Bahar Ayvazoğlu'ndan Türkiye gündemine oturan konu ile ilgili açıklama

Aksaray'da Otizmli çocukların diğer çocukların velileri tarafından dışlandıkları haberleri üzerine Trabzon milletvekili Bahar Ayvazoğlu'ndan açıklama.

Gündem 07.11.2019, 23:48
Bahar Ayvazoğlu'ndan Türkiye gündemine oturan konu ile ilgili açıklama

Haber61 - Haber Servisi - Aksaray'da Mehmetçik İlkokulu’nda Otizmli öğrencilerin diğer öğrencilerin velileri tarafından dışlandıkları haberlerinin yakıları sürerken TBMM Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu Üyesi AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu komisyon adına açıklamalarda bulundu.

Ayvazoğlu Mill,Eğitim Bakanlığının konunun üzerinde hassasiyetle durduğunu belirterek, kendilerininde konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Ayvazoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

"Aksaray il merkezindeki Mehmetçik İlkokulu’nda Otizmli çocuklarımızın, okulda eğitim gören diğer çocuklarımızın velileri tarafından dışlandıklarına ilişkin haberler üzerine Komisyon olarak Kamuoyunu bilgilendirmenin görevimiz olduğunu düşündük.

Bu münferit olayda bazı velilerin otizmli çocuklarımızla kendi çocuklarının aynı okulda eğitim görmelerine itirazlarının söz konusu olması, hem toplumumuzu hem de aylardır konu üzerinde titizlikle çalışmalar yürüten Komisyonumuzu derinden etkilemiştir.

Nitekim Komisyonumuz çalışmalarına başladığı 14 Mayıs 2019 tarihinden bu yana 19 toplantı ve 4 yerinde inceleme gerçekleştirmiş; konunun bütün paydaşları dinlemiştir. Bu çerçevede ilgili Bakanlıklar, diğer kamu kurum ve kuruluşları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları (vakıflar, dernekler), özel gereksinimli bireyler ve özellikle aileler; Komisyon toplantılarımıza davet edilerek deneyim, görüş ve önerileri alınmıştır. Yapılan çalışmalar neticesince yaşanan sorun alanlarını ve çözüm önerilerimizi içeren araştırma komisyonu raporumuzu en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşacağız.

Her şeyden önce merhameti, vicdanı, yardımseverliği ve empati duygusu gelişmiş bir toplumun mensupları olarak Otizmli çocuklar hepimizin çocuklarıdır ve tüm çocuklarımızın yararlandığı Anayasal haklarını tam olarak kullanabilmesi adına toplumsal bir hassasiyet geliştirmek de hepimizin sorumluluğudur. Nitekim Komisyonumuzun amaçları arasında; otizmli bireylerin, eğitim başta olmak üzere sosyal yaşama katılımının sağlanması ve bu süreçte toplumun bu hususa ilişkin duyarlılığının artırılması yönünde somut adımlar atılmasını sağlamak da yer almaktadır. Ayrıca, bu münferit olay bizlere yaptığımız çalışmaların ne kadar hayati önemde olduğunu göstermektedir.

Konu Araştırma Komisyonumuzca yakından takip edilmekte olup, gerekli tüm girişimler üzerinde titizlikle çalışılmaktadır.

Bu çerçevede Aksaray Valisi Sayın Ali MANTI ile görüştük. Komisyonumuza, çocuklarımızın okulumuzda eskiden olduğu gibi eğitimlerine devam edeceklerini; ayrıca ihmali görülen varsa onlarla ilgili gereğinin yapılacağını ifade ettiler.

Milli Eğitim Bakanlığımız da konu üzerinde hassasiyetle durmaktadır.

Bizler de Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu olarak konunun takipçisi olacağız."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
Sahil61 2 yıl önce
Kocasının ilk eşinden olan engelli çocuğuna sahip çıkmayan birinin bu komisyonda ne gibi yararı olacak anlayamadım
vay bee?? 2 yıl önce
TBMM en basiretsiz milletvekilleri Ak parti Trabzon mv. isimlerini sadece seçimlerde duymuştum
Trabzonun gundemi calinan 2011 sampiyonlugumuz 2 yıl önce
Ve bu sene calinan sampiyonlugumuz pfdk cezalari onu takip edin
mehmet, 2 yıl önce
Himmmmm . AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu. Trabzonun boyle bir milletvekili varmiydi ilk defa duydum.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@