz farklı paketlerimiz olacak. Bunun yanında turizm, seyahat anlamında sektörlerimizi desteklemeye yönelik paketlerimiz olacak. Farklı talepler oluyor, vergi, öteleme, kısmi çalışma gibi talepler oluyor. Bunlara çalışıyoruz. Bunlarla ilgili bazı adımlarımız olacak, bunları Meclis süreciyle ilişkilendirerek adımlarımız olacak. Bu dinamik süreci hızlı şeklide yönetmemiz lazım."

Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları:

Derinliğini bilmediğimiz bir su ile karşı karşıyayız.

Bu süreçte geçecek. Dünyaya kıyasla büyümeden tutun birçok alanda, Türkiye etkilenen ülkeler içinde yine pozitif ayrışan ülke olacak.

Dünyaya kıyasla Türkiye en az etkilenen ülkelerden birisi oldu.

Haziran'da normalleşmenin başlayacağı bir döneme giriyoruz.

Bu yılı pozitif büyüme ile kapatacağız.

Bundan sonraki süreçte, normalleşme sürecinde iktisadi faaliyetin devamı, iç talebin normalleşmesi, sosyal ihtiyaç destek paketleri olacak

Finansal sistemimizi güçlendirmek için önemli adımlar attık

Türkiye ekonomisi güçlü bir ekonomidir.

Türkiye'yi bölme girişimlerinde de bunu gördük. Ekonomide de görüyoruz. Son 2 yıldır farklı bir sürece girdik; Milli bir ekonomi. 

Dünyada hiçbir ülke tam bağımsız değildir ekonomide. 

Finansman kredi destek paketleri, konutta Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uygun maliyetli uzun vadeli, farklı paketler olacak.

Son bir yılda Türkiye'de kimse döviz borçlanmıyor.

Biz burada olduğumuz sürece bu ülkenin anahtarı bu milletin elinde alacak. Bu ülkenin başında bu lider olduğu sürece.

Türkiye ekonomide demek ki ilk defa bu kadar doğru işler yapıyor.

Türkiye, artık rekabetçi kur politikasıyla üretim odaklı üreticilerin desteklendiği yeni bir ekonomik modele geçiyor. Maliyetler ve yatırımların yüksek maliyetli faiz marjlarına değil, düşük marjlarla uzun vadeli ve öngörülebilir ve yatırım iklimine giriyoruz.

Ne faiz, ne borsa ne de kur raydan çıktı.

SWAP TARTIŞMALARI

Swap kelime anlamı olarak takas demek olsa da, ülkeler arasında olması farklı tanımlara çıkıyor.
Özellikle 13 Ağustos macerasının olduğu süreç, bugüne kadar geldi. Önemli konu şu: Dünyada hiçbir ülke finansal güvenlikten bahsediyorsa, piyasasını manipülatif süreçleri kontrolsüz bırakmaz. 

Manipülatif girişimlere karşı dünyanın her yerinde tedbirler alınır.

Swap yapmak isteyenler İstanbul'un borsasında daha avantajlı şekilde yapsınlar. Türkiye ilk defa ekonomik güvenliği için tedbirle alıyor.

Türkiye tam bağımsız diyorsak, bu sınamalardan geçmek zorunda. Türkiye bunun bedelini ödüyor.

Terör konusu, sağlık konusu, mülteci konusu. Dünyanın son dönemde karşı karşıya kaldığı 3 büyük sorun. Şu süreçte Türkiye bütün bunları kendi iç gücü ile alt etti.

Onların borçlandığı faizleri hala ödüyoruz. 

ERKEN SEÇİM TARTIŞMASI

Ben damat olmaktan gurur duruyorum. 5 senede 8 seçim olmuş, insanlar seçim yorgunu olmuş. Maskeyle geziyoruz, normalleşme sürecine girmeye çalışıyoruz. Türkiye'de seçim 2023'te yapılacak.

Yorumlar (10)
sek 9 ay önce
Hangi ülkenin ekonomisinden bahsediyorsunuz sayın bakanım nasıl büyüme olsun , alım gücü yok her şeyin fiyatı ikiye katlanmış.
yorumcu 9 ay önce
Beyefendi goreve geldiginde daha dogrusu getirildiginde dolar 4,50 liraydi su an 7 liraya dayandi.Euro artti.issizlik artti.Enflasyon yukseldi.Ben henuz bana faydali bir icraatini goremedim.Beyefendi Muhtemelen birilerinin zenginligine zenginlik katmak icin o gorevde.Kamu kurumlarini varlik fonuna devretmek,İktidara yakin is adamlarinin vergi borclarini sifirlarken vatandasin sirtindaki vergilere ya yenilerini eklemek ya da zam yapmak kul hakkina girmek degilde nedir?
mehmet 9 ay önce
Bu yılı pozitif büyüme ile kapatacağız ! :(
Ekonomi batmis pozitif büyüme ile kapatacak.. sayin SEKRETER,
Fuzulin 9 ay önce
Bu Haberi okuyan sayın Ahalimize soruyorum .BU ARKADASIN KAYINPEDERI OLMASAYDI BU MAKAMI GÖREBILIRMIYDI?
Vicdaninizin sesini dinleyin ve onagöre bu bakan arkadasa inanin veya inanmayın.
SR KR 9 ay önce
Aya yol yaptık desen inanacak bir kitlen var. Atış serbest, salla tabi sen de haklısın. Damat olmak dışında bir vasfın var mı?
Muhammet çepni 9 ay önce
Cem yılmazdan daha komik standapçı:)
zübük 9 ay önce
hep büyüsek ne olacak ? aldığımız nefese bile vergi verir hale geldik.
DeliDalga 9 ay önce
Anlamadım... bu şimdi ne dedi? Ekonomimi dedi yoksa gene alışılmış diğer partilere çamur at politikasımı yapay? La millet bi tarafıyla güliy güliy. Televizyonunuz ekonomide “ yarım dolar üç buçuk “ diyo iyi yoldayız diyo !!!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@